Rynek magazynowych nieruchomości komercyjnych w Polsce Wschodniej wciąż się rozwija. Inwestycji komercyjnych przybywa, co stanowi poświadczenie stale zwiększającego się zapotrzebowania na magazyny w tym regionie. Przedsiębiorcy uważają powstające w Polsce Wschodniej inwestycje magazynowe za atrakcyjne i coraz chętniej właśnie tutaj rozwijają swoją działalność.
Spis treści:
Nieruchomości komercyjne w sektorze magazynowym z silną pozycją na rynku
Rynek e-commerce sojusznikiem sektora magazynowego
Rynek nieruchomości komercyjnych odpowiada na potrzeby magazynowe najemców
Magazyny miejskie przyciągają kompaktową ofertą
Duże centra logistyczne dla rynkowych gigantów
Parki magazynowe w Polsce Wschodniej do wynajęcia
Magazyny w Polsce Zachodniej – magazyny na wynajem w Lublinie, magazyny na wynajem w Rzeszowie, magazyny na wynajem w Białymstoku i pobliskich miastach
Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym w 2022 roku
Nieruchomości komercyjne w sektorze magazynowym z silną pozycją na rynku
Rynek nieruchomości w Polsce przeszedł jeszcze nie tak dawno temu prawdziwe załamanie. Przyczyniła się do niego pandemia, która sparaliżowała kraj na długi czas. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zachwiał się cały rynek nieruchomości komercyjnych. Mimo wszystko sektor magazynowy utrzymał swoją pozycję, a wręcz zaczął notować dynamiczny rozwój.
Najemcy ruszyli na nieruchomości komercyjne takie jak magazyny, hale produkcyjne, czy centra logistyczne. Wszystkie one cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony najemców w czasie, gdy pozostałe sektory rynku nieruchomości komercyjnych musiały zmagać się z nowymi trudnościami.
Rynek e-commerce sojusznikiem sektora magazynowego
Co sprawiło, że rynek nieruchomości rozwinął się tak dynamicznie w okresie pandemii koronawirusa? Stał za tym rynek e-commerce, który również rozwinął skrzydła. To właśnie branża e-commerce przyczyniła się do tak dynamicznego rozwoju sektora magazynowego w Polsce. W okresie pełnego lockdownu, kiedy Polacy zostali odcięci od większości stacjonarnych sklepów, musieli znaleźć alternatywny sposób na robienie codziennych zakupów. Okazało się, że najlepszy do tego celu był Internet. Widząc rosnącą liczbę wirtualnych koszyków zakupowych, przedsiębiorcy zaczęli szybko rozbudowywać swoje sklepy internetowe, aby zakupy online były jeszcze szybsze i bardziej intuicyjne. Zwiększyła się liczba paczek wysyłanych z magazynów, a co za tym idzie, wzrosło również zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania towarów.
Nawet teraz, kiedy lockdown już nie obowiązuje, Polacy pozostali przy zakupach online, co sprawia, że sektor e-commerce cały czas rozwija skrzydła jeszcze szerzej.
Rynek nieruchomości komercyjnych odpowiada na potrzeby magazynowe najemców
Czego najemcy oczekują obecnie od magazynów na wynajem? Oczywiście każdy z najemców ma indywidualne preferencje wyboru, ponieważ są one uzależnione od profilu prowadzonej działalności gospodarczej. Niemniej dla wielu najemców istotną rolę odgrywają innowacje technologiczne zastosowane w obiekcie, wysokość składowania, powierzchnia placów manewrowych i parkingów itp. Coraz większe znaczenie dla przedsiębiorców poszukujących magazynu na wynajem ma to, czy dany magazyn posiada ekologiczny certyfikat w systemie BREEAM lub system oceny jakości budynków LEED. Ważny jest także sam standard techniczny obiektu magazynowego.
Lokalizacja jest często kluczowym kryterium wyboru. Dla jednych przedsiębiorców bardziej atrakcyjna będzie ta poza granicami miasta, dla innych ta w jego obrębie. W przypadku lokalizacji oddalonych od dużych metropolii miejskich, najemcy mogą liczyć na łatwy i szybki dostęp do dróg krajowych oraz autostrad. Z kolei magazyny miejskie zapewniają łatwy dostęp do pracowników, którzy mogą dostać się do miejsca pracy swobodnie dzięki środkom komunikacji miejskiej.
Magazyny miejskie przyciągają kompaktową ofertą
Niewielkie magazyny miejskie przeżywają obecnie duże oblężenie. Ich zalety doceniki liczni przedsiębiorcy. Pracownicy mają do nich łatwy dojazd dzięki środkom komunikacji miejskiej. Ponadto taki magazyn może być zlokalizowany blisko sklepu stacjonarnego, co pozwoli na szybkie dostawy i zwroty pomiędzy magazynem a sklepem, co także stanowi ogromny plus. Kompaktowe magazyny zlokalizowane wewnątrz miast stanowią dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców działających lokalnie. Niejednokrotnie nie potrzebują oni bardzo dużej powierzchni magazynowej, a kolejnym plusem magazynów miejskich jest fakt, że oferują one małe moduły na wynajem. Mniejsza powierzchnia najmu równa się mniejszym kosztom dla przedsiębiorcy.
Duże centra logistyczne dla rynkowych gigantów
O ile magazyny miejskie przyciągają swoim kompaktowym charakterem lokalnych przedsiębiorców, o tyle nie stanowią ciekawej alternatywy dla rynkowych gigantów. Ci bowiem często potrzebują dużej powierzchni do wynajęcia, która będzie podzielona na część magazynową i biurową. Liczy się dla nich szybki dostęp do autostrad oraz najważniejszych w transporcie dróg krajowych. La takich właśnie najemców dużo bardziej atrakcyjne będą kompleksowe centra logistyczne. Z uwagi na swoją kubaturę, obiekty takie znajdują się poza granicami dużych metropolii miejskich.
Parki magazynowe w Polsce Wschodniej do wynajęcia
Parki magazynowe w takich miastach jak Lublin, Rzeszów czy Białystok stale przyciągają nowych najemców. Według ekspertów firmy Cresa Polska, w regionie Polski Wschodniej funkcjonuje lub jest obecnie w budowie 20 parków logistycznych (wg danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych. Należy zaznaczyć, że mapa stworzona przez ekspertów firmy Cresa Polska obejmuje zestawienie najważniejszych obiektów przemysłowo-magazynowych w naszym kraju). Polska Wschodnia jest obecnei na celowniku wielu przedsiębiorców, którzy właśnie w tym regionie chcą prowadzić swoje biznesy.
Magazyny w Polsce Zachodniej – magazyny na wynajem w Lublinie, magazyny na wynajem w Rzeszowie, magazyny na wynajem w Białymstoku i pobliskich miastach
Zgodnie z danymi ujętymi w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w Lublinie znajduje się dziesięć parków magazynowych, którymi są: 7R Park Lublin, Centrum Logistyczne Mełgiewska, Centrum Logistyczne Tokarska, Centrum Logistyczne Vetterów, Go East Lubelskie Centrum Logistyczne, Goodman Lublin Logistics Centre, MLP Lublin, Orion Mełgiewska, Panattoni Park Lublin oraz Panattoni Park Lublin III.
Według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w Rzeszowie znajdują się cztery parki logistyczne, którymi są: 7R Park Rzeszów, Panattoni Park Rzeszów, Panattoni Park Rzeszów II, Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka.
Według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w Białymstoku funkcjonują dwa parki logistyczne, którymi są: Panattoni Park Białystok oraz Panattoni Park Białystok II.
Pozostałe parki magazynowe na terenie Polski Wschodniej według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, mieszczą się: w Świdniku (park magazynowy MLP Lublin II), miejscowości Niemce (park magazynowy Panattoni Park Lublin II), miejscowości Korczowa (park magazynowy Waimea Logistics Park Korczowa) oraz miejscowości Tomaszkowo (park magazynowy Panattoni Park Olsztyn).
Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym w 2022 roku
Przyglądając się obecnej sytuacji na rynku magazynów, można założyć, że deweloperzy w dalszym ciągu będą dostarczać na rynek kolejne nieruchomości komercyjne w segmencie magazynowym. Coraz większą popularnością cieszyć się będą nowoczesne obiekty oferujące magazyny klasy A.
Ponadto lokale firmy coraz chętniej wynajmują kompaktowe magazyny miejskie, które oferują małe moduły magazynowe do wynajęcia. Kompleksowe centra logistyczne, które zlokalizowane są zazwyczaj poza granicami dużych aglomeracji miejskich, blisko dróg krajowych oraz autostrad, znacznie częściej przyciągają duże przedsiębiorstwa, działające na większą skalę.
Redakcja
Komercja24.pl