rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Przedsiębiorcy kupują „dziurę w ziemi”? W przypadku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym to normalne

guilherme-cunha-222318-unsplash
Czy rzeczywiście jest tak, że przedsiębiorcy kupują przysłowiową „dziurę w ziemi”? Rzeczywiście, w przypadku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym wydaje się to być normalne. Przedsiębiorcy stale poszukują atrakcyjnych obiektów komercyjnych, w których mogliby ulokować swoje oddziały lub siedzibę.

Spis treści:
E-commerce rozpędził sektor magazynowy
Magazyny na wynajem rozchwytywane
Magazyny na sprzedaż w formule build-to-own
Magazyny miejskie przyciągają najemców
Nie tylko duże aglomeracje miejskie
Zielone magazyny są modne
Przedsiębiorcy dalej będą kupować na zapas?

Niejednokrotnie przedsiębiorcy czekają na możliwość wynajęcia obiektu komercyjnego, który będzie w pełni odpowiadał ich oczekiwaniom. Nie dziwi więc fakt, że często decydują się na podpisanie umowy najmu, jeszcze zanim magazyn na wynajem zostanie wybudowany i oddany do użytku.

E-commerce rozpędził sektor magazynowy

Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym stale rozwija się w Polsce. Dużym motorem napędowym dla magazynów na wynajem okazał się być okres krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Polacy, na których rząd nałożył obowiązkowy, całkowity lockdown, zostali odcięci od możliwości swobodnego robienia zakupów stacjonarnych. Szybko więc przerzucili się do sieci, gdzie sprzedawcy działający w branży e-commerce starali się usprawniać i unowocześniać swoje sklepy internetowe, aby zakupy za ich pomocą były jeszcze bardziej intuicyjne i wygodne. W efekcie wiele osób, które wcześniej były uprzedzone do takiej formy dokonywania zakupów, szybko się do niej przekonało. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, rynek e-commerce w dalszym ciągu notuje ogromną liczbę zakupów dokonywanych przez klientów online.

Magazyny na wynajem rozchwytywane

Efektem zwiększonej sprzedaży internetowej okazało się rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne miejsca do składowania towarów. Magazyny na wynajem, zwłaszcza te dające możliwość wysokiego składowania towarów, niemal od początku pandemii zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. W efekcie ten sektor rynku nieruchomości komercyjnych zaczął błyskawicznie się rozwijać. Deweloperzy, którzy posiadali projekty w realizacji, dokładali starań aby nie tylko utrzymać proces postępu prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, ale również starali się przyspieszyć proces oddania obiektu do użytku. Magazyny na wynajem zaczęły cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, że najemcy coraz częściej decydowali się na podpisanie umów najmu powierzchni, kiedy konstrukcja budynków nie wychodziła nawet z ziemi. Dawało im to gwarancję „zaklepania” sobie atrakcyjnego magazynu na wynajem.

Magazyny na sprzedaż w formule build-to-own

Rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców cieszą się w ostatnich latach magazyny w formule BTO (build-to-own). Projekty inwestycyjne tego rodzaju mogą zostać wybudowane na gruncie, który zostanie zaproponowany przez dewelopera, lub działce należącej do przedsiębiorcy (który będzie przyszłym właścicielem nieruchomości w formule build-to-own). W przypadku takich inwestycji to deweloper w dalszym ciągu odpowiada za proces budowy obiektu, jednak dostosowuje nieruchomość pod wymagania jej przyszłego właściciela, który jest zleceniodawcą dewelopera. Takie rozwiązanie posiada korzyści. Z punktu widzenia dewelopera, jest to zlecenie zapewniające zbycie obiektu po ukończeniu jego budowy. Z kolei przedsiębiorca zyskuje magazyn, nad którego procesem budowy nie musi czuwać. Daje deweloperowi wytyczne wraz z oczekiwaną specyfikacją, i otrzymuje od dewelopera gotową nieruchomość. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcy gwarancję, że kupi nieruchomość maksymalnie dopasowaną do jego wymagań i potrzeb.

rawpixel-749494-unsplash

Magazyny miejskie przyciągają najemców

Dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców cieszą się obiekty zlokalizowane w dużych aglomeracjach miejskich. Odznaczają się niewielką powierzchnią składowania, jednak dla wielu przedsiębiorców bardziej liczy się ich lokalizacja. Kompaktowe magazyny – zarówno te na sprzedaż jak i te na wynajem – gwarantują łatwy dostęp do sklepów, które znajdują się w danym mieście. Dzięki temu przedsiębiorca ma możliwość dowożenia towarów do sklepu w miarę potrzeb. Kolejnym atutem miejskich magazynów jest możliwość wynajęcia niewielkich modułów, co przekłada się na niższy koszt magazynowania towarów. Jest to oczywiście rozwiązanie idealne dla mniejszych graczy rynkowych lub firm, które posiadają oddziały w różnych miastach i zależy im na bliskości poszczególnych centrów magazynowych.

Nie tylko duże aglomeracje miejskie

O ile popularność magazynów w miastach się zwiększa, o tyle obiekty położone w bardziej skrajnych lokalizacjach także cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich zaletą są duże powierzchnie gruntów, na których powstają. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na kompleksowe powierzchnie nie tylko magazynowe, ale również biurowe i socjalne. Na terenach kompleksowych centrów logistycznych znajdują się również przestronne place manewrowe i parkingi na pracowników. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o zapewnieniu pracownikom dojazdu do miejsca pracy, co – zwłaszcza w przypadku magazynów oddalonych sporo od większych miejscowości – spoczywa na przedsiębiorcy.

Zielone magazyny są modne

Certyfikacja obiektów magazynowych staje się coraz modniejsza. Nie tylko standard techniczny magazynu jest istotny, ale również jego wpływ na ekologię. Przedsiębiorcy coraz częściej weryfikują, czy interesujący ich magazyn posiada ekologiczny certyfikat w systemie BREEAM lub system oceny jakości budynków LEED.
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) jest obecnie najczęściej używanym w Polsce systemem certyfikacji. W BREEAM wyróżnia się następujące schematy:
– International – dla budynków nowopowstających,
– In-Use – dla budynków istniejących i będących w użytkowaniu przez okres minimum dwóch lat,
– Refurbishment & Fit-Out – dla renowacji i wykończenia nieruchomości,
– Communities – dla projektów urbanistycznych,
– Infrastructure – dla projektów infrastrukturalnych.
W ramach procesu certyfikacji BREEAM nieruchomość komercyjna może otrzymać wynik na poziomie: powyżej 30% – certyfikat na poziomie Pass, powyżej 45% certyfikat na poziomie Good, powyżej 55% certyfikat na poziomie Very Good, powyżej 70% certyfikat na poziomie Excellent, natomiast powyżej 85% certyfikat na poziomie Outstanding.

Z kolei system oceny wielokryterialnej budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to drugi po BREEAM najczęściej stosowany w Polsce system certyfikacji wielokryterialnej budynków. W ramach procesu certyfikacji obiekt komercyjny może otrzymać wynik na poziomie: Certified (40-49 punktów), Silver (50-59 punktów), Gold (60-79 punktów) oraz Platinum (90-110 punktów).

Przedsiębiorcy dalej będą kupować na zapas?

Obserwując sytuację na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym można spodziewać się, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu będą chętnie kupować magazyny, które są jeszcze w fazie budowy. Dzięki temu będą mieli gwarancję, że po ukończeniu inwestycji i oddaniu jej do użytku, otrzymają do swojej dyspozycji nowoczesny obiekt magazynowy, który będzie spełniał ich oczekiwania i zapewni płynny proces logistyczny firmy.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora