W Polsce stale przybywa nowoczesnych powierzchni biurowych. Co istotne, wraz z rosnącą liczbą biur dostępnych na rynku, rośnie także poziom inwestycji. Obecnie zauważyć można silny przyrost bardziej prestiżowych inwestycji biurowych.
Popyt na powierzchnie biurowe w wyższym standardzie jest odczuwalny. Najmocniej można to odczuć w dużych miastach, gdzie wiele firm prężnie rozwija swoje działalności, stawiając na zwiększenie swojej pozycji rynkowej.
Jedni wolną wynająć, inni kupić
Bardzo dużą popularnością cieszą się w dalszym ciągu biura na wynajem. Dają one najemcom dużą swobodę. W zależności od warunków umowy, które zawsze można a nawet należy negocjować, mają oni określony czynsz a także okres najmu. Jeśli obecne biuro przestanie przedsiębiorcy odpowiadać, może on wypowiedzieć umowę najmu i zmienić swoją lokalizację. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla firm, które ze względu na zakres swojej działalności muszą być mobilne, a także dla tych, którzy nie są jeszcze pewni najlepszej lokalizacji. Na wynajęcie biura decydują się również przedsiębiorcy, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup biura na własność. Biura na wynajem to także świetne rozwiązanie dla firm, które się rozwijają i wiedzą, że w niedalekiej przyszłości będą musiały zwiększyć zajmowaną przez siebie przestrzeń.
W przypadku inwestycji biurowych przeznaczonych na sprzedaż, to znacznie częściej interesują się nimi duże korporacje, które mają już rozwinięte działy. Wiedzą one bowiem, jaka powierzchnia będzie im potrzebna dla pracowników i klientów. Własne biuro, a często nawet cały budynek, stanowi o pozycji firmy na rynku i podnosi jej rangę w oczach kontrahentów oraz pracowników.
Standard biura nie bez znaczenia
Lokalizacja jest ważna, jednak coraz częściej głównym kryterium staje się standard inwestycji. Istotne są takie udogodnienia jak całodobowa ochrona, winda, zapewnione miejsca parkingowe oraz klimatyzacja w pomieszczeniach. Ważne jest również to, czy do biura w łatwy sposób można dostać się komunikacją miejską, oraz czy wokół znajdują się np. lokale gastronomiczne, z których pracownicy mogliby swobodnie skorzystać w czasie przerwy na lunch.
Należy oczywiście mieć na uwadze, że udogodnienia związane z biurem – jego lokalizacją i standardem – będą się różnić w zależności od profilu działalności firmy. Dla jednych przedsiębiorców ważna będzie lokalizacja w ścisłym centrum lub w prestiżowej dzielnicy, natomiast inni będą poszukiwali dużych powierzchni biurowych na obrzeżach miast.
W stolicy wciąż najdrożej, ale chętnych nie brakuje
Warszawa nie schodzi z piedestału. W dalszym ciągu przyciąga największą liczbę najemców oraz kupujących. W stolicy co roku powstają prestiżowe inwestycje, które szybko się komercjalizują. Status jest w tym mieście bardzo istotny, dlatego wiele firm stawia na najbardziej prestiżowe inwestycje i na swoje biura wybiera nowoczesne wieżowce, stanowiące swego rodzaju wizytówkę miasta.
Przedsiębiorców nie zraża, że właśnie w Warszawie zapłacą najwyższe ceny za metr kwadratowy powierzchni biurowej – prestiż i wizytówka dla firmy są tego warte.
Podobną tendencję można zauważyć we Wrocławiu. Z roku na rok przybywa tutaj prestiżowych inwestycji biurowych, które szybko zapełniają się najemcami lub ich powierzchnie są wyprzedawane.
Również Kraków znajduje się w czołówce popularnych miast. Coraz więcej firm właśnie w tym mieście otwiera swoje siedziby oraz filie. Kraków staje się coraz bardziej biznesowym i nowoczesnym miastem.
Zaskakiwać może Łódź, która stale jest modernizowana i obecnie staje się poważnym graczem na rynku powierzchni biurowych. Coraz częściej pojawiają się tu inwestycje biurowe, których komercjalizacja przebiega bardzo sprawnie.
Dynamiczny rozwój sektora biurowego w Polsce najbardziej widoczny jest w dużych miastach. Niemniej jednak coraz częściej również w mniejszych miejscowościach powstają prestiżowe inwestycje biurowe.