– Początek 2018 roku wskazuje na dalszy dynamiczny rozwój rynku magazynowo–produkcyjnego w Polsce. Wzrost wspierany jest przez rosnące zaufanie inwestorów do krajowej gospodarki, rozwój infrastruktury drogowo-komunikacyjnej, znaczące powiększanie się rynku e-commerce i duży popyt ze strony inwestorów na obiekty generujące stały dochód – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.
Według raportu „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w 2017 roku”, którego autorami są analitycy i praktycy z międzynarodowej firmy doradczej Cresa, całkowite zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej w Polsce wyniosły prawie 14 mln mkw. W 2017 r. wolumen transakcji wyniósł niemal 4,38 mln mkw., przy podaży na poziomie przewyższającym 2,45 mln mkw., co jest wynikiem prawie dwukrotnie wyższym niż średnia z ostatnich 5 lat.
Najwięcej nowej powierzchni w 2017 roku oddano do użytku w rejonie Warszawy (503 600 mkw.). Największymi oddanymi do użytku obiektami w Polsce były: Panattoni BTS Amazon Szczecin (161 000 mkw.), BTS Amazon Sosnowiec (138 000 mkw.) i Goodman BTS Zalando Szczecin (130 000 mkw.).
Największą transakcją najmu w 2017 roku było podpisanie umowy przez Panattoni z firmą z sektora e-commerce na zbudowanie kompleksu BTS o wielkości 146 000 mkw. w Gliwicach, co dało regionowi Górnego Śląska miejsce na podium pod względem wolumenu transakcji wynoszącego 916 200 mkw. (o 60% więcej niż w 2016 roku). Górny Śląsk wyprzedziły regiony Polski Centralnej (1 024 000 mkw.) i Warszawy (1 105 000 mkw.).
Warto zauważyć, że w 2017 roku podpisano więcej niż kiedykolwiek umów na obiekty BTS. W Polsce Centralnej była to prawie połowa wolumenu, na Górnym Śląsku 45,6%, w Lubuskim 27,7%, w rejonie Krakowa 23%, a w okolicy Wrocławia 22,2%.
Prognoza na lata 2018-2019
W kolejnych dwóch latach analitycy Cresa prognozują utrzymanie wysokiego popytu na powierzchnie magazynowo-produkcyjne w Polsce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze trendy na rynku:
E-commerce, logistyka i produkcja lekka to główne sektory, które będą napędzać popyt na powierzchnie przemysłowo-logistyczne na terenie całego kraju.
Parki przemysłowo-magazynowe będą powstawać w lokalizacjach, które wcześniej były trudno dostępne ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę. Nowe lokalizacje stanowią dla deweloperów atrakcyjną alternatywę w porównaniu z bardziej rozwiniętymi podrynkami pod względem dostępności i przystępności gruntów. Z perspektywy najemcy rozwój rynku magazynowego w nowych obszarach oznaczać będzie możliwość wykorzystania potencjału dostępnej tam siły roboczej, zwiększenia efektywności łańcucha dostaw oraz dostęp do nowoczesnej i efektywnej powierzchni. Taka powierzchnia będzie alternatywą dla starszych i przestarzałych budynków, które wiele firm było zmuszonych wynajmować z powodu niedostępności obiektów klasy A.
Z uwagi na ilość powierzchni pozostającej w budowie i wysoki popyt na materiały i pracowników budowlanych, koszty budowy rosną, powodując presją wzrostową na czynsze.
Dzięki zmianie przepisów i zniesieniu ograniczeń terytorialnych dotyczących specjalnych stref ekonomicznych Polska stanie się atrakcyjniejszą lokalizacją dla dużych bezpośrednich inwestycji zagranicznych planowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
– Zmiany Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 16), które wejdą w życie w 2019 roku, spowodują, że więcej międzynarodowych firm będzie decydować się na zakup strategicznych obiektów produkcyjno-logistycznych niż na zawieranie długoterminowych umów najmu – mówi Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w firmie Cresa Polska.
informacja prasowa – Cresa Polska