rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rosnący rynek Prywatnych Akademików w Polsce

mapa-akademiki-2018
Rynek prywatnych akademików w Polsce w ostatnich latach zyskuje na popularności, a inwestorzy coraz chętniej angażują swój kapitał w ten rodzaj nieruchomości.

Dynamikę rozwoju sektora prywatnych domów studenckich napędza między innymi rosnąca liczba studentów zagranicznych przy jednoczesnym spadku liczby miejsc w publicznych domach studenckich. Jak wygląda rosnący obecnie rynek prywatnych akademików w Polsce, ile takich obiektów buduje się w Polsce, a ile znajduje się w fazie planowania?

Zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne dysponują niewystarczającą liczbą miejsc w akademikach. W 2017 uczelnie publiczne i prywatne udostępniły studentom 484 domy studenckie i 126 tysięcy miejsc noclegowych. Na zakwaterowanie może liczyć jedynie co dziesiąty student.
Remonty i prace modernizacyjne publicznych akademików podnoszą standard oferty akomodacji, ale sprawiają, ze liczba miejsc noclegowych zmniejsza się każdego roku, zaś studentów zagranicznych nieustannie przybywa. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba podwoiła się, a w roku akademickim 2017/18 przekroczyła 72 tysiące osób. Prognozuje się, że do 2020 roku wartość ta może wzrosnąć nawet o 25% i osiągnąć poziom ponad 90 tysięcy osób.
Wymienione czynniki przyczyniają się do rosnącego zainteresowania inwestorów sektorem akademików prywatnych – nie do końca uregulowanego, stosunkowo nowego, ale z ogromnym potencjałem. Warto także wziąć pod uwagę rosnące wymagania studentów, którzy coraz częściej poszukują atrakcyjnych alternatyw mieszkaniowych – komentuje Anna Pawłowska, Analityk Inwestycyjny Metropolitan Investment S.A.
Młody rynek prywatnych akademików


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora