Była to dość nieoczekiwana reakcja na raport amerykańskiego Departamentu Pracy, który wykazał, że liczba miejsc pracy poza rolnictwem w grudniu 2024 roku wzrosła o 256 000, znacznie przekraczając konsensus prognozowany przez Reutersa na poziomie 160 000 i przewyższając skorygowaną liczbę 227 000 z listopada.
Wzrost cen złota był sprzeczny z tym, czego spodziewało się wielu traderów po tak dobrych danych o zatrudnieniu. Zwiększyło się bowiem prawdopodobieństwo (obecnie wynosi 97,3%), że Rezerwa Federalna nie obniży stóp procentowych w styczniu, a szanse, że Fed utrzyma obecne stopy również na posiedzeniu FOMC w marcu są szacowane na 77,9%.
● Napływy do ETF: obniżka kursu to także efekt niewielkich napływów do ETF-ów (poza Azją) oraz realizacji zysków na kontraktach terminowych. W krótkiej, kwartalnej perspektywie złoto może potrzebować konsolidacji.
● Zmiany w polityce Fed: Niepewność co do dalszych ruchów Rezerwy Federalnej w zakresie stóp procentowych znajduje odzwierciedlenie w podwyższonym poziomie indeksu MOVE, co wspiera atrakcyjność złota w relacji do obligacji.
● Wzrost popytu konsumenckiego: Zbliżający się Chiński Nowy Rok tradycyjnie zwiększa popyt na biżuterię i sztabki złota. Dodatkowo, w kontekście deflacji i malejącej rentowności chińskich obligacji, konsumenci coraz częściej inwestują w fizyczne złoto.
Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.
Autor: Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark
materiał prasowy