Według raportu firmy doradczej Cresa „Rynek inwestycyjny w Polsce w I poł. 2020 r.” wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł ponad 2,85 mld euro i był to drugi najwyższy wynik w historii. Głównymi motorami wzrostu były rynki biurowe i magazynowe, które łącznie wygenerowały nieco ponad 84% wolumenu. Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym wyniosła prawie 1,08 mld euro, czyli najwięcej w historii, natomiast w przypadku rynku biurowego osiągnęła prawie 1,33 mld euro i był to drugi najlepszy wynik w tym segmencie.
– Przed wybuchem pandemii COVID-19 przewidywaliśmy, że rynek inwestycyjny może ustanowić kolejny rekord. Pomimo historycznie wysokiego wyniku w pierwszej połowie roku, przewidujemy wyhamowanie aktywności inwestycyjnej w Polsce w drugim półroczu, a następnie szybkie odbicie w kolejnych 12 miesiącach – mówi Paweł Nowakowski, Dyrektor działu rynków kapitałowych Cresa Polska.
Wolumen inwestycyjny w pierwszej połowie bieżącego roku był o prawie 7% wyższy niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. W pierwszej połowie 2020 roku odnotowano 52 transakcje o łącznej wartości ponad 2,85 mld euro. Dominującymi sektorami w pierwszym półroczu były rynki biurowy oraz magazynowy, które wygenerowały łącznie 2,41 mld euro wolumenu inwestycyjnego. Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku handlowym wyniosła 0,45 mld euro, czyli prawie 16% wolumenu. Z uwagi na wyjątkowo trudną sytuację rynku hotelowego, którego działalność była zamrożona przez znaczną część pierwszego półrocza, nie sfinalizowano na nim żadnej transakcji.
– Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się w szczególności sektor magazynowy, w którym odnotowany wolumen przekroczył miliard euro, co jest rekordowym wynikiem dla tego sektora w pierwszym półroczu. Najbardziej atrakcyjne aktywa magazynowe oferują długoletnie umowy najmu, a dynamiczny rozwój branży e-commerce dodatkowo przyczynia się do wzrostu zainteresowania tą klasą aktywów wśród zarówno najemców, jak i inwestorów – dodaje Paweł Nowakowski.
Wysoki stopień aktywności wykazywał Savills Investment Management, który był kupującym w 3 transakcjach nieruchomości magazynowych o łącznej wartości ponad 290 mln euro. Do najbardziej aktywnych inwestorów w pierwszej połowie 2020 roku należała również spółka CPI Property Group, która zakupiła 5 budynków biurowych w Warszawie za prawie 230 mln euro. Warto również podkreślić transakcję sprzedaży 61,49% udziałów portfolio biurowego i handlowego GTC węgierskiemu inwestorowi Optima Investment za około 550 mln euro.
Jeżeli chodzi o wielkość transakcji, to podobnie jak w latach poprzednich, w których zazwyczaj dominowały transakcje w przedziale 50-100 mln euro, również w tym roku największy udział w wolumenie miały transakcje z tego przedziału i stanowiły one 34% całkowitego wolumenu. Nieznacznie mniejszy udział miały transakcje o wartości 100-200 mln euro (28% wolumenu).
– W połowie 2020 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych, zlokalizowanych w COB w Warszawie i z najemcami posiadającymi długie umowy najmu, kształtowały się na poziomie 4,5%. W przypadku nieruchomości magazynowych najbardziej atrakcyjne stopy kapitalizacji wynosiły 5,5% i dotyczyły obiektów typu BTS z pojedynczym najemcą i umowami najmu zawartymi na okres 10 lat lub dłużej. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości handlowych osiągają poziom 5,0% i dotyczą głównie dominujących, wielkomiejskich centrów handlowych, które skutecznie adaptują się do zachodzących przemian demograficznych i zmieniających się nawyków konsumentów – podsumowuje Paweł Nowakowski, Dyrektor działu rynków kapitałowych Cresa Polska.
Źródło: Cresa Polska.