W trzecim kwartale tego roku warszawskie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wzbogaciły się o ponad 76 tys. mkw., tym samym przekraczając pułap 5,3 mln mkw. Do końca roku na największym biurowym rynku w kraju może pojawić się kolejne 80 tys. mkw. biur, windując rynek na poziom 5,4 mln mkw.
Autorzy raportu z BNP Paribas Real Estate Poland, wśród kluczowych z punktu widzenia rozwoju rynku trendów wymieniają konsekwentne wzmacnianie pozycji biurowej Woli i rosnącą popularność projektów coworkingowych zlokalizowanych w najlepszych projektach.
W trzecim kwartale poziom czynszów wywoławczych w obiektach najwyższej klasy w centrum miasta nie uległ zmianie i nadal kształtuje się on pomiędzy 20 a 22 euro/mkw./m-c. To, co warte zauważenia, to nieznaczna korekta w górę – o ok. 0,5 – 1 euro/mkw./m-c. – średniej stawki czynszów w porównaniu z poprzednimi kwartałami spowodowana spadkiem wskaźnika pustostanów.
Warszawa, postrzegana przez inwestorów, jako dynamicznie rozwijająca się stolica regionu, jest również największym placem budowy. Znaczna część spośród 770 tys. mkw. będących w budowie przypada na centralną strefę Warszawy. W trakcie realizacji są obecnie duże inwestycje w formie wież biurowych (jak np. Varso Place, The Warsaw Hub, Mennica Legacy Tower, Spinnaker i Skyliner), których otwarcia nastąpią w przeciągu następnych trzech lat.
W trzecim kwartale popyt netto – obejmujący nowe transakcje, umowy przednajmu oraz zwiększenia zajmowanej powierzchni – wyniósł około 150 tys. mkw. Renegocjacje wygenerowały kolejne ok. 45 tys. mkw. Autorzy raportu podkreślają, że w trzecim kwartale uwaga najemców ponownie skupiona była na centrum, ze szczególnym uwzględnieniem jego zachodnich obrzeży. Nie bez znaczenia pozostaje kompleksowa przebudowa Woli, której kręgosłupem jest wybudowana i rozbudowywana II linia metra.
Wysoki poziom popytu i umiarkowany wolumen nowej podaży pozytywnie wpływa na wskaźnik powierzchni niewynajętej, który na koniec września zmalał do ok. 13,3%.