„Sektor nieruchomości osiągnął krytyczny moment. Stawiając czoła wizerunkowi branży, której daleko od różnorodności pracowników, powinniśmy już teraz wprowadzić zasadnicze zmiany aby zapewnić, że nasze zawody pasują do przyszłości” – przekonywał Maarten Vermeulen FRICS na forum RICS Futures „Otwartość i różnorodność – od aspiracji do działania”, które odbyło się 5 października podczas Expo Real w Monachium.
W raporcie RICS Futures „Nasz zmieniający się świat” RICS zwraca uwagę, że jednym z kluczowych obszarów budzących obawy pracodawców jest „wojna o talenty”, poszukiwanie utalentowanych ludzi o zróżnicowanym doświadczeniu i kwalifikacjach. Statystyki pokazują, że w 2016 roku tylko 18% globalnego członkostwa RICS stanowią kobiety (10% w Holandii, 13% w Wielkiej Brytanii, 17% w Niemczech i 21% we Francji, w Polsce 32%), zaledwie 17% reprezentuje pokolenie Y (urodzonych po 1980) – w Polsce 29%, 4% to osoby o innym kolorze skóry, Azjaci lub przedstawiciele mniejszości etnicznych (22% w Polsce), podczas gdy osoby niepełnosprawne to mniej niż 1%; jednocześnie brak danych dotyczących osób należących do mniejszości seksualnych.
Amanda Clack FRICS, Prezydent RICS reprezentująca w branży typowy model ścieżki seniora, podczas wspomnianego forum RICS Futures: „Otwartość i różnorodność – od aspiracji do działania” przekonywała, że polityka różnorodności i otwartości powinna być postrzegana jako biznesowa strategia i źródło konkurencyjnej przewagi:
– Chcąc zapewnić zasoby pracownicze odpowiadające potrzebom przyszłości nasze zawody muszą odzwierciedlać zróżnicowanie globalnej społeczności. To z kolei przekłada się na sposób, w jaki staramy się przyciągnąć, zatrzymać i rozwijać talenty. Istnieje wiele moralnych i społecznych przesłanek skłaniających nas do tego, by uczynić naszą strukturę pracowniczą bardziej zróżnicowaną ale dla mnie różnorodność jest tym, co nadaje sens biznesowi. Musimy przyciągać najlepsze talenty do naszej profesji; nie będąc w pełni otwartymi tracimy na równowadze siły roboczej, która jest kluczowa. RICS ma obowiązek i ambicje pełnienia roli katalizatora zmiany w branży wspierając profesjonalistów i firmy w ich podróży w kierunku większej różnorodności, oferując doradztwo, przewodnictwo i wsparcie.
Posiadając biura w 27 kluczowych miastach na świecie, obejmując siecią 153 różnych krajów i 125 tys. wykwalifikowanych profesjonalistów reprezentujących szeroki wachlarz dyscyplin w ramach sektora nieruchomości, gruntów i budownictwa, RICS ma nadzieję przeprowadzić zmianę w świadomości i podejściu do pracowników w ramach sektora dzieląc się dobrymi praktykami i przykładami.
Jako globalna organizacja RICS pragnie przewodniczyć toczącej się między profesjonalistami debacie organizując specjalne warsztaty w ramach kampanii #SurveyingTheFuture. W oparciu o określone modele ról funkcjonujących w ramach członkostwa projekt ten ma pomóc przyciągnąć, zatrzymać i rozwinąć talenty poprzez prezentację sylwetek ludzi o zróżnicowanej karierze, którzy opowiadają o tym jak osiągnęli konkretny zawód oraz co czynią aby pokonać istniejące w branży bariery.
RICS zachęca również przedsiębiorstwa, duże i małe, aby przyjrzały się bliżej stosowanym u siebie praktykom zatrudnienia i umieściły otwartość w sercu swojej aktywności uczestnicząc w programie jakości otwartego pracodawcy RICS (Inclusive Employer Quality Mark). W ramach tej inicjatywy RICS pragnie zapewnić firmom konkurencyjną przewagę poprzez ukazanie ich najlepszych praktyk. W Wielkiej Brytanii działa ponad sto firm, które już podpisały się pod „Znakiem jakości otwartego pracodawcy” (The Inclusive Employer Quality Mark), zyskując widoczność marki oraz silniejszą pozycję wobec konkurencji w procesie rekrutacji jak również lepszą retencję pracowników poprzez zademonstrowanie kandydatom wysokiej jakości praktyk pracowniczych i możliwości awansu.
Kinga Barchoń MRICS, PwC Partner:
„Pracuję w branży profesjonalnych usług, w której kluczowym aktywem są ludzie. Wojna o talenty staje się coraz bardziej zacięta a liczba wyzwań, którym musimy sprostać nieustannie rośnie poczynając od millenialsów wchodzących na rynek pracy i zmieniających profil pracowników, niską reprezentatywność kobiet na stanowiskach menedżerskich i pozycjach liderów, starzejący się potencjał ludzki i zasoby talentów po wybór właściwych osób do ekspansji na nowych rynkach. Tym samym kształtowanie strategii pozyskiwania zróżnicowanych talentów jest kluczowe dla każdego biznesu, który chce odnieść sukces. W PwC różnorodność i otwartość to priorytety o wysokim znaczeniu. Zróżnicowane talenty pozwalają na innowacyjność, wzrost i konkurencyjną przewagę na rynku. Jestem przekonana, że dysponowanie zróżnicowanymi talentami w organizacji ma nie tylko kluczowe znaczenie dla powodzenia biznesu w przyszłości – to jest również właściwa rzecz do zrobienia”.
Małgorzata Więcko MRICS, Dyrektor działu zarządzania powierzchnią biurową i magazynową w JLL:
“Dziś sektor nieruchomości komercyjnych szczególnie w obszarze firm doradczych nie jest już zdominowany przez mężczyzn. Interesującym jest to, że większość property menedżerów to kobiety a te doskonale radzą sobie ze swoimi obowiązkami wymagającymi od nich wielozadaniowości, elastyczności, szybkości reakcji, dokładności w wypełnianiu codziennych, często powtarzających się zadań, prowadzenia badań oraz umiejętności zarządzania zespołem. Firmy, które chcą przyciągnąć do siebie najlepsze kandydatki wprowadzają zróżnicowane strategie – elastyczne godziny pracy, pakiety korzyści pracowniczych i liczne udogodnienia m. in. dla matek z dziećmi jak specjalne pomieszczenia dla rodzin, które można spotkać np. w nowych biurach JLL. Ogromne znaczenie dla firm, które chcą rekrutować kobiety jest posiadanie jasno określonej ścieżki kariery i pokazanie, że istnieją w nich równe szanse rozwoju dla mężczyzn jak i kobiet. Moje doświadczenie pokazuje, że „szklany sufit” nie ma zastosowania do firm doradczych działających na rynku nieruchomości komercyjnych”.