rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Rynek magazynów wciąż w rozkwicie

hannes-egler-360942-unsplash
Rynek magazynów wciąż pozostaje w rozkwicie, pomimo trudnej sytuacji w sektorze. Skutki pandemii zamiast odcisnąć piętno, przyczyniły się do rozwoju sektora magazynowego. Zapotrzebowanie na nowe powierzchnie stale rośnie, więc deweloperzy podejmują się kolejnych projektów inwestycyjnych. Popularne są głównie magazyny na wynajem, chociaż daje się zauważyć również rosnące zapotrzebowanie na magazyny szyte na miarę, które przechodzą na własność przedsiębiorcy będącego klientem dewelopera.

Spis treści:
Pandemia groźna nie dla wszystkich sektorów
Sprzedaż Internetowa napędziła rynek magazynów
Magazyn poszukiwany! Czego oczekują przedsiębiorcy?
BTS i BTO również rozwijają skrzydła
Co może zaoferować rynek?
Przyszłość rynku magazynów

Pandemia groźna nie dla wszystkich sektorów
Pandemia koronawirusa zaszkodziła wielu sektorom rynku nieruchomości w Polsce. Najmocniej jej negatywne skutki odczuł sektor biurowy i hotelowy. Mieszkaniówka tylko początkowo się załamała, natomiast obecnie ceny za nowe mieszkania na sprzedaż wciąż szybują w górę.
Z kolei sektor magazynowy był tym, na którego pandemia podziałała odwrotnie. Krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce dynamicznie wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe. Najemcy interesowali się wolnostojącymi magazynami, halami produkcyjnymi oraz powierzchniami na wynajem dostępnymi w ramach dużych centrów logistycznych.

Sprzedaż Internetowa napędziła rynek magazynów
Szybki rozwój sektora nieruchomości magazynowych był spowodowany nagłym rozkwitem sektora e-commerce w naszym kraju. Kiedy w Polsce został wprowadzony całkowity lockdown, Polacy musieli zmienić swoje zwyczaje zakupowe. Wiele osób szybko przyzwyczaiło się do robienia zakupów przez Internet. Co więcej, osoby które do tej pory nie były przekonane do takiej formy kupowania rzeczy, szybko zmieniły o niej zdanie. Robienie zakupów przez Internet jest wygodne i szybkie. Nie wymaga przy tym wychodzenia z domu, co w dobie panującej pandemii wydaje się bardziej bezpieczne. Zamówione produkty kurier dostarczy pod dom lub do punktu odbioru.
Sektor e-commerce szybko się rozwinął. W związku z tym przedsiębiorcy działający w tej branży odczuli potrzebę zatrudnienia większej ilości pracowników. Zwiększyło się też zapotrzebowanie na większe magazyny, w których firmy mogłyby przechowywać towar. Wielu producentów także pokusiło się o wynajem większych hal produkcyjnych. Rynek e-commerce przyspieszył, a wraz z nim rynek magazynów.

Magazyn poszukiwany! Czego oczekują przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy, w dużej mierze Ci działający w sektorze e-commerce, zaczęli aktywnie poszukiwać atrakcyjnych magazynów na wynajem. Należy przy tym zaznaczyć, że wymagania przedsiębiorców względem magazynów są bardzo zróżnicowane. Bardzo dużo zależy od tego, w jakiej dokładnie branży działa firma, jakie towary sprzedaje i w jakich ilościach. Przedsiębiorcy zwracają uwagę nie tylko na atrakcyjną lokalizację obiektu. Bardzo istotny jest też standard techniczny budynku. Przedsiębiorcy zwracają także uwagę na udogodnienia, na przykład energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, które pozwalają na minimalizację comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych dla firmy. Dla jednych przedsiębiorców bardzo ważna jest mała odległość magazynu od siedziby firmy, dla jeszcze innych bardziej istotna jest duża powierzchnia magazynu albo możliwość wysokiego składowania. Większe przedsiębiorstwa liczą ma mieszaną powierzchnię, tj. dostęp do części magazynowej i części biurowo-socjalnej w jednym budynku.

BTS i BTO również rozwijają skrzydła
Wraz z rozwojem rynku magazynów na wynajem, rozwija się sektor magazynów BTS (build-to-suite) oraz BTO (build-to-own). W przypadku obiektów typu BTS, deweloper buduje magazyn pod wymagania przyszłego najemcy. Dzięki temu najemca taki zyskuje dopasowany do swoich potrzeb magazyn, zaś deweloper ma pewnego najemcę. Z kolei obiekty budowane w formule BTO po zakończeniu budowy przechodzą na własność przedsiębiorcy.
Obie formuły coraz częściej interesują przedsiębiorców, którym zależy na stałej lokalizacji i nowoczesnym magazynie, spełniającym ich wymagania. Obiekty takie dostosowywane są najczęściej w taki sposób, aby wraz z rozwojem formy dalej mogły służyć przedsiębiorstwu, bez konieczności ponownej zmiany lokalizacji. Do bore rozwiązanie dla firm o ugruntowanej pozycji, działających na rynku od lat.

DeathtoStock_Wired2

Co może zaoferować rynek?
Deweloperzy dostarczają coraz to bardziej konkurencyjne powierzchnie magazynowe. Te najbardziej nowoczesne i funkcjonalne magazyny zalicza się do klasy A. Tego rodzaju powierzchnie magazynowe spełniają najwyższe wymagania rynkowe.
Przykładem nowoczesnej inwestycji magazynowej może być jedna z najnowszych inwestycji spod szyldu doświadczonego dewelopera Panattoni – A2 Warsaw Park. Jest to największy obiekt magazynowy od Panattoni w rejonie Warszawy. Budynek o powierzchni blisko 104 tysięcy metrów kw. został wybudowany w Adamowie, tuż przy węźle „Grodzisk Mazowiecki” autostrady A2. Dzięki tak atrakcyjnej lokalizacji, obiekt jest już niemal w połowie skomercjalizowany. Inwestycja A2 Warsaw Park dostarczyła na lokalny rynek nowoczesną powierzchnię magazynowo-produkcyjną. Wszystko to w jednym budynku, który mierzy w sumie 794 metry długości. Do budowy konstrukcji budynku zużyto m.in. 7 tys. metrów sześciennych betonowych elementów prefabrykowanych, 708 słupów, 1,7 ton stali konstrukcyjnej, a na podłogę wylano 18 tys. metrów sześciennych betonu. Wykorzystanych zostało również niemal 21 tys. m kw. płyt warstwowych oraz 69 tys. m kw. kostki brukowej.
Inwestycja A2 Warsaw Park może służyć najemcom z różnych branż, od magazynowania po lekką produkcję. Na terenie nieruchomości znajdują się komfortowe place manewrowe oraz bramy wjazdowe z poziomu „0”. Obiekt został wyposażony w oświetlenie LED i spełnia normy certyfikatu BREEAM na poziomie GOOD. Obiekt magazynowo-produkcyjny A2 Warsaw Park znajduje się zaledwie 500 metrów od bezpośredniego zjazdu na autostradę A2 w obu kierunkach. Centrum Grodziska jest w odległości 4 km, natomiast centrum Warszawy –jest w odległości 30 km.

O inwestycji wypowiada się Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni:
„To jedna z bardziej idealnych lokalizacji na centrum dystrybucyjno-logistyczne w rejonie Warszawy. Pozwala nie tylko na sprawną obsługę rynku stołecznego, ale i całego kraju. Pobliska autostrada A2 jest przy tym istotna także dla międzynarodowego ruchu logistycznego. Blisko stąd do Niemiec, które są przecież naszym największym partnerem handlowym. W ubiegłym roku wymiana handlowa między naszymi krajami osiągnęła wartość ponad 123 mld euro”.

Przyszłość rynku magazynów
Sektor magazynowy rozwija się obecnie w dynamicznym tempie i możemy spodziewać się dalszego rozwoju tego segmentu nieruchomości komercyjnych. Magazyny na wynajem i magazyny na sprzedaż notują stałe zainteresowanie ze strony najemców i kupujących. Obecnie większą popularnością cieszą się magazyny na wynajem i tych zdecydowanie więcej przybywa na rynek.Mimo to wzrasta także zainteresowanie obiektami typu biuld-to-suite oraz build-to-own.
Eksperci rynkowi szacują, że w najbliższych latach rynek e-commerce będzie się dalej rozwijał. Dynamiczny wzrost sprzedaży przez Internet będzie się w dalszym ciągu przekładał na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora