Na koniec listopada 2021 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Polsce wyniosły 13,36 mln mkw. – wynika z raportu REDD Real Estate Digital Data. W budowie było 1,25 mln mkw.
Według danych REDD, w budynkach istniejących oraz tych w budowie, na koniec listopada dostępne były w sumie 2,86 mln mkw. biur. W samej Warszawie na najemców czeka 900 tys. mkw. powierzchni dostępnej „od ręki”.
– W listopadzie odnotowaliśmy delikatny wzrost wolnej powierzchni dostępnej do wynajęcia w całym kraju. Wolna powierzchnia w obiektach w budowie wyniosła ponad 834 tys. mkw. Wzrosła także liczba wolnej powierzchni biurowej w istniejących obiektach i wyniosła 2,16 mln mkw. – wymienia Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.
Warszawa: Mniej powierzchni klasy B
W listopadzie 2021 stołeczne zasoby biurowe sięgnęli 7 mln mkw. Głównie jest to powierzchnia nowoczesna.
– Dzieląc warszawskie obiekty biurowe na klasy, widzimy ciekawe liczby. 4,98 mln mkw. stołecznej powierzchni biurowej znajduje się w budynkach klasy A, ponad 2 mln mkw. to powierzchnia klasy B. Co ciekawe w listopadzie zasoby powierzchni klasy B spadły o ponad 13 tys. mkw. Niezmienna zostaje liczba klasy C. To ponad 80 tys. mkw. – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.
Wysoki poziom nowej podaży oraz niższy popyt notowany od początku pandemii poskutkowały wzrostem poziomu pustostanów. Współczynnik ten dla Warszawy wzrósł w listopadzie 2021 roku do poziomu 13,08 proc.
901 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni pozostawało dostępnych do wynajmu „od zaraz”, a w ciągu najbliższych 3 miesięcy zasoby biur dostępnych natychmiast może zasilić kolejne 26 tys. mkw.
Średni czynsz w Warszawie wzrósł do 13,89 EUR/miesiąc. Z kolei spadł stołeczny REDD Index i wynosi 360 dni. Przypominamy, że REDD INDEX to liczony w dniach wskaźnik średniego czasu, jaki potrzebny jest na wynajęcie powierzchni biurowej.
W Warszawie na koniec listopada 2021 roku budowało się 454 tys. mkw. biur.
Źródło: REDD.