W ostatnich dwóch latach rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce zdecydowanie przyśpieszył. W 2017 i 2018 roku przybyło tyle nowej powierzchni, co w przeciągu siedmiu poprzednich lat, podaje firma doradcza Savills. Minione 12 miesięcy było drugim najlepszym okresem w historii rynku, z drugimi co do wielkości wskaźnikami popytu i podaży nowej powierzchni. Deweloperzy i najemcy ponownie coraz przychylniej zaczynają patrzeć na Górny Śląsk.
„2018 rok był niezwykle udany dla rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Od lat rozwija się on z resztą niezwykle dynamicznie, gdyż już piąty rok z rzędu utrzymane zostało kilkunastoprocentowe tempo wzrostu. Wysoki wzrost zasobów sprawił, że w zeszłym roku znacząco przekroczyliśmy próg 15 mln m kw. nowoczesnej powierzchni logistycznej dostępnej w Polsce” – mówi Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.
Jak wynika z raportu „Market in Minutes – Rynek magazynowy w Polsce” w 2018 r. dostarczono ponad 2,2 mln m kw. nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii, jedynie o ok. 140 000 m kw. ustępującym rekordowemu wynikowi z 2017 roku. Zdecydowanie najwięcej magazynów oddano do użytkowania w Polsce Centralnej (ponad 790 000 m kw.), która odpowiadała za 36% nowej podaży w 2018 r. W tym regionie powstał również największy obiekt minionych 12 miesięcy – Central European Logistics Hub, którego deweloperem jest firma Panattoni. Dużo nowej powierzchni pojawiło się także na Górnym Śląsku (blisko 280 000 m kw.) i w Warszawie (ponad 230 000 m kw.). Stolica i jej okolice w dalszym ciągu pozostaje największym regionem magazynowym w kraju, z zasobami przekraczającymi 3,9 mln m kw.
Aktywność deweloperów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Zgodnie z danymi Savills na koniec grudnia 2018 r. w budowie pozostawało ponad 1,9 mln m kw., czyli o 36% więcej niż przed rokiem.