rynek nieruchomości na wynajem

Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym wciąż się rozwija

thong-vo-2482-unsplash
Rynek nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym wciąż się rozwija. Przedsiębiorcy cały czas poszukują atrakcyjnych lokalizacji, w których mogliby wynająć nowoczesne powierzchnie magazynowe. Powodzeniem cieszą się niewielkie magazyny miejskiej, jak i duże obiekty zlokalizowane z dala od aglomeracji miejskich. Czy dobra passa sektora magazynowego wciąż będzie trwać?

Spis treści:
Rynek magazynów w 2021 i 2022 roku wciąż rozkwitał
2023 rok może przynieść spowolnienie
Najemcy ostrożniejsi, jeśli chodzi o ekspansję
Magazyny miejskie z licznymi zaletami
Duże obiekty komercyjne dla rynkowych gigantów
Czego oczekują najemcy?

Rynek magazynów w 2021 i 2022 roku wciąż rozkwitał

W kilku ostatnich latach sektor magazynowy w Polsce bardzo się rozwinął. Po części rynek nieruchomości zawdzięcza tę dobrą passę sektorowi e-commerce, który również od początku pandemii koronawirusa w Polsce odnotował dynamiczny rozwój. Polacy nawet po zniesieniu lockdownu chętnie kupują produkty online. W związku z tym przedsiębiorcy działający w branży e-commerce w dalszym ciągu – sukcesywnie, chociaż już nie tak dynamicznie – się rozwijają. Zwiększają liczbę osób zatrudnionych do obsługi swoich klientów, powiększają biura oraz przestrzeń do składowania towarów. Jest to korzystne dla sektora nieruchomości magazynowych, które dzięki temu mogą liczyć na większe zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi na wynajem.
W 2021 i 2022 roku rynek magazynowy cały czas się rozwijał. W drugiej połowie 2022 roku można było zaobserwować spowolnienie, jednak stało za tym kilka czynników.

2023 rok może przynieść spowolnienie

Ubiegłe lata przyniosły sektorowi magazynowemu dobrą passę. Jednak sytuacja ta może się zmienić w bieżącym, 2023 roku. Należy przy tym zaznaczyć, że nie będzie to jakaś diametralna zmiana, jednak da się zauważyć mniejsze zainteresowanie magazynami do wynajęcia.
Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim przedsiębiorcy stali się bardziej ostrożni. Ponadto deweloperzy byli w poprzednich latach na tyle aktywni, że dostarczyli na rynek naprawdę dużą liczbę magazynów do wynajęcia. Nowoczesne powierzchnie magazynowe są wprawdzie cały czas potrzebne, jednak dzięki temu, że wzrosła podaż, najemcy mają większy wachlarz wyboru. W efekcie niektóre inwestycje muszą czekać dużej na ukończenie procesu komercjalizacji, niż wcześniej zakładali inwestorzy. Rynek nieco się nasycił, więc o najemcę z pewnością będzie trudniej. Nie oznacza to jednak, że liczba pustostanów będzie drastycznie wzrastać. Firmy w dalszym ciągu się rozwijają, w związku z czym niejednokrotnie dobierają powierzchnię na wynajem, nawet w ramach tej samej inwestycji.

Najemcy ostrożniejsi, jeśli chodzi o ekspansję

Należy mieć na uwadze, że przedsiębiorcy działający w branży e-commerce to nie jedyni najemcy obiektów magazynowych. Wielu przedsiębiorców, którzy nie działają w branży internetowej, rozważniej podchodzi do procesu ekspansji, z co za tym idzie – zwiększania liczby zatrudnionych osób, oraz powiększania wynajmowanej powierzchni. Obecna sytuacja w kraju nie jest zbyt sprzyjająca do tego, aby rozwijać biznes. Opłaty za media bardzo wzrosły, zwiększyły się opłaty eksploatacyjne za materiały biurowe, wzrosły koszty usług itp. Inflacja wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, równie wysokie są koszty paliwa, a ogólna sytuacja gospodarcza w kraju nie jest obecnie stabilna. W przypadku części przedsiębiorców nie jest to więc korzystny moment do rozwijania firm. W efekcie firmy te działają dalej na założonym przez siebie poziomie, utrzymując przychody i wydatki na w miarę stałych poziomach. Część z tych przedsiębiorców chce zwyczajnie wybadać, jak potoczy się sytuacja na rynku w Polsce w 2023 roku.

Magazyny miejskie z licznymi zaletami

Przedsiębiorcy, którzy poszukują magazynów do wynajęcia, często wybierają inwestycje zlokalizowane w aglomeracjach miejskich. W zależności od potrzeb, wybierają magazyny zlokalizowane blisko centrum, lub magazyny położone bardziej na obrzeżach miast. Tego rodzaju inwestycje sprawdzają się doskonale w przypadku przedsiębiorców, którzy nie potrzebują przewozić towaru na duże odległości i działają lokalnie. Na przykład sklepy stacjonarne, które prowadzą sprzedaż bezpośrednią, często dodatkowo wynajmują magazyn, aby móc w miarę szybko zatowarować sklep w razie szybkiego wyprzedania towarów.
Jest to bardzo wygodne i rozsądne rozwiązanie. Dzięki niewielkiej odległości pomiędzy sklepem a magazynem, przedsiębiorca będzie mógł w krótkim czasie przewieźć towary. Nawet, jeśli magazyny blisko centrum są drogie, to czasami – ze względu na wysokie koszty paliwa – taki wybór i tak jest opłacalny. Dobrym wyborem są też magazyny miejskie położone na obrzeżach aglomeracji miejskich, które charakteryzują się niższymi niż w centrum czynszami, a równocześnie znajdują się na tyle blisko stacjonarnych sklepów przedsiębiorcy, że dają możliwość sprawnego i szybkiego przewiezienia potrzebnych towarów.

Duże obiekty komercyjne dla rynkowych gigantów

Duże centra logistyczne oferują często nie tylko nowoczesne powierzchnie magazynowe, ale również biurowe i socjalne. Obiekty tego rodzaju powstają z dala od dużych aglomeracji miejskich. Inwestorzy zwracają przy tym uwagę na to, aby ich lokalizacja umożliwiała szybki dostęp do dróg ekspresowych, istotnych dróg krajowych oraz autostrad.
Dużą zaletą obiektów położonych z dala od miast jest atrakcyjniejsza cena za metr kwadratowy magazynu na wynajem. Ponadto inwestycje tego rodzaju powstają często na bardzo rozległych działkach. Dzięki temu mogą zapewnić najemcom dostęp do przestronnych placów manewrowych dla dostawców i licznych miejsc parkingowych dla pracowników. Centra logistyczne są ponadto najczęściej ogrodzone i monitorowane. Nad wpuszczaniem pojazdów na teren inwestycji czuwa stróż, który odpowiada za podnoszenie szlabanu. Jest to bardzo komfortowe z punktu widzenia najemców rozwiązanie. Poza licznymi wartościami dodanymi, najemcy mogą liczyć przede wszystkim na przestronne magazyny wysokiego składowania, które sprostają ich oczekiwaniom co do pojemności.

Czego oczekują najemcy?

Jak przedstawiają się oczekiwania najemców nieruchomości komercyjnych w segmencie magazynowym? Są one bardzo różnicowane, i często uzależnione od tego, czy przedsiębiorca poszukuje magazynu miejskiego, czy preferuje centrum logistyczne położone poza granicami miasta.
W przypadku najemców magazynów miejskich, liczy się stawka za metr kwadratowy magazynu na wynajem. Istotna jest też wysokość składowania, wielkość placu manewrowego i bliskość do miejsca docelowego, tj. na przykład sklepu stacjonarnego należącego do przedsiębiorcy. Ważny jest też dostęp do odpowiednio szerokich dróg, umożliwiających swobodny przejazd. Najemcy z pewnością zwrócą uwagę na poziom zakorkowania okolicy, zwłaszcza w godzinach szczytu.
W przypadku centrów logistycznych i magazynów położonych poza granicami aglomeracji miejskich, to istotny jest z punktu widzenia najemców dostęp do dróg krajowych i autostrad. Przedsiębiorcy zwracają też uwagę na to, czy do inwestycji można pojechać komunikacją międzymiastową, na przykład busem lub pociągiem. Ważna jest też wielkość placów manewrowych, ilość miejsc parkingowych oraz wartości dodane w samym obiekcie, jak na przykład innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające na zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektu.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora