komentarze, opinie, gospodarka

Rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż kryje inwestycyjne perełki

Łozowicka.M
Rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż kryje inwestycyjne perełki. Chodzi o wspaniałe nieruchomości, którym wystarczy dać drugą szansę, aby stały się doskonałym źródłem stałych przychodów. Niemniej jednak aby tak się stało, inwestor musi dysponować odpowiednim zapleczem finansowym, a także dostatecznie rozległą wiedzą na temat rynku nieruchomości komercyjnych.

Spis treści:
Zabytkowe obiekty jako nieruchomości inwestycyjne
Zabytkowe nieruchomości inwestycyjne wyróżniają się na tle innych obiektów
Zabytkowe nieruchomości inwestycyjne wyróżniają się na tle innych obiektów
Konserwator zabytków – wróg czy przyjaciel?
Pomysł na zabytkową nieruchomość inwestycyjną
Odpowiednie zaplecze finansowe to konieczność
Zabytkowe nieruchomości czekają na drugą szansę

Inwestowanie w nieruchomości takie jak zabytkowe dwory i pałace może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Ale nie jest to rodzaj nieruchomości, w którą może zainwestować każdy. Zabytkowe obiekty są kosztowne w modernizacji i wymagają od inwestora posiadania sporej wiedzy.

Zabytkowe obiekty jako nieruchomości inwestycyjne

Zabytkowe dwory i pałace to obiekty o bardzo dużym potencjale inwestycyjnym. Mimo tego wielu inwestorów nie chce ich kupować. Powód tego jest prosty. Zabytkowe nieruchomości kojarzą się z wysokimi kosztami renowacji, koniecznością zaznajomienia się z obszerną dokumentacją techniczną, lub – w gorszych przypadkach – z jej brakiem. Czasami nieruchomości są tak wiekowe, że nie posiadają odpowiednich dokumentów technicznych. Wówczas inwestor ryzykuje zakup „kota w worku”. Stan techniczny, w jakim wydaje się być obiekt, może mocno odbiegać od tego, co zastanie inwestor podczas prac remontowo-naprawczych.
Mimo trudności, z jakimi kojarzy się inwestowanie w nieruchomości zabytkowe, może być to bardzo lukratywna inwestycja kapitału.

Zabytkowe nieruchomości inwestycyjne wyróżniają się na tle innych obiektów

Zabytkowe nieruchomości inwestycyjne wyraźnie wyróżniają się na tle innych obiektów komercyjnych. Ich niebanalna, szczegółowo dopracowana architektura przyciąga spojrzenia nie tylko inwestorów, ale również osób, które mają w późniejszym czasie korzystać z ów obiektów. Przykładowo, jeśli zabytkowy dwór zostanie zaadaptowany na salę weselną lub zespół konferencyjny, to z pewnością przyciągnie gości, którym zależy na niebanalnym wyglądzie obiektu i czarujących wnętrzach, które same w sobie stanowią wspaniałą oprawę wizualną.

Konserwator zabytków – wróg czy przyjaciel?

Dowiadując się o tym, że nieruchomość jest objęta opieką konserwatora zabytków, niejednokrotnie inwestorzy omijają obiekt szerokim łukiem. Jeśli zabytkowa nieruchomość jest objęta opieką konserwatora, to potencjalny inwestor będzie musiał się liczyć z ograniczeniami, jakie będzie narzucał ów konserwator. Należy wziąć pod uwagę nie tylko sztywne wymagania techniczne, jakie będzie musiał spełnić inwestor podczas renowacji obiektu. Musi on także wziąć pod uwagę, że czasami nie będzie możliwa na przykład rozbudowa lub wyburzenie części obiektu. Z tego względu wszelkie wymagania względem renowacji obiektu objętego ochroną konserwatora zabytków inwestor powinien zweryfikować jeszcze przed zakupem nieruchomości.
Wprawdzie może się wydawać, że piecza konserwatora zabytków to spory problem, jednak w efekcie współpracy inwestora i konserwatora może powstać wspaniały, urzekający swym pięknem obiekt o charakterze komercyjnym.

zamek

Pomysł na zabytkową nieruchomość inwestycyjną

Inwestor, który chciałby ulokować swoje środki finansowe w zakup nieruchomości zabytkowej, powinien jasko określić swój cel inwestycyjny. Jakim budżetem dysponuje, ile może przeznaczyć na renowację i utrzymanie nieruchomości, kiedy jeszcze nie będzie rentowna. Kolejną kwestią jest oszacowanie oczekiwanych przychodów oraz comiesięcznych kosztów eksploatacji obiektu.

Zabytkowe dwory i pałace mogą stanowić bardzo udaną inwestycję. Inwestor ma możliwość adaptacji zabytkowej nieruchomości na różnego rodzaju cele.
Przykładowo, planując przekształcić zabytkowy obiekt w hotel lub apartamentowiec, to z pewnością znajdą się goście, którzy będą chętni do spędzenia nocy w zamkowej komnacie. Będzie to nie tylko miejsce do snu, ale również z=niezapomniane wrażenie.
Jeśli inwestor planuje otworzyć centrum konferencyjne, to może przyciągnąć do swojej nieruchomości gości biznesowych, którym zależy na urządzeniu konferencji czy szkolenia w nietuzinkowej oprawie, wewnątrz klimatycznego, zabytkowego obiektu.
Zabytkowe nieruchomości sprawdzą się również doskonale w roli domów weselnych. Klimatyczny dworek sam w sobie będzie stanowił niesamowitą oprawę do zdjęć weselnych.
Jeśli inwestor dobrze przemyśli inwestycję, może oczekiwać szybkiego zwrotu zainwestowanego kapitału i zadowalających przychodów w relatywnie szybkim czasie.

Odpowiednie zaplecze finansowe to konieczność

Inwestor, który chce nabyć zabytkową nieruchomość, musi liczyć się z ryzykiem finansowym. W związku z tym powinien dysponować dużym zapleczem finansowym, aby pokryć koszty remontów i modernizacji, w tym nieplanowanych napraw. Trzeba się liczyć z tym, że w przypadku tak leciwych nieruchomości jak pałaca, zamki czy dwory, dokładne określenie stanu technicznego jest bardzo trudne. Często podczas prac remontowych wychodzą na jaw wady techniczne, które wymagają napraw. Posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego zapewni inwestorowi większe poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Zabytkowe nieruchomości czekają na drugą szansę

Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych dostępnych dość dużo zabytkowych nieruchomości, które mogą stać się wspaniałym obiektem komercyjnym, przynoszącym swojemu właścicielowi dochody finansowe. W ofercie biur WGN znajduje się obecnie szeroki wachlarz tego typu historycznych nieruchomości.

Dla przykładu, WGN Ustroń pośredniczy w sprzedaży góralskiego dworu, który został wybudowany w konstrukcji mieszanej: drewniano-murowanej. Jest to nieruchomość o powierzchni użytkowej 415 m2, która jest położona na działce o powierzchni 2200 m2. Budynek został wybudowany w 1930 roku, a następnie w latach 1990-2000 poddano go gruntownej modernizacji. Na działce o powierzchni ok. 2200 m2, oprócz dworku w stylu góralskim, znajduje się ogród letni ze stolikami, altanka, grillowisko oraz nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych. Dodatkowym atutem jest również parking dla klientów. Zabytkowy budynek na zewnątrz jak i wewnątrz łącznie z meblami jest wykończony w stylu góralskim. Nieruchomość wie wymaga żadnych nakładów na odświeżenie czy remont. Historyczny dwór został wystawiony na sprzedaż za 2 500 000 złotych, co daje 6 024 złotych za metr kwadratowy.

Kolejnym przykładem jest zespół pałacowo-parkowy położony miejscowości Stradomia Wierzchnia w gminie Syców. W sprzedaży nieruchomości pośredniczy WGN Wrocław Commercial. Jest to obiekt o powierzchni 2,6 ha. Nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków. Na terenie zespołu parkowego w chwili obecnej znajdują się pozostałości barokowego pałacu z pierwszej połowy XVIII w., który później dwukrotnie przebudowywany zyskał eklektyczny charakter.
Pałac był w bardzo dobrym stanie do końca XX wieku, jednak w wyniku pożaru uległ zniszczeniu, w wyniku którego obecnie zachowane są jedynie elementy wyjątkowych wcześniejszych dekoracji sztukatorskich.
Zespół parkowy otaczający pałac o powierzchni 2,6 ha posiada zachowany drzewostan. Teren znajduje się w granicach strefy ,,A” ochrony konserwatorskiej oraz strefie ,,OW” obserwacji archeologicznej. Zabytkowa nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 500 000 złotych, co daje jedyne 278 złotych za metr kwadratowy. Kupując pałac w stosunkowo niskiej cenie, inwestor musi liczyć się z koniecznością posiadania odpowiedniego zaplecza finansowego na jego remont i ponowną adaptację.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl