Jak wynika z Rankingu Banków przeprowadzonego przez Polski Związek Firm Deweloperskich, jakość usług bankowych świadczonych deweloperom jest na bardzo wyrównanym poziomie. Banki wykazują się dużą elastycznością przy obsłudze kredytów inwestycyjnych, przy jednoczesnym wzroście liczby udzielanych kredytów. Aż 98% ankietowanych firm z PZFD zadeklarowało, że w ubiegłym roku korzystało z finansowania zewnętrznego przy realizacji projektów mieszkaniowych.
Najbardziej docenianym partnerem deweloperów, czwarty rok z rzędu, jest Getin Noble Bank. Zgodnie z odpowiedziami firm zrzeszonych w Polskim Związku Firm Deweloperskich, udział tego banku w liczbie kredytów udzielonych ankietowanym deweloperom wyniósł 23%. Szczególnie ciekawy jest fakt, że jeszcze trzy lata temu był on na poziomie zaledwie 6%. Widać, że Getin Noble Bank wyspecjalizował się w obsłudze przedsięwzięć deweloperskich i kładzie szczególny nacisk na ten segment rynku.
– Getin Noble Bank jest zdecydowanym faworytem od kilku lat. Specjalizuje się w finansowaniu dużych przedsięwzięć realizowanych w metropoliach, gwarantujących wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Dlatego tegoroczny werdykt nie jest niespodzianką. Deweloperzy doceniają bank za elastyczność i doświadczenie we współpracy z branżą – mówi Iwona Załuska, Prezes Zarządu Upper Finance Consulting.
Na drugim miejscu w ogólnej klasyfikacji znalazła się Grupa mBank, która utrzymała swoją pozycję na podium. Grupa mBank to sprawdzony i profesjonalny partner deweloperów, niezmiennie cieszący się ich dużym zaufaniem.
Trzecie miejsce okazało się dużym zaskoczeniem, ponieważ zajął je dotąd praktycznie niezauważalny w zestawieniu Związku – Bank Polskiej Spółdzielczości, zrzeszający banki spółdzielcze. Głosami mniejszych firm deweloperskich, z banku o marginalnym znaczeniu, w tegorocznej edycji awansował na podium w punktacji ogólnej.
– Wysoką pozycję BPS zawdzięcza głównie mniejszym deweloperom, którzy prowadzą przedsięwzięcia na niewielką skalę. Wyniki ankiet pokazują, że współpraca z tym bankiem w czasie realizacji projektu przebiega pomyślnie i podchodzi on elastycznie do specyfiki poszczególnych rynków. Dla mniejszych firm, budujących poza wielkimi aglomeracjami, jest to szczególnie ważne – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.
Widoczna jest poprawa w kwestii partnerskiego podejścia banków do deweloperów. Po pierwsze, skrócił się czas oczekiwania na decyzję co do kredytowania. 34% ankietowanych zadeklarowało, że odpowiedź od banku otrzymuje w ciągu miesiąca. Liderem w tej kategorii okazał się Millenium Bank. 42% wskazuje, że okres ten nie przekracza dwóch miesięcy. Do rzadkości należą sytuacje, aby deweloper czekał na decyzję dłużej niż 4 miesiące. Po drugie, zgodność wstępnych deklaracji z faktycznymi procedurami utrzymuje się na stabilnym poziomie. W tym roku prawie połowa ankietowanych (49%) odpowiedziała, że występują tylko niewielkie różnice. Chociaż liderem w tej kategorii jest Grupa mBank, to różnice między poszczególnymi bankami nie przekraczają kilku punktów procentowych.
– Wyniki Rankingu Banków pokazują, że rośnie konkurencja między bankami, co motywuje je do utrzymywania wysokiej jakości usług świadczonych dla sektora deweloperskiego. Ponadto bardzo wyraźnie widać, że na rynku funkcjonują banki, które specjalizują się w kredytowaniu przedsięwzięć mieszkaniowych i ich oferta jest dobrze dopasowana do potrzeb inwestorów – komentuje Konrad Płochocki dyrektor generalny PZFD.
Banki doceniają dojrzałość rynku deweloperskiego. Stały popyt na mieszkania, przy stosunkowo niezmiennych cenach powoduje, że branża się rozwija i warto w nią inwestować. Jak podkreślają eksperci Związku, dobra współpraca na linii banki – deweloperzy, którą potwierdzają wyniki tegorocznego Rankingu Banków PZFD, jest jednym z elementów utrwalających stabilną sytuację na rynku mieszkaniowym.
informacja prasowa PZFD