Nie tylko największe miasta w Polsce rozwijają rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż. Sektor ten ta się równie dobrze w mniejszych miejscowościach, takich jak choćby Rzeszów, Opole czy Kielce. Stały rozwój na mniejszych rynkach w kraju jest widoczny. Wielu inwestorów właśnie w takich miejscach poszukuje nieruchomości komercyjnych, w których mogliby wynająć magazyn.
Spis treści:
COVID-19 popchnął do przodu sektor komercyjny
Nieruchomości komercyjnych przybywa w całym kraju
Przedsiębiorcy czekają na nowe magazyny do wynajęcia
Duże nieruchomości inwestycyjne, czy kameralne obiekty?
Czego oczekują przedsiębiorcy?
Magazyny w mniejszych miejscowościach – przybywa nieruchomości komercyjnych na wynajem
Nieruchomości komercyjne w Rzeszowie, Opolu i Kielcach: magazyny na wynajem
Zapotrzebowanie na nieruchomości komercyjne będzie rosnąć
COVID-19 popchnął do przodu sektor komercyjny
Sektor magazynowy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych ma się bardzo dobrze. Dynamiczny rozwój w tym sektorze utrzymuje się praktycznie od wybuchu pandemii wirusa COVID-19 i wprowadzonym w związku z tym lockdownem. Wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory działali głównie online, rozwinęło swoje biznesy. Zwiększyła się bowiem liczba klientów, którzy – odcięci od sklepów stacjonarnych – zaczęli dokonywać znacznie większą liczbę transakcji przez Internet.
Nieruchomości komercyjnych przybywa w całym kraju
Liczba nieruchomości komercyjnych zwiększa się w całym kraju, nie tylko w największych miastach. Oczywiście przodują one pod kątem liczby inwestycji, jakie są realizowane na ich terenach, jednak nie zmienia to faktu, że także mniejsze rynki kładą nacisk na stały rozwój w sektorze magazynowym. Zapotrzebowanie na nowoczesne centra logistyczne, hale i magazyny będzie się stale zwiększać, z czego deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę. Podejmując się kolejnych projektów inwestycyjnych, starają się zapewnić odpowiednią podaż na rynku. Z racji dynamicznego rozwoju wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, które działają w branży e-commerce, deweloperzy często kończą proces komercjalizacji swoich obiektów jeszcze zanim te zostaną oddane do użytku. Dotyczy to takie inwestycji magazynowych, które znajdują się w małych miastach.
Przedsiębiorcy czekają na nowe magazyny do wynajęcia
Pandemia koronawirusa w Polsce przyczyniła się do dynamicznego rozwoju sektora e-commerce, co z kolei znalazło odzwierciedlenie w zwiększonym zapotrzebowaniu na nowoczesne inwestycje magazynowe na terenie całego kraju. Wszystko przez całkowity lockdown, który został wprowadzony na terenie Polski krótko po wybuchu pandemii wirusa COVID-19. Firmy, które sprzedawały swoje usługi, zauważyły szybki wzrost liczby transakcji. Wielu przedsiębiorców wykorzystało ten moment, aby szybko rozwinąć swoje firmy. Zwiększając liczbę produktów sprzedawanych online, musieli oni również powiększyć powierzchnię do ich przechowywania. W efekcie wzrosła liczba zapytań o magazyny do wynajęcia.
Duże nieruchomości inwestycyjne, czy kameralne obiekty?
Przedsiębiorcy, którzy poszukują magazynu na wynajem, mają zazwyczaj jasno sprecyzowane oczekiwania względem tego, jakie rozwiązania technologiczne powinien posiadać obiekt. Niektórzy najemcy potrzebują bardzo nowoczesnych i wyposażonych powierzchni w centrach logistycznych. Inni poszukują jedynie miejsca do przechowania towarów. Wymagania względem obiektów są w tym zakresie mocno zindywidualizowane.
Przedsiębiorcy, którzy poszukują magazynu na wynajem, muszą ponadto ustalić, czy najlepiej w ich przypadku sprawdzi się kompaktowy magazyn miejski, czy może duży obiekt usytuowany daleko od dużych aglomeracji miejskich.
W związku z tym, że potrzeby potencjalnych najemców bardzo się od siebie różnią, sektor magazynów w Polsce rozwinął się zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i bardziej peryferyjnych lokalizacjach.
Czego oczekują przedsiębiorcy?
Z racji tego, że potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców są mocno zindywidualizowane, w centrum ich zainteresowania będą znajdowały się zupełnie odmienne obiekty. Jednym przedsiębiorcom będzie zależało na skrajnej, oddalonej od miasta lokalizacji, z łatwym i szybkim dostępem do dróg krajowych oraz autostrad. Natomiast inni przedsiębiorcy będą stawiali na bardziej kompaktowe magazyny miejskie, które zapewniają dobry dostęp do pracowników oraz sklepów zlokalizowanych w mieście. Oczywiście należy mieć na względzie, że w zależności od lokalizacji, różna będzie także oferowana powierzchnia najmu w obiekcie. Większość inwestycji oddalonych od dużych miast może zaoferować o wiele większe moduły magazynowe na wynajem, niż inwestycje, które zlokalizowane są w miastach.
Jednak przedsiębiorcy zwracają uwagę nie tylko na lokalizację i powierzchnię magazynu. Ważnym kryterium wyboru pozostaje dla każdego z nich cena za metr kwadratowy obiektu na wynajem. Innymi czynnikami, jakie przedsiębiorcy biorą pod uwagę podczas poszukiwań idealnej dla siebie lokalizacji, są wszelkie udogodnienia w obiekcie, takie jak: szerokie place manewrowe, duża liczba miejsc parkingowych dla pracowników oraz kontrahentów, monitoring nieruchomości, całodobowa ochrona, ogrodzony teren itp.
Magazyny w mniejszych miejscowościach – przybywa nieruchomości komercyjnych na wynajem
Rynek magazynów jest jednym z tych, które notują obecnie najbardziej wzmożony rozwój na całym rynku nieruchomości. Dotyczy to nie tylko obiektów, które powstają w dużych miastach, ale również tych w mniejszych miejscowościach.
Według ekspertów firmy Cresa Polska, w Rzeszowie funkcjonuje lub jest obecnie w budowie 9 parków magazynowych, w Opolu funkcjonują lub jest obecnie w budowie 4 parki magazynowe, natomiast w Kielcach jest ich najmniej – tutaj funkcjonują lub jest obecnie w budowie 2 parki magazynowe (wg danych ujętych w „ Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych. Należy zaznaczyć, że mapa stworzona przez ekspertów firmy Cresa Polska obejmuje zestawienie najważniejszych obiektów przemysłowo-magazynowych w Polsce).
Nieruchomości komercyjne w Rzeszowie, Opolu i Kielcach: magazyny na wynajem
Zgodnie z danymi ujętymi w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych, pod Rzeszów podlega 9 parków magazynowych, którymi są: 7R Park Rzeszów w Rzeszowie, Panattoni Park Rzeszów w Rzeszowie, Panattoni Park Rzeszów II w Rzeszowie, Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka w Rzeszowie, Waimea Logistic Park Korczowa w miejscowości Korczowa, 7R City Flex Rzeszów Airport I w Rzeszowie, Logicor Rzeszów w Rzeszowie, DL Invest Dębica w miejscowości Dębica oraz Lcube Logistic Park Rzeszów w Rzeszowie.
Zgodnie z danymi ujętymi w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych, pod Opole podlegają 4 parki magazynowe, którymi są: Mapletree Park Opole w Opolu, Panattoni Park Opole w Opolu, CTPark Opole w Opolu oraz Lcube Logistic Park Strzelce Opolskie w miejscowości Strzelce Opolskie.
Zgodnie z danymi ujętymi w „Warehouse Space Map Poland” – Mapie Powierzchni Magazynowych, pod Kielce podlegają 2 parki magazynowe, którymi są: 7R Park Kielce w miejscowości Chęciny oraz Panattoni Park Kielce w miejscowości Malików.
Zapotrzebowanie na nieruchomości komercyjne będzie rosnąć
Zapotrzebowanie na nieruchomości komercyjne w sektorze magazynowym będzie w bieżącym roku wzrastać. Przedsiębiorcy w dalszym ciągu wykazują duże ożywienie i chętnie wynajmują nowoczesne powierzchnie magazynowe. Również deweloperzy zdają się mieć pozytywne nastawienie do sytuacji na rynku nieruchomości w 2022 roku. Dowodem na to mogą być choćby stale realizowane inwestycje, które dostarczają na rynek kolejne metry nowoczesnych powierzchni magazynowych do wynajęcia.
Redakcja
Komercja24.pl