Łączne zasoby powierzchni magazynowych w Polsce wynosiły 10,5 mln m kw. w pierwszej połowie roku. Zgodnie z najnowszym raportem Cushman & Wakefield „Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce – II kwartał 2016” aktywność najemców i deweloperów utrzyma się na wysokim poziomie.
Na koniec drugiego kwartału 2016 roku podpisano umowy na 650 tys. m kw. powierzchni magazynowej, oznacza to wzrost o ok. 6% (34 tys. m kw.) w porównaniu do tego samego okresu z 2015 roku. Najemcy byli najaktywniejsi w okolicach Warszawy (188 tys. m kw.), Wrocławia (132 tys. m kw.) oraz Poznania (110 tys. m kw.). W mniejszych regionach liderami, podobnie jak w pierwszym kwartale, pozostają Bydgoszcz i Toruń (54 tys. m kw.), Rzeszów (13 tys. m kw.) oraz Szczecin (11 tys. m kw.).
Współczynnik pustostanów utrzymał się na niskim poziomie. Najwyższą wartość wskaźnika niewynajętej przestrzeni odnotowano w Warszawie (9,7%) i jej okolicach (9,2%). Natomiast w regionach najwięcej pustostanów znajduje się w Poznaniu (5,3%), Wrocławiu (4,2%), Polsce Centralnej (3,9%) oraz na Górnym Śląsku (3,6%).
Niska stopa pustostanów oraz szybka absorpcja nowej powierzchni magazynowej zachęca deweloperów do realizacji coraz większej liczby projektów spekulacyjnych. Obecnie dostępne pozostaje około 53% powierzchni w budowie. 30% wolumenu inwestycji realizowanych pod koniec czerwca 2016 roku stanowiły obiekty „szyte na miarę” (BTS). Natomiast pozostałe 17% projektów objęte zostało kontraktami najmu w trakcie realizacji inwestycji.
– Duży odsetek powierzchni dostarczanej w ramach inwestycji spekulacyjnych jest bardzo pozytywnym sygnałem. Oznacza to, że deweloperzy przewidują, iż popyt utrzyma się na wysokim poziomie – powiedział Tom Listowski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.