Czy rabaty nie kuszą do zakupu mieszkania? Wstępne wyniki raportu Barometr Metrohouse i Credipass wskazują, że w I kw. 2025 r. kupowaliśmy tańsze mieszkania niż przed kwartałem. Mimo aktywności zaskakująco dużej liczby klientów nie dochodzi do znacznych wzrostów sprzedaży. Sytuację mogą zmienić spadki stóp procentowych.
Na wszystkich analizowanych przez sieć biur nieruchomości Metrohouse rynkach mieszkaniowych w I kw. br. byliśmy świadkami spadków średnich cen m kw. mieszkań na rynku wtórnym. W każdym z pięciu miast klienci nabywali lokale tańsze niż w ostatnim kwartale 2024 r. Najbardziej stabilna sytuacja dotyczy Warszawy, gdzie średnia cena m kw. nie przekracza 16 000 zł i jest to wartość zbliżona do tej z ostatniego notowania.
– Warto zwrócić uwagę na zwiększone możliwości negocjacji cen. Przywykliśmy w ostatnim czasie do obniżek na etapie rozmów o ostatecznej cenie, ale sprzedający coraz częściej znacząco korygują ceny już na etapie wydłużającego się czasu ekspozycji oferty na rynku. To dowodzi, jak ważne jest obecnie odpowiednie skalkulowanie ceny ofertowej. W środowisku wysokiej podaży na rynku cena stanowi istotny wyróżnik, dzięki któremu można wzbudzić zainteresowanie strony podażowej, mówi Marcin Jańczuk, ekspert sieci biur nieruchomości Metrohouse.
– Co istotne, rynek finansowy nie czeka na formalne decyzje RPP. Już teraz obserwujemy spadki stawek WIBOR 3M i 6M. – To dobra informacja przede wszystkim dla kredytobiorców. Osoby posiadające kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej już przy najbliższych aktualizacjach harmonogramów spłat odczują realne obniżenie rat. To nie tylko ulga dla domowych budżetów – to także impuls, który może pozytywnie wpłynąć na popyt i decyzje zakupowe w kolejnych miesiącach, mówi Andrzej Łukaszewski z Credipass.
[fragment raportu]
materiał prasowy