Rynek biurowy przeżywa prawdziwy rozkwit. Z roku na rok przybywa nowoczesnych inwestycji biurowych. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego największe projekty biurowe wybijają się na rynku innowacyjnymi i ekologicznymi technologiami.
Ogromną popularnością cieszy się nie tylko Warszawa, ale także inne duże miasta regionalne. Co więcej, w stolicy w II kwartale br. odnotowano nieznaczny spadek cen, natomiast miasta regionalne utrzymały swoje ceny na stabilnym poziomie. Dużą popularnością cieszą się: Kraków, Wrocław, Łódź, Trójmiasto oraz Poznań.
Ceny biur na wynajem – Warszawa kontra miasta regionalne
Raport na ten temat opracował Departament Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP). Analiza rynku opracowana przez NBP nosi nazwę „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2019 r.”.
Specjaliści z Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP tak podsumowali sytuację na rynku biurowym w Polsce: „Czynsze transakcyjne powierzchni biurowych klasy A, notowane za miesiąc w euro za mkw. w Warszawie nieznacznie spadały, a w pozostałych ośmiu dużych miastach29 oraz siedmiu mniejszych miastach wojewódzkich były stabilne. Najwyższe czynsze w tej klasie biurowców notowane były w Warszawie, gdzie wynosiły ok. 19 euro/mkw./m-c., w pozostałych analizowanych miastach wojewódzkich wynosiły od 11 do 14 euro/mkw./m-c. Czynsze w budynkach biurowych klasy B na największych rynkach także pozostają stabilne.”
Popyt na nowe biura wciąż duży
Zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe jest w dalszym ciągu zauważalne. Najemcy poszukują nowoczesnych biur, które oferują nie tylko komfortowe warunki do pracy, ale także pozwalają zaoszczędzić przedsiębiorstwu pieniądze poprzez minimalizację kosztów eksploatacji biura. W osiągnieciu tego celu pomagają nowoczesne rozwiązania technologiczne. Baczną uwagę najemcy przywiązują także do rozwiązań ekologicznych.
Duży wpływ na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe ma korzystna gospodarka. Przedsiębiorcy rozwijają swoje firmy, tworzą nowe miejsca pracy i w efekcie często muszą poszukiwać nowych siedzib (lub tworzą oddziały), w których będą mogli ulokować rosnącą liczbę pracowników.
„Na rynkach nieruchomości biurowych zaczęły się zmniejszać nierównowagi wynikające z wcześniejszego nadmiaru podaży powierzchni do wynajęcia w stosunku do popytu na nią. Czynnikiem wzrostu popytu jest korzystna sytuacja gospodarcza, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, również przez firmy międzynarodowe. Nowe trendy związane z wykorzystaniem powierzchni biurowej (np. biura coworkingowe) również mogą przyczynić się do utrzymywania się wysokiego popytu na te powierzchnie. Podaż nowych powierzchni oraz powierzchni w budowie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według informacji rynkowych, na koniec II kw. 2019 r. zasoby powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach biurowych20 przekroczyła 10,8 mln mkw., a w budowie było ok. 1,7 mln mkw. Stopa pustostanów na dziewięciu największych rynkach biurowych odnotowała niewielki spadek do poziomu 9% wobec 9,2%21 na koniec I kw. 2019 r.” – podsumowują eksperci z Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Pionierskie inwestycje biurowe w Polsce
Mennica Legacy Tower, Warszawa
Ten imponujący, warszawski kompleks biurowy wybudowany przez Golub GetHouse oferuje 65 630 metrów kw. (całkowita powierzchnia najmu) nowoczesnej powierzchni biurowej, oraz usługowo-handlowej zlokalizowanej w 140-metrowej Wieży oraz przyległym Budynku Zachodnim. Kompleks wyróżnia się nowoczesną architekturą i przez wielu uznawany jest za kolejną wizytówkę stolicy.
Na Wieżę składają się 32 piętra biurowe, komunikację pomiędzy piętrami zapewnia 16 szybkobieżnych wind.
W obu budynkach znajduje się łącznie 4500 metrów kw. powierzchni handlowo-usługowej, mieszczącej m.in. centrum fitness oraz centrum konferencyjne, a także restaurację, kawiarnię oraz lokale usługowe na parterach. Przed kompleksem biurowym znajdują się dwa ogólnodostępne place z elementami małej architektury o łącznej powierzchni 5300 metrów kw.
Najemcy mają do swojej dyspozycji czteropoziomowy parking podziemny, który pomieści 620 pojazdów a także 300 rowerów w specjalnie wydzielonych miejscach. Na terenie parkingu znajduje się ponadto myjnia samochodowa.
Warszawski kompleks biurowy wyróżnia się wieloma udogodnieniami, jak np.: energooszczędne oświetlenie LED z indywidualną kontrolą natężenia, sufity podwieszone o podwyższonej izolacyjności akustycznej, elektrycznie napędzane żaluzje sterowane indywidualnie przez użytkownika, zaawansowany technicznie system BMS z nowoczesnymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi, zintegrowane panele LCD zarządzania oświetleniem, HVAC i żaluzjami sterowane telefonem a także certyfikacja BREEAM na założonym poziomie Excellent.
Tischnera Office, Kraków
Nowoczesny krakowski biurowiec powstał przy ulicy Tischnera, której zawdzięcza swoją nazwę. Wykonawca projektu jest CAVATINA Architects. Biurowiec został zaprojektowany na planie podkowy. Wewnątrz, od strony południowej, znajduje się zielony dziedziniec. Biurowiec oferuje 33 637 metrów kw. powierzchni najmu. Tischnera Office liczy 10 kondygnacji, przy czym od 3 piętra wzwyż od strony południowej znajdują się tarasy. Na 2 podziemnych kondygnacjach znajduje się parking. W budynku będzie się znajdować 11 wind. Nieszablonowa, szklana elewacja wyróżnia się na tle innych krakowskich biurowców.
Inwestycja, która od 2018 roku jest w fazie budowy, zlokalizowana jest na krakowskim Podgórzu.
Brama Miasta, Łódź
Inwestorem odpowiedzialnym za łódzką inwestycję jest SKANSKA. Brama Miasta nie jest zwykłą inwestycja biurową, to przestrzeń otwarta na kreatywnych ludzi. Powstaje ona przy ul. Kilińskiego 66/66a w Łodzi.
Kortenowa elewacja kompleksu sprawia, że wyróżnia się on spośród innych, tworząc wizytówkę na panoramie miasta.
Inwestycja może poszczycić się takimi udogodnieniami, jak system budynkowy Connected by Skanska, certyfikat dostępności „Obiekt bez barier”, system zarządzania miejscami parkingowymi, infrastruktura dla rowerów, zielone patio z mała architekturą i amfiteatrem.
na inwestycję składają się 2 budynki, których budowa została podzielona na II fazy.
W ramach I fazy powstał budynek B, którego całkowita powierzchnia netto wynosi 27 000 metrów kw. Budynek został oddany do użytku w II kwartale br.
W ramach II fazy budowy powstaje budynek A, którego całkowita powierzchnia netto wynosić będzie 13 800 metrów kw. Inwestor zaplanował ukończenie inwestycji na II kwartał 2020 roku.
W sumie kompleks Brama Miasta dostarczy na łódzki rynek 40 800 metrów kw. powierzchni najmu netto.
Heweliusza 18, Gdańsk
Inwestycja Heweliusza 18 to nowoczesne centrum biurowe w prestiżowej lokalizacji na mapie Gdańska. Przy budowie zachowano historyczny charakter budynku, co nadało mu niepowtarzalnego klimatu. 10.piętrowy budynek zlokalizowany w Śródmieściu oferuje 10 000 metrów kw. powierzchni biurowych klasy A. Na podziemnej kondygnacji mieści się parking. Inwestycja otrzymała certyfikat zielonego budynku BREEAM na znakomitym poziomie. Najemcy mogą liczyć na liczne udogodnienia, takie jak klimatyzacja, podnoszone podłogi, czujniki dymu oraz podwieszane sufity.
Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl