Choć liczba mieszkań przeznaczonych na wynajem w Polsce jest nadal stosunkowo niska (niecałe 5 proc. wszystkich zasobów mieszkaniowych1), to warto zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat zwiększyła się dwukrotnie2 – podkreśla Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Skanska Residential Development Poland.
Podkreśla, że według danych Fundacji Habitat for Humanity, w ciągu nadchodzących 10 lat ponad 30 proc. mieszkań powinno być przeznaczonych na wynajem na warunkach korzystniejszych niż dotychczas3.
” Wiele wskazuje na to, że Polska podąży za nurtem europejskim i z roku na rok mieszkań udostępnianych najemcom będzie przybywać. Ceny mieszkań na polskim rynku nie zmieniają się radykalnie, czego nie można powiedzieć o cenach akcji czy obcych walut, jest to więc bezpieczna inwestycja.
Tę szansę dostrzegli także zagraniczni inwestorzy, którzy coraz częściej lokują kapitał w stolicy, wykupując pod wynajem całe kompleksy mieszkaniowe. Do tej pory ten sektor był zdominowany przez prywatnych właścicieli, którzy pokrywają 75 proc. potrzeb rynku4. W przyszłości ma się to zmienić. Jak podkreślają eksperci firmy REAS, nieruchomości przeznaczone pod wynajem są postrzegane jako aktywa niskiego ryzyka, a dzięki stabilnej gospodarce i dobrym wynikom tego sektora rynku, Polska stała się interesującym punktem na mapie dla tego typu inwestorów5. W ciągu najbliższych lat w Polsce przybędzie takich projektów mieszkaniowych, które powstały wyłącznie z myślą o wynajmie:”.
1 Fundacja Habitat for Hummanity, Raport Mieszkalnictwo w Polsce. Analiza wybranych obszarów polityki mieszkaniowej, grudzień 2015
2 Na podstawie danych Eurostat 2016
3 Fundacja Habitat for Hummanity, Raport Mieszkalnictwo w Polsce. Analiza wybranych obszarów polityki mieszkaniowej, grudzień 2015
4 REAS, Rental and Student Housing. Emerging residential asset classes in Poland 2016