W 2015 roku po raz pierwszy łączna wartość transakcji na rynkach regionalnych była wyższa niż Warszawie – tak wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland At a Glance. Rynek Powierzchni Biurowych w Polsce IV kw. 2015.
Autorzy podkreślają, że całkowity wolumen transakcji sfinalizowanych w ubiegłym roku osiągnął najwyższy w historii poziom 1,3 mld euro i stanowił więcej niż połowę – 55% – łącznego kapitału zainwestowanego w ten segment rynku.
Poza stolicę przyciągają inwestorów stabilne czynsze i dobre perspektywy dla sektora usług wspólnych oraz badań i rozwoju. Na pozycji lidera pod względem zasobów i popytu na biura pozostaje Kraków.
Biurowy rynek stolicy małopolski, z dostępną nowoczesną powierzchnią szacowaną na 766 tys. mkw., stanowił prawie jedną czwartą (24%) całkowitej podaży w głównych miastach regionalnych. Za Krakowem uplasował się Wrocław (618,5 tys. mkw.) z 19-procentowym oraz Trójmiasto (567 tys. mkw.) z 18-procentowym udziałem w rynku.
W wszystkich analizowanych miastach regionalnych poza stolicą poziom powierzchni biurowych w budowie, które zostaną ukończone do 2017 roku, osiągnie rekordową wartość łącznie 650-700 tys. m kw., czyli więcej niż w Warszawie.
– Dynamiczny przyrost podaży nowych biur na omawianych rynkach może pociągnąć za sobą wzrost liczby pustostanów. Część deweloperów chcąc uniknąć tego ryzyka decyduje się na realizację inwestycji w modelu „build to suit”, których cechą charakterystyczną jest dostosowywanie projektów do potrzeb konkretnych najemców, a także rozpoczęcie budowy dopiero po częściowym wynajmie powierzchni „– komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.
Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland przewidują, że zwiększenie podaży nowych powierzchni i rosnąca stopa pustostanów będą wywierać presję na wysokość stawek czynszów, powodując tym samym korzystniejsze warunki najmu.