Biurowy rynek stolicy w pierwszym kwartale 2015 zanotował zarówno wzrost podaży jak i popytu – tak wynika z najnowszego raportu Knight Frank – „Rynek biurowy w Warszawie”, opracowanego przez ekspertów firmy Knight Frank, doradzającej w zakresie nieruchomości. Jednocześnie zanotowano stabilizację czynszów i minimalnie niższy poziom pustostanów.
Wg Magdaleny Czempińskiej , Dyrektor w Dziale Badania Rynku, Knight Frank wielu deweloperów świadomie wstrzymało się z rozpoczynaniem nowych projektów obserwując imponującą skalę podaży biurowej w budowie. Z 735.000 m2 realizowanych biur około 90% ma zostać oddane do końca 2016 roku, wobec czego w kolejnych kwartałach inwestycje w nowe biurowce rozpoczną prawdopodobnie tylko ci deweloperzy, którzy będą w stanie pozyskać kluczowego klienta dla swoich nieruchomości komercyjnych. Zadanie to może nie być łatwe, gdyż na rynku w I kw. 2015 roku dostępne było około 573.000 m2 biur (15,3% zasobów na wynajem) w istniejących budynkach.
– Pomimo, że zarówno wolumen umów najmu podpisanych w I kw. 2015 roku (168.000 m2), jak i zarejestrowana absorpcja netto (55.000 m2) mogą wskazywać na nieznaczne ożywienie po stronie popytowej, wchłonięcie dostępnej powierzchni (zarówno istniejącej jak i w budowie) będzie wymagało czasu. Konkurencja pomiędzy właścicielami budynków działa na korzyść najemców. Znaczący jest nie tylko wybór powierzchni biurowej dostępnej na rynku, ale również elastyczność deweloperów w negocjacjach warunków najmu, które mogą obniżać wywoławcze stawki czynszów nawet o 20-30%.
Eksperci Knight Frank podkreślają, że w Warszawie największe zapotrzebowanie na powierzchnię biurową wykazuje szeroko pojęty sektor usługowy oraz bankowość, finanse i ubezpieczenia. Największe umowy najmu w ciągu ostatnich miesięcy podpisały banki i instytucje ubezpieczeniowe: PZU, DNB, HSBC, Volkswagen Bank Polska. Również firmy z branży IT są aktywne na warszawskim rynku biurowym, czego przykładem są transakcje HP, Sygnity.
Wolumen transakcji biurowych zawartych w Warszawie w I kwartale 2015 roku sięgnął 34,7 mln PLN. Kwota ta stanowi tylko ok. 25% wartości budynków biurowych zakupionych w tym okresie w całej Polsce. W nieruchomości komercyjne – biurowe w stolicy inwestowały: fundusz inwestycyjny Octava FIZ AN, który od BPT Optima nabył budynek przy ulicy Obrzeżnej oraz Yareal, który odkupił od niemieckiego funduszu DEKA siedzibę Kredyt Banku przy ulicy Karolkowej.
– Mimo mało imponującego wyniku wypracowanego w pierwszych trzech miesiącach tego roku, warszawski rynek biurowy cieszy się nadal dużym zainteresowaniem inwestorów, a obecnie negocjowane umowy wskazują, że druga połowa roku może obfitować w wiele ciekawych finalizacji transakcji – uważa Marta Gorońska, Analityk Finansowy w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank