Według najnowszego badania RICS dostępność powierzchni na wynajem w II kw. rosła bardziej umiarkowanie niż na początku roku. Po raz pierwszy od 2014 wskaźniki dotyczące popytu były zasadniczo zbliżone do wskaźników podaży, sygnalizując bardziej zrównoważony trend na rynku.
W kierunku większej równowagi
W II kw. br. wskaźnik nastrojów najemców (kompleksowy wskaźnik uchwytujący dynamikę rynku najmu) spadł do -5 z -1 odnotowanego w I kw. Niemniej jednak, indeks nadal wskazuje na bardzo stabilny obraz rynku najmu w Polsce.
Popyt ze strony najemców wzrósł relatywnie mocno w II kw. br., a dynamika wzrostu znacznie odpowiadała tej z poprzedniego kwartału. Biorąc pod uwagę podział rynku według sektorów, popyt wzrósł najbardziej w sektorach nieruchomości biurowych i przemysłowych, skromniej zaś w sektorze nieruchomości handlowych.
Dostępność powierzchni na wynajem nadal rosła, choć bardziej umiarkowanie niż w pierwszym kwartale roku. Wyraźnie po raz pierwszy od 2014 odczyt wskaźników popytu był zasadniczo zgodny z odczytem wskaźników podaży, wskazując na bardziej zrównoważony trend na rynku.
Równolegle do tego wciąż rosła liczba nowych inwestycji, z najsilniejszym wzrostem odnotowanym w sektorze nieruchomości biurowych. W sektorach przemysłowym i handlowym aktywność budowlana również nabrała rozmachu w ciągu kwartału.
Pomimo presji nadpodaży wolnej powierzchni, nieco łagodniejszej w I kw., oczekiwania dotyczące najmu w perspektywie 12 miesięcy przesunęły się głębiej w negatywny obszar. Istotnie, z wyjątkiem nieruchomości handlowych typu prime, oczekuje się spadku wartości czynszów we wszystkich podsektorach w nadchodzącym roku.
Zainteresowanie inwestorów rynkiem nadal wysokie
Wskaźnik nastrojów na rynku inwestycyjnym spadł z +19 w poprzednim kwartale do bardzo neutralnego poziomu -1 w najnowszym badaniu RICS. To sugeruje, że warunki na rynku inwestycyjnym w ostatnich trzech miesiącach były mniej lub bardziej jednostajne.
Liczba zapytań inwestycyjnych po raz kolejny stopniowo rosła, równomiernie we wszystkich sektorach. Nadal rosła również liczba zapytań ze strony inwestorów zagranicznych, jednakże dynamika wzrostu zapytań zauważalnie spadła w sektorze biurowym i handlowym.
Podaż nieruchomości na sprzedaż wzrosła w szybszym tempie aniżeli w pierwszym kwartale roku, napędzana głównie przez wzrost podaży w sektorach nieruchomości biurowych i przemysłowych.
Oczekiwania dotyczące wartości kapitałowych aktywów w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadły w II kw., co było w dużej mierze spowodowane korektą w dół prognoz na rynkach drugorzędnych. Jednocześnie oczekuje się wzrostu stóp kapitalizacji na rynkach kategorii prime w nadchodzącym roku, z największymi spodziewanymi zyskami w podsektorze najlepszych nieruchomości handlowych.
Około 50% badanych postrzega, że warunki na lokalnym rynku są zgodne z wczesnym i środkowym etapem ożywienia.
Daniel Bienias MRICS, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce :
„Pomimo, że Wskaźnik Sentymentu Inwestycyjnego podany przez RICS pozostaje minimalnie negatywny, obserwujemy bardzo mocny popyt ze strony inwestorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się najlepsze projekty handlowe i biurowe. Popyt na projekty handlowe odpowiadał za ponad 60% całej aktywności inwestycyjnej zarejestrowanej w pierwszym półroczu 2017. Z drugiej strony, brak podaży najlepszych projektów biurowych w centrum Warszawy, skierował zainteresowanie części inwestorów w stronę rynków regionalnych. Przede wszystkim te dwa wspomniane czynniki powodują wzrost presji na spadek stóp kapitalizacji. Wiele transakcji będących aktualnie w finalizacji pozwala nam pozytywnie patrzeć na drugą połowę roku, co może przełożyć się na rekordowy wolumen przekraczający 5 miliardów euro w całym roku 2017”.