Inwestycje publiczne

Rewitalizacja zieleni w centrum Wrocławia – Archicom działa na Kępie Mieszczańskiej

Archicom_RiverPoint2_Wizualizacja z parkiem – nowy etap-min

Archicom, wrocławski deweloper od 35 lat realizujący inwestycje mieszkaniowe i biurowe we Wrocławiu, sfinalizował umowę z Gminą Wrocław wsparcia finansowego rewitalizacji Parku na Kępie Mieszczańskiej. To zwieńczenie wielu rozmów z magistratem, mieszkańcami oraz innymi inwestorami, potwierdzające zaangażowanie Archicomu w zrównoważony rozwój miasta.

Spis treści:
Deweloperzy współtworzą miasto
Park w centrum miasta
Wrocław z potencjałem waterfront

Park na Kępie Mieszczańskiej powstanie w ramach współpracy mieszkańców oraz partnerstwa publiczno – prywatnego. Archicom był pierwszym inwestorem na Kępie i od samego początku zabiegał o rewitalizację zieleni na wyspie. Wczoraj jako pierwszy sformalizował obietnice wsparcia tego projektu.

Kępa Mieszczańska, wrocławska wyspa położona w ramionach Odry Północnej i Południowej, w sąsiedztwie Starego Miasta, kilka lat temu dostała drugie życie. Dzięki współpracy deweloperów i magistratu ten teren, do niedawna należący do wojska, szybko zmienia się w atrakcyjną przestrzeń miejską.

Rewitalizacja wyspy obejmuje kompleksową aranżację tutejszych terenów zielonych, m.in. strefy rekreacyjno-wypoczynkowe, ścieżki spacerowe oplatające wyspę, a także szczególnie wspierany przez mieszkańców – Park Mieszczański o pow. prawie 4 ha.
Ruszył etap projektowy parku, który do realizacji ma trafić w 2022 r. Koncepcja to efekt współpracy miasta, mieszkańców i deweloperów.

Deweloperzy współtworzą miasto
– Dbałość o zieleń i otwartość na dialog są od lat wyróżniającymi wartościami, którymi kieruje się Archicom. Od 35 lat aktywnie uczestniczymy w rozmowach z mieszkańcami, współpracujemy z włodarzami miasta i innymi inwestorami, wspólnie tworząc pełnowartościową tkankę miejską. Tak powstały między innymi Swojczycki Park Czarna Woda, Park Kolumba na Olimpii Port czy nowa przestrzeń artystyczna np. w ramach Centrum Sztuki Piekarnia. W naturalny sposób czerpaliśmy z tych doświadczeń przy projekcie parku miejskiego na Kępie – mówi Tomasz Ślęzak, Członek Zarządu w Archicomie.

Pierwszy projekt zagospodarowania wschodniej części wyspy, obejmujący tereny pod park, powstał już 3 lata temu jako efekt współpracy Archicomu, firmy Rafin Developer i architekta Macieja Hawrylaka. Deweloperzy sfinansowali wykonanie projektu koncepcyjnego i wykonali wizualizacje, by promować realizację przedsięwzięcia i zainspirować partnerów.

– Od początku dostrzegaliśmy olbrzymi potencjał Kępy Mieszczańskiej. Nasza inwestycja River Point, zlokalizowana w najlepszej części wyspy z widokiem na Stare Miasto i Odrę, mocno przyczyniła się do wykreowania tego miejsca na mapie Wrocławia. Dziś Kępa Mieszczańska to jeden z najatrakcyjniejszych adresów w całym mieście. Dzięki inicjatywie mieszkańców oraz formule partnerstwa publiczno-prywatnego możemy wspólnie rewitalizować kolejną część wyspy – tym razem z przeznaczeniem na duży i atrakcyjny park, który z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców. Zwracamy niesłabnącą uwagę na to, żeby naszym klientom dobrze się mieszkało i takie inicjatywy są nie tylko zgodne z duchem wartości Archicomu, ale i leżą w interesie odpowiedzialnego dewelopera – dodaje Tomasz Ślęzak.

Park w centrum miasta
Jak informuje magistrat, Park Mieszczański ma trafić do realizacji już w 2022 roku. Wrocławski „Central Park” powstanie na dwóch działkach kupionych przez miasto od Agencji Mienia Wojskowego. Powierzchnia 4 hektarów obejmie strefy rekreacyjno-wypoczynkowe z wytyczonym układem ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych. Obecny starodrzew zostanie wzbogacony o nowe krzewy i drzewa. Mieszkańcy chcą, by Park był otwarty na Odrę poprzez zagospodarowanie terenu nadbrzeżnego i otwarty na miasto za pomocą kładek łączących go z sąsiednimi osiedlami.

– Ostateczny projekt powstanie do końca 2021 roku. Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to ważny projekt dla całego Wrocławia. Inicjatywa została wybrana w głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, zdobywając aż 3 892 głosy. Mieszkańcy już złożyli projekt kolejnego etapu, który w tym roku trafi pod głosowanie. Teraz rozmawiamy o dofinansowaniu projektu z deweloperami działającymi na Kępie. Pierwsza taka umowa z najwyższą kwotą wsparcia została podpisana z największym wrocławskim deweloperem, czyli spółką Archicom. Współpraca mieszkańców połączona z partnerstwem publiczno-prywatnym działa i dowodzi, że razem można więcej. W końcu to nasze wspólne miasto – przekonuje Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Wrocław z potencjałem waterfront
Rewitalizacja w partnerstwach publiczno – prywatnych jest dziś z sukcesem realizowana w całej Europie. Wiele z inicjatyw dotyczy wykorzystania potencjału waterfront, czyli terenów znajdujących się bezpośrednio nad naturalnym zbiornikiem wodnym. Bogate miasta inwestują w przekształcenie dawnych terenów przemysłowych i portowych w nowe atrakcyjne przestrzenie do życia. Jednocześnie kreują miejsca pracy, infrastrukturę i zwiększają potencjał inwestycyjny, czego modelowym przykładem jest HafenCity w Hamburgu – prestiżowa dzielnica powstająca w dawnym porcie, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Innym – londyńskie doki zmienione w dzielnicę biznesu, rewitalizacja terenów portowych w Rotterdamie czy „Miasto Przyszłości” w szwedzkim Malmö.

– Polska idzie przykładem Europy i wraca do korzeni w wykorzystaniu terenów znajdujących się w sąsiedztwie naturalnych zbiorników. Realizowane przez Archicom we Wrocławiu inwestycje mocno są związane z kontekstem miejsca i potrzebami mieszkańców, którzy szukają swojego miejsca do życia. Kępa Mieszczańska to teren absolutnie wyjątkowy z bogatą historią. W drugiej połowie 2021 roku wprowadzimy do oferty kolejny etap River Point na wyspie w sąsiedztwie historycznej stajni. Park tuż za progiem będzie niepowtarzalnym atutem zarówno dla mieszkańców Kępy, jak i każdego wrocławianina – podkreśla Tomasz Ślęzak.

Źródło: Grupa Archicom.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora