W stolicy Dolnego Śląska powstaje coraz więcej inwestycji o charakterze biurowym. Wiele nowoczesnych biurowców zostało już oddanych do użytku, kolejne inwestycje są w drodze. Spory odsetek z nich jeszcze na etapie budowy znajduje najemców, co świadczy o dużym popycie w tym regionie.
Czego poszukują najemcy?
Najemcy dostosowują wybór biura do swoich indywidualnych potrzeb i rodzaju prowadzonej działalności. Dla jednych bardziej istotna będzie bliskość dróg ekspresowych i autostrad oraz duży parking, natomiast dla innych priorytet będzie stanowiła prestiżowa lokalizacja w ścisłym centrum miasta i bogata infrastruktura handlowo-usługowa w najbliższym otoczeniu.
Niemniej można wyróżnić kilka rzeczy, jakie są istotne z punktu widzenia najemców.
Wspomniana wyżej dobra lokalizacja to kluczowy aspekt dla wielu przedsiębiorstw. Prestiż otoczenia dobrze wpływa na wizytówkę firmy zarówno w oczach kontrahentów i klientów, jak i pracowników. Ponadto liczy się łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. To bardzo ważne zwłaszcza dla pracowników, gdyż nie wszyscy dojeżdżają do pracy samochodem.
Bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz lokali usługowych i handlowych także dla wielu przedsiębiorców stanowi istotny aspekt.
Parking to kolejna bardzo ważna kwestia. Jest bardzo dużym atutem, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta, gdzie trudno o miejsce do zaparkowania.
Jeśli chodzi o samo biuro, to wielu najemców zwraca uwagę na to, czy pomieszczenia są klimatyzowane oraz czy istnieje możliwość ich adaptacji pod własne potrzeby. Windy w budynku to dodatkowy plus, zwłaszcza jeśli liczy on kilka kondygnacji. Dostęp do WiFi również jest bardzo ważny, chociaż nie kluczowy, gdyż często przedsiębiorcy na własną rękę podpisują umowy z dostawcami Internetu.
Elastyczna umowa to także ważna sprawa. Przy jej podpisywaniu najemcy zwracają uwagę, czy istnieje możliwość modyfikacji jej zapisów.
Wrocławski rynek biurowy stale się rozrasta. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe nie maleje, wręcz przeciwnie, przedsiębiorcy stale poszukują biur. Część firm przenosi do stolicy Dolnego Śląska swoje siedziby, otwierają tu swoje oddziały. Inni przedsiębiorcy rozrastają się, zatrudniają coraz większą liczbę pracowników i potrzebują większych biur. Popyt na tym rynku regionalnym nie słabnie a deweloperzy corocznie dostarczają we Wrocławiu nowe metry biur.
Nowe inwestycje biurowe we Wrocławiu
– Biurowiec Wielka 27
Wielka 27 to biurowiec, który powstaje we wrocławskiej dzielnicy Krzyki, w miejscu wyburzonej już kamienicy, w której swoją działalność prowadził Powiatowy Urząd Pracy (PUP). Budowa rozpoczęła się w lipcu 2017 roku, a jej zakończenie planowane jest na końcówkę 2022 roku. Inwestycja powstaje pod szyldem spółki i2 Development z siedzibą we Wrocławiu. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Chamielec Architekci. Budową inwestycji zajęła się firma Korfantowskie Przedsiębiorstwo Budowlane.
Biurowiec Wielka 27 ma dostarczyć ponad 10 tys. metrów kw. powierzchni, z czego ponad 9 tys. metrów będzie przeznaczone na biura, natomiast nieco ponad 300 metrów zajmą lokale handlowe. Budynek będzie liczył 15 kondygnacji naziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne.
– Biurowiec MidPoint71
MidPoint71 powstaje przy ulicy Powstańców Śląskich we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki. Budowa inwestycji ruszyła w listopadzie 2019 roku, natomiast zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec III kwartału 2021 roku. Deweloperem jest Echo Investment. Budynek będzie liczył 14 kondygnacji naziemnych, które zaoferują prawie 37 tys. metrów kw. powierzchni biurowej. Dodatkowo MidPoint71 zaoferuje ponad 100 miejsc postojowych dla rowerzystów oraz ponad 420 miejsc parkingowych dla samochodów rozlokowanych na parkingu naziemnym oraz podziemnym. Powierzchnie biurowe będą posiadały w standardzie m.in.: podniesione podłogi, podwieszane sufity, puszki podłogowe, rolety, uchylne okna, czujniki dymu, oświetlenie LED oraz energooszczędny system wentylacji i klimatyzacji.
– Biurowiec Infinity
We wrocławskiej dzielnicy Fabryczna u zbiegu ulic Legnickiej i Nabycińskiej powstaje biurowiec Infinity – projekt inwestycyjny spółek Avestus Real Estate w kooperacji z Tristan Capital Partners. Za projekt architektoniczny odpowiadają AHR Architects, natomiast za budowę odpowiada Eiffage Polska Budownictwo z Warszawy. Budowa Infinity rozpoczęła się pod koniec 2019 roku a ukończenie inwestycji planowano na 2021 rok. Póki co jednak budowa inwestycji została wstrzymana, zatem ewentualna data oddania obiektu do użytku może ulec zmianie.
Biurowiec ma liczyć docelowo 6 kondygnacji naziemnych i ma dostarczyć na wrocławski rynek ponad 22 tys. metrów kw. powierzchni. Biura zajmą około 19 tys. metrów kw. powierzchni, natomiast na lokale handlowe i usługowe ma zostać przeznaczonych około 2 tys. metrów kw. powierzchni. Na 3 kondygnacjach podziemnych ma znajdować się parking na ponad 300 samochodów.
– Kompleks biurowy West 4 Business Hub
W dzielnicy Fabryczna u zbiegu ulic Horbaczewskiego i Na Ostatnim Groszu powstaje kompleks biurowy West 4 Business Hub. Jest to inwestycja spod szyldu Echo Investment, a za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z pracowni Maćków Pracownia Projektowa. Budowa kompleksu rozpoczęła się na początku 2019 roku, natomiast budowa I etapu inwestycji zakończy się w II kwartale 2020 roku. W ramach I etapu budowy kompleksu biurowego West 4 Business Hub dostarczy na wrocławski rynek 15,5 tys. metrów kw. powierzchni najmu w standardzie biur klasy A. Kompleks budynków będzie realizowany przez dewelopera etapowo.
W sumie w ramach kompleksu ma powstać 80 tys. metrów kw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Budynki będą liczyły po 6 kondygnacji naziemnych oraz po 2 kondygnacje podziemne.
– Biurowiec Brama Oławska
Biurowiec Brama Oławska powstaje w dzielnicy Stare Miasto wzdłuż ulicy Oławskiej. Budowa obiektu rozpoczęła się w marcu 2020 roku a jej zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 roku. Budynek będzie liczył 6 kondygnacji naziemnych i dostarczy na wrocławski rynek biurowy ponad 14 tys. metrów kw. powierzchni. Biurowiec Brama Oławska to inwestycja spod szyldu Tower Inwestycje. Za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne, natomiast generalnym wykonawcą jest firma budowlana Warbud. W ramach inwestycji powstaną także 3 kondygnacje podziemne, które zostaną przeznaczone na parking dla 140 pojazdów.
– Biurowiec Krakowskie Tarasy III
Zespół biurowy Krakowskie Tarasy III powstaje w dzielnicy Krzyki przy ulicy Krakowskiej. Budowa obiektu rozpoczęła się w lustym 2020 roku natomiast jej zakończenie inwestor planuje na 2021 rok. Budynek powstający w ramach kompleksu będą liczyły 6 kondygnacji naziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne, na których zlokalizowany będzie parking na 75 pojazdów. Powierzchnia użytkowa biurowca wyniesie ponad 6,1 tys. metrów kw.
Krakowskie Tarasy III to inwestycja spod szyldu spółki IMS Budownictwo. Za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z pracowni AP Szczepaniak, natomiast generalnym wykonawcą jest spółka budowlana Technobud z Nowego Sącza.
Redakcja
Komercja24.pl