To inwestycja jaka Kowalskiemu się nie śniła. W Polsce powstają mieszkania, gdzie do obsługi wyposażenia wystarczy jeden ruch ręki. Budowane są m.in. w Krakowie. Korzystają z technologii na miarę ery cyfrowej.
Chodzi o systemy typu smart home, umożliwiające zarządzanie mieszkaniem za pomocą gestów. Pierwsze mieszkania tego typu powstają w Krakowie.
– Będą wyposażone w urządzenia, które pozwalają sterować inteligentnym mieszkaniem za pomocą gestów, bez konieczności dotykania czegokolwiek. Ruchy rąk przekształcają w konkretne akcje. Przykładowo, jeżeli spieszymy się z wyjściem do pracy, a musimy jeszcze wyłączyć kuchenkę, pozamykać okna i zmniejszyć ogrzewanie, to odpowiedni gest automatycznie uruchomi całą sekwencję takich zdarzeń – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego w firmie FIBARO, będącej producentem polskich systemów smart home.
Takie urządzenia mogą mieć formę ramki na zdjęcia (fotografia wkładana jest za obudowę), być montowane pod tapetą lub blatem stołu. Za pośrednictwem specjalnego sensora rozróżniają kilka rodzajów gestów, które są jednocześnie komendami sterującymi funkcjami inteligentnego domu.
– System wykrywa nie tylko podstawowe gesty, ale także ich kombinacje dając niesamowite możliwości użytkowania. Dzięki niemu możemy zarządzać całym domem. To niewiarygodnie ułatwia życie nie tylko młodym zapracowanym ludziom, jest idealny również dla osób starszych – mówi Łukasz Latko z firmy Titan Lux, dewelopera, który możliwość sterowania mieszkaniem za pomocą gestów oferuje w nowych inwestycjach w Krakowie i Mikołowie.
Smart home wzbogaca ofertę
Jednym ruchem można włączyć lub wyłączyć światło w całym mieszkaniu, dwoma rozsunąć rolety w oknach, a przez przytrzymanie zainicjować tzw. scenę, czyli sekwencję różnych działań podejmowanych przez elementy domu inteligentnego.
Przykładowo wygląda to tak, że po przebudzeniu domownik wciska i przytrzymuje kontroler, a w następstwie jego ekspres parzy kawę, telewizor włącza kanał informacyjny, a okna otwierają się, by wywietrzyć sypialnię. Warto zwrócić uwagę, że takie rozwiązania są szczególnie przydatne osobom chorym, opiekunom dzieci, seniorom, bowiem jednym kliknięciem można poinformować o potrzebach za pomocą powiadomień tekstowych lub wezwać pomoc.
Niektóre szacunki wskazują, że dzięki modułom montowanym w puszkach elektrycznych i mierzącym pobór energii (oraz włączającym i wyłączającym urządzenia elektryczne) można ograniczyć zużycie prądu nawet o 30%. Obserwatorzy rynku nieruchomości spodziewają się, że z każdym rokiem w Polsce będzie przybywało mieszkań na miarę ery cyfrowej.