rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie coworkingowe

brooke-cagle-609873-unsplash
Powierzchnie coworkingowe podbijają segment biurowy. Corocznie przybywa przestrzeni do wspólnej pracy co świadczy o zmieniających się trendach i stylu pracy, zarówno w firmach, jak i poza stacjonarnym biurem.

Jak wynika z badań Global Coworking Survey w 2018 roku na całym świecie było 1,7 mln osób, które korzystały z coworków. Jeśli chodzi o liczbę miejsc coworkingowych , to w roku 2018 roku było ich 19 000.
Corocznie wzrasta zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie coworkingowe.

Coworking – biura czy ogólnodostępne powierzchnie?

W Polsce coworki dały się dobrze poznać w ogólnodostępnych miejscach. Pierwsze z nich pojawiły się w dużych galeriach handlowych, gdzie każdy może swobodnie z nich korzystać. Oczywiście często galeriowe przestrzenie coworkingowe ograniczają się do kilku stanowisk na laptopy, gniazda ładowania i nieodpłatne wifi, jednak coraz częściej przypominają one prawdziwe biura.
Powierzchnie coworkingowe to nie tylko kawałek wydzielonej przestrzeni gdzieś w galerii. Chociaż wiele osób korzysta z tego typu miejsc, wielu przedsiębiorców i biznesmanów woli bardziej kameralne i zapewniające większy komfort pracy przestrzenie. Z myślą o nich powstały biura coworkingowe. Może z nich skorzystać każdy, kto potrzebuje biura na godziny, korzystanie z biur jest odpłatne. Biura coworkingowe są zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone. Osoby, które z nich korzystają, mają do dyspozycji nie tylko wygodne biurko z dostępem do Internetu, ale także drukarkę, skaner, czy ekspres do kawy a nawet strefę do spotkań biznesowych z kontrahentami.

Strefy coworkingowe niczym dobrze zorganizowany open space

Właściciele dużych przedsiębiorstw, którzy zatrudniają od kilkudziesięciu pracowników wzwyż, dostrzegli zalety coworków. Coraz częściej w swoich siedzibach wydzielają strefy coworkingowe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zespołów, gdzie pracownicy muszą się ze sobą konsultować lub tworzą wspólny projekt.
Strefy coworkingowe różnią się od popularnych open spaców. Przede wszystkim w biurze typu open space pracownicy nie mają możliwość aż tak dużej współpracy. Biura typu open space zostały stworzone raczej z myślą o tym, aby zapewnić pracownikom swobodę, dać im dużą powierzchnię do pracy, z możliwością konsultacji ze współpracownikami, ale jednak na odległość.
Strefy coworkingowe mają natomiast za zadanie skupiać pracowników przy sobie. Wiele firm poszło o krok naprzód i stworzyło strefy coworkingowe, które dają poczucie, jakby pracownicy znajdowali się z przytulnym domu. Standardowe biurka i krzesła zastępowane są przez wygodne sofy i kanapy, na których może usiąść obok siebie kilku współpracowników.
Takie rozwiązanie podnosi komfort psychiczny pracowników, sprawia, że są bardziej rozluźnieni i mogą skupić się na twórczych projektach.

DeathtoStock_Meticulous-09

W jaki sposób urządzić biuro coworkingowe?
Przy urządzaniu biura lub strefy coworkingowej należy zastanowić się, dla kogo jest ona tworzona. W tym przypadku firmy, które tworzą strefy coworkingowe dla swoich pracowników mają nieco łatwiej, gdyż wiedzą doskonale, z jakich działów pracownicy będą z nich korzystać. Mogą więc dostosować strefy coworkingowe pod wymagania i potrzeby ścisłej grupy pracowniczej.
Natomiast ogólnodostępne biura coworkingowe, zwłaszcza te do wynajęcia na godziny, z których może korzystać praktycznie każdy, powinny być dużo bardziej uniwersalne.
W przypadku stref coworkingowych urządzanych w siedzibach dla pracowników, ich styl może nawiązywać do marki firmy oraz ogólnego wystroju. Biura coworkingowe powinny być raczej stonowane, uniwersalne i minimalistyczne. Ostateczny wygląd zależy oczywiście od właściciela, ale warto pomyśleć nad tym, jaki wystrój będzie sprzyjał lepszej i bardziej wydajnej pracy. Zbyt krzykliwe kolory oraz duża liczba ozdób mogą wytracać z równowagi i uniemożliwiać skupienie się ściśle na wykonywanej pracy.
W coworkach obowiązkowy jest oczywiście dostęp do Internetu, najlepiej bezprzewodowego. Idealne biuro coworkingowe powinno zostać podzielone na strefy – strefę do pracy w odosobnieniu, ciszy i spokoju, strefę do współpracy dla kilku osób, gdzie współpracownicy będą mogli się konsultować w sprawie pomysłów, strefę socjalną (ekspres na kawę, automat z napojami lub minibar) oraz strefę klienta, gdzie przeprowadzane byłyby rozmowy biznesowe (sala konferencyjna).
W strefie do indywidualnej pracy niezastąpione mogą okazać się boksy, które zwiększają poczucie prywatności i umożliwiają większe skupienie uwagi na własnej pracy. W strefie do współpracy dla kilku osób najlepiej sprawdzą się wspólne stanowiska, biurka postawione tuż obok siebie lub wygodne kanapy ze stolikami kawowymi (na których można postawić laptopa), na których współpracownicy mogą usiąść koło siebie i porozmawiać o wspólnym projekcie.
Wybór umeblowania powinien zostać przemyślany. Ważne, aby meble kojarzyły się z wysokim standardem i były wytrzymałe – w końcu codziennie przez biuro coworkingowe przewijać się będą dziesiątki osób, zatem ważne, aby meble dobrze znosiły próbę czasu oraz większą niż standardowa eksploatację. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w meble modułowe, które dają dużą swobodę aranżacyjną. W przypadku chęci modernizacji biura, moduły można swobodnie przestawiać i dopasowywać, co stanowi duży plus.
Akustyka biura to kolejny ważny aspekt. Poszczególne strefy powinny być od siebie oddzielone w taki sposób, aby hałasy z każdej ze stref nie przeszkadzały innym w pracy. Jeśli ktoś potrzebuje bardzo wyciszonego miejsca, warto zainwestować w kabiny akustyczne, gdzie osoba pracująca ma zapewniony maksymalny komfort i ciszę.
Oświetlenie to kolejny bardzo ważny aspekt. Najlepiej, jeśli w biurze lub strefie coworkingowej znajduje się kilka niezależnych źródeł światła o różnym natężeniu. Doskonale sprawdzą się także duże okna, które zapewnią dopływ naturalnego światła dziennego.
W coworku powinno także zostać wydzielone miejsce na maszyny powodujące hałas, takie jak drukarka czy kopiarka. Doskonałym rozwiązaniem jest także wydzielenie pokoju do prowadzenia rozmów telefonicznych, gdzie zarówno rozmówca będzie miał zapewnioną prywatność, jak i inni pracownicy, którym nie będzie przeszkadzał hałas prowadzonej rozmowy.
W dużych przedsiębiorstwach coraz częściej idzie się o krok dalej, organizując w strefach coworkingowych miejsca relaksu dla pracowników. Są to przesztrzenie wydzielone z myślą o chwili wypoczynku i wytchnienia, a wyposażane są w zależności od pomysłów i upodobań. Jedni umieszczają w nich telewizory, konsole do gier itp., inni wolą bardziej aktywny wypoczynek, umieszczając w tych strefach stoły do bilardu, piłkarzyki czy darty.
Możliwości są nieograniczone a ostateczna aranżacja zależy od możliwości, preferencji właściciela a także potrzeb osób, które będą korzystać ze stref i biur coworkingowych.

Coworking przyszłością?
Wydaje się, że coworking w dalszym ciągu będzie sukcesywnie rozwijał się w naszym kraju. Corocznie rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie coworkingowe co dowodzi temu, że zmienia się styl pracy pokolenia Y/Z.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora