Rynek magazynów wciąż się rozwija. Przybywa nieruchomości komercyjnych w całej Polsce. Dynamiczny rozwój w sektorze dało się zaobserwować już na początku wybuchu pandemii i wprowadzenia przez rząd lockdownu. Co więcej, zapotrzebowanie na nowe powierzchnie magazynowe cały czas wzrasta, w związku z czym deweloperzy nawet nie myślą o zwalnianiu tempa. Podejmują się oni kolejnych projektów inwestycyjnych, dzięki czemu na rynek stale dostarczane są kolejne metry magazynów.
Spis treści:
Koronawirus? Sektor magazynów się nie boi
E-commerce motorem napędowym
Jakie magazyny interesują najemców? Rynek nieruchomości komercyjnych odpowiada na potrzeby
Magazyny miejskie z rosnącą popularnością
Centra logistyczne dla globalnych firm
Rynek nieruchomości szytych na miarę: BTS i BTO
Rynek magazynów w 2022 roku
Czy 2023 rok również będzie pomyślny dla magazynowych nieruchomości komercyjnych?
Koronawirus? Sektor magazynów się nie boi
Pandemia koronawirusa sprawiła, że zachwiał się cały rynek nieruchomości komercyjnych. W części sektorów negatywne skutki były widoczne gołym okiem. Jednak nie wszystkie one zostały dotknięte przez pandemię i wprowadzone w związku z nią obostrzenia tak samo. Sektor magazynów jest tego najlepszym przykładem.
Pomimo licznych obostrzeń nieruchomości komercyjne takie jak magazyny, hale produkcyjne, czy centra logistyczne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony najemców. Krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce dynamicznie wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie w ramach nieruchomości komercyjnych do wynajęcia i na sprzedaż. Popyt okazał się na tyle duży, że deweloperzy z chęcią podjęli się realizacji kolejnych projektów inwestycyjnych.
E-commerce motorem napędowym
Wiele osób zastanawiało się, co stało za tak dynamicznym rozwojem sektora magazynowego w trudnym dla całego kraju okresie. Odpowiedź okazała się prosta. Wielu przedsiębiorców, którzy poszukiwali magazynów i hal na wynajem, prowadzi działalność w sektorze e-commerce, czyli sprzedaży internetowej.
To właśnie branża e-commerce rozkręciła sektor magazynów. W okresie pełnego lockdownu, kiedy Polacy zostali odcięci od większości stacjonarnych sklepów, musieli znaleźć inny sposób na dokonywanie zakupów. Z pomocą przyszedł internet. Wiele dużych firm szybko rozbudowało swoje sklepy internetowe, aby zakupy online były możliwie szybkie i intuicyjne. Wzrosła liczba paczek wysyłanych z magazynów, a wraz za nią zwiększyło się także zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania towarów.
Obecnie, nawet kiedy lockdown już nie obowiązuje, wielu kupujących pozostało przy internetowych zakupach, które zwyczajnie przypadły im do gustu. W efekcie liczba zakupó dokonywanych w sklepach internetowych wciąż jest dużo większa, niż przed wybuchem pandemii. Można się więc spodziewać, że sektor e-commerce w dalszym ciągu będzie się rozwijał, a wraz z nim sektor magazynów.
Jakie magazyny interesują najemców? Rynek nieruchomości komercyjnych odpowiada na potrzeby
Trudno jednoznacznie określić, jakie konkretne wymagania względem nieruchomości komercyjnej będą mieli najemcy. Powód tego jest prosty – każdy przedsiębiorca kieruje się innymi kryteriami wyboru. Możemy jednak założyć, że najemców można podzielić na dwie grupy – tych, którzy poszukują dużych powierzchni magazynowych, oraz tych, których interesują bardziej kompaktowe magazyny.
Oczywiście kluczową rolę w obu przypadkach odgrywa atrakcyjna lokalizacja. Magazynowa nieruchomość komercyjna powinna posiadać dobry oraz łatwy dostęp do dróg krajowych i autostrad. Najemcy zwracają także baczną uwagę na wielkość placów manewrowych, gdyż niezmiernie ważne jest, aby dostawy przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Kolejna wartość dodaną stanowi duża liczba miejsc parkingowych dla pracowników. Kolejnym ważnym punktem jest bliskość komunikacji miejskiej, gdyż od tego zależy, czy pracownicy będą mieli możliwość swobodnego dojazdu do miejsca pracy.
Standard techniczny nieruchomości komercyjnej to kolejna ważna rzecz, na którą najemcy zwrócą uwagę. Przedsiębiorcy przyjrzą się takie, czy obiekt magazynowy posiada nowoczesne udogodnienia, takie jak energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, które pozwalają na minimalizację comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych. Coraz większe znaczenie dla najemców odgrywa fakt, czy dany magazyn posiada ekologiczny certyfikat w systemie BREEAM lub system oceny jakości budynków LEED.
Magazyny miejskie z rosnącą popularnością
Oczy najemców coraz częściej zwracają się ku kompaktowym, miejskim magazynom. Nieruchomości komercyjne tego typu posiadają wiele zalet. Przede wszystkim pracownicy mają do nich łatwy dojazd. Kolejną zaletą jest fakt, że magazyn może być zlokalizowany blisko sklepu stacjonarnego, co pozwoli na szybkie dostawy i zwroty pomiędzy magazynem a sklepem. Magazyny miejskie stanowią dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców działających lokalnie, którzy nie potrzebują bardzo dużej powierzchni magazynowej.
Centra logistyczne dla globalnych firm
Przedsiębiorcy, którzy działają globalnie, posiadają oddziały lub chcą, aby nieruchomość komercyjna pełniła nie tylko funkcję magazynową, ale również biurową, zdecydowanie częściej decydują się na wybór centrum logistycznego. W ramach takiej nieruchomości komercyjnej mogą oni podzielić wynajętą przestrzeń na magazyn, halę, część biurową a także część socjalną. Takie rozwiązanie pozwala na organizację poszczególnych działów przedsiębiorstwa w jednym miejscu, co stanowi bardzo korzystne rozwiązaniem.
Rynek nieruchomości szytych na miarę: BTS i BTO
Rynek magazynów rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz z tym rozwojem przybywa także obiektów budowanych w formule BTS i BTO.
Nieruchomości komercyjne w formule BTS (build-to-suite) to obiekty, które deweloper buduje zgodnie z wymaganiami przyszłego najemcy. W efekcie najemca zyskuje magazyn, który doskonale spełnia jego oczekiwania i jest dostosowany do prowadzonej przez niego działalności, natomiast deweloper w dalszym ciągu pozostaje właścicielem nieruchomości komercyjnej. W przypadku budowy obiektów w formule BTS umowy najmu są zazwyczaj długoletnie.
Z kolej nieruchomości komercyjne w formule BTO (build-to-own) również budowane są według wytycznych klienta, jednak po zakończeniu budowy przechodzą na własność przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie jest bardziej korzystnym wyborem dla firm, które posiadają ugruntowaną pozycje na rynku i stałą lokalizację, której nie planują już w przyszłości zmieniać (lub wolą podjąć się samodzielnie sprzedaży nieruchomości komercyjnej w przyszłości).
Rynek magazynów w 2022 roku
Obserwując obecną sytuację na rynku magazynów, możemy się spodziewać, że deweloperzy w dalszym ciągu będą dostarczać na rynek nowe magazynowe nieruchomości komercyjne. Rosnącą popularnością cieszą się najbardziej nowoczesne obiekty oferujące magazyny klasy A.
Przedsiębiorcy coraz chętniej wynajmują kompaktowe magazyny miejskie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie kompleksowe centra logistyczne, które zlokalizowane są zazwyczaj poza granicami dużych aglomeracji miejskich, blisko dróg krajowych oraz autostrad.
Czy 2023 rok również będzie pomyślny dla magazynowych nieruchomości komercyjnych?
Póki co ciężko jest spekulować, czy w 2023 roku sektor magazynów będzie rozwijał się równie szybko, czy może rynek nasyci się już tego rodzaju nieruchomościami. Po działaniach deweloperów widać, że nie zamierzają oni zwalniać tempa. Można się więc spodziewać, że również w 2023 roku na rynku pojawi się dużo nowej powierzchni magazynowej na wynajem.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl