Rządowy program Mieszkanie Plus cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród obywateli, jak i przedsiębiorców. Mieszkania w ramach programu powstają już na terenie kraju, a ilość składanych przez osoby zainteresowane wniosków świadczy o jego dużej popularności.
Program Mieszkanie Plus skierowany jest do osób, które interesuje możliwość zamieszkania z opcją najmu lub też najmu z opcją dojścia do własności.
Mieszkania Plus atrakcyjne dla najemców i przedsiębiorców?
Mieszkania, które powstają w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, budowane są w przemyślanych lokalizacjach. Przy każdej inwestycji uwagę zwraca się na to, czy mieszkańcy będą mieli zapewniony dogodny dostęp do komunikacji zbiorowej, a także żłobków, szkół, przedszkoli, przychodni itp.
Także przedsiębiorcy odnajdują w rządowym programie szereg korzyści. Dzięki tzw. specustawie mieszkaniowej znacznie uprościły się procedury przygotowywania inwestycji mieszkaniowych. Dodatkowo inwestorzy (przedsiębiorcy) mają możliwość budowania na działkach, które wcześniej nie kwalifikowały się pod budownictwo mieszkaniowe, co stanowi dużą zaletę.
Kim są odbiorcy rządowego programu Mieszkanie Plus?
Mieszkanie Plus to program powszechny, czyli jego adresatami są wszystkie grupy społeczne. Z programu mogą skorzystać osoby, które nie mają możliwości zakupu własnego mieszkania. Program adresowany jest także do osób mobilnych, które – np. ze względu na charakter pracy – często zmieniają miejsce zamieszkania i zakup własnego mieszkania nie byłby dla nich najkorzystniejszym rozwiązaniem. Z mieszkań dostępnych w ramach programu Mieszkanie Plus mogą skorzysta także rodziny, które poszukują większego metrażu aby powiększyć rodzinę, ale z różnych powodów nie chcą lub nie mogą kupić większego mieszkania na własność.
Opcje dostępne w ramach programu
Program Mieszkanie Plus oferuje dostęp do mieszkań na wynajem albo na wynajem z opcją dojścia do własności. Szczegółowe kryteria ustalane są indywidualnie przez poszczególne samorządy. Aby móc złożyć wniosek o wynajem mieszkania w ramach programu należy spełniać dwa kryteria. Pierwszym jest brak posiadania przez najemcę mieszkania albo innej nieruchomości na własność. Drugie kryterium to potwierdzenie możliwości terminowego opłacania czynszu za mieszkanie wynajęte w ramach programu Mieszkanie Plus.
Uzupełnienie programu Mieszkanie Plus stanowią dopłaty do czynszu, z których mogą skorzystać rodziny o niższych dochodach.
W jakim czasie powstają mieszkania w ramach programu?
Realizacja inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest analiza gruntów pod kątem prawnym, geologicznym, podatkowym i architektonicznym. Badane są także czynniki sozologiczne, czyli sprawdza się, czy grunt nie jest np. skażony. Kolejnym etapem jest projektowanie inwestycji. Następny etap to proces budowy, który – w zależności od skali inwestycji – może zająć od dwóch do czterech lat.
W sumie realizacja inwestycji w ramach rządowego programu może zająć do sześciu lat.
Inwestycje realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Program Mieszkanie Plus stanowi jeden z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Podstawowym celem rządowego programu jest zwiększanie dostępności przystępnych cenowo mieszkań.
Rządowy program mieszkaniowy rozwija się w poszczególnych miastach w Polsce, czego dowodem są poniższe przykłady.
* Mieszkanie Plus w Częstochowie
W Częstochowie przy ulicy Wiolinowej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus ma powstać blisko 600 mieszkań. W ramach inwestycji zaplanowano budowę ośmiu bloków mieszkalnych. W dniu 8 października br. został podpisany list intencyjny o współpracy przy realizacji inwestycji pomiędzy Regionalnym Funduszem Gospodarczym S.A. z siedzibą w Częstochowie, spółką PFR Nieruchomości i Krajowym Zasobem Nieruchomości.
Osiedle przy ulicy Wiolinowej ma powstać w dzielnicy Grabówka. Teren, na którym powstaną budynki, ma powierzchnię ponad 5,6 ha. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa zostały przekazane przez prezydenta miasta do Krajowego Zasobu Nieruchomości – jest to tzw. bank ziemi rządowego programu Mieszkanie Plus. Środki na sfinansowanie inwestycji będą pochodziły z funduszu zarządzanego przez spółkę PFR Nieruchomości, a partnerem projektu będzie RFG S.A.
Inwestycja mieszkaniowa realizowana będzie w kilku etapach.
W ramach inwestycji, poza dostępnymi w atrakcyjnych cenach najmu mieszkaniach, powstać mają strefy rekreacyjne, place zabaw dla najmłodszych mieszkańców a także powierzchnie handlowo-usługowe.
* Mieszkanie Plus w Oławie
We wrześniu br. rozpoczęło się projektowanie inwestycji mieszkaniowej w Oławie, która ma zaoferować 144 mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
Dokumentację projektową inwestycji opracowuje pracownia MH Architekci z Warszawy, która podpisała umowę z inwestorem – spółką PFR Nieruchomości. Zakończenie inwestycji zaplanowane zostało na pierwszą połowę 2022 roku.
Osiedle powstanie na ok. 4 ha działce przy ul. Paderewskiego w Oławie. Teren ten jest dobrze rozwinięty pod kątem dostępności do różnorodnych punktów handlowych oraz usługowych, co stanowi duży plus. Mieszkańcy będą również mieli do dyspozycji sklepy spożywcze, pocztę, placówki oświatowe oraz przystanki komunikacji miejskiej – wszystko to w niewielkiej odległości od osiedla.
Na inwestycję składać się będą trzy czterokondygnacyjne budynki. W ramach inwestycji powstaną także 173 miejsca parkingowe.
* Mieszkanie Plus w Warszawie
W Warszawie, w cieszącej się rosnącą popularnością dzielnicy Białołęka może powstać nawet do 1,1 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowane jest na drugi kwartał 2022 roku.
Grunt, który zakupił PFR Nieruchomości, zlokalizowany jest przy zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Działka ma powierzchnię niemal 8 ha.
W ramach wstępnego projektu ma powstać dwanaście budynków mieszkalnych oraz jeden budynek usługowy. Inwestor szacuje, że osiedle zaoferuje 1097 mieszkań, w przeważającej większości będą to mieszkania 2- i 3-pokojowe.
Działka, na której ma być realizowana inwestycja, została zakupiona od Polfy Tarchomin S.A.
* Mieszkanie Plus w Katowicach
Nowy Nikiszowiec to inwestycja, która powstaje w Katowicach w ramach programu Mieszkanie Plus. Działka, na której powstaje osiedle, znajduje się przy ul. Górniczego Dorobku.
Na osiedle składać się będą trzy kwartały z wewnętrznymi, zielonymi dziedzińcami. Budynki będą czterokondygnacyjne.
Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma IDS – BUD S.A., natomiast projekt inwestycji przygotowała warszawska pracownia 22Architekci.
Nowy Nikiszowiec w Katowicach zaoferuje ponad 500 komfortowych mieszkań.
Rządowy program Mieszkanie Plus coraz wyraźniej rysuje się na polskim rynku nieruchomości mieszkalnych. Przybywa inwestycji, których budowa ma się rozpocząć lub trwają już prace budowlane. W ramach programu Mieszkanie Plus zakończone zostały inwestycje w kilku miastach, takich jak Biała Podlaska, Gdynia, Jarocin oraz Kępno.
Zainteresowanie mieszkaniami dostępnymi w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus stale rośnie, gdyż coraz więcej osób uznaje wynajem mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus za korzystne rozwiązanie.
Redakcja
Komercja24.pl