Sektor biurowy rozwija się najdynamiczniej spośród nieruchomości komercyjnych w Polce, zarówno w Warszawie, jak i w regionach. Jednak na rynku inwestycyjnym – po trzech kwartałach 2017 roku – największych wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowano w segmencie handlowym – wynika z najnowszego raportu Knight Frank „Polska – Rynek komercyjny III kw. 2017”.
Agata Holak, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank:
„Dane na koniec III kwartału 2017 roku potwierdzają, ze rynek biurowy w Polsce znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Świadczy o tym wysoki popyt, który tylko w miastach regionalnych w okresie od stycznia do września przekroczył średni roczny poziom z ostatnich 5 lat. Tak duże zainteresowanie najemców wyjaśnia rekordową aktywność deweloperów – na koniec września w największych miastach w Polsce w budowie znajdowało się aż 1,8 mln m kw. powierzchni biurowej, to wynik nienotowany nigdy dotąd. Mimo rosnących zasobów i nasilającej się konkurencji między deweloperami, notujemy w tym roku systematyczny spadek współczynnika pustostanów na większości rynków, zaś czynsze wywoławcze utrzymują się na stabilnym poziomie.”
Eksperci podkreślają również, że okres od stycznia do września 2017 roku można uznać za umiarkowanie satysfakcjonujący na rynku handlowym. Otwarto m.in. dwa długo wyczekiwane projekty handlowe: IKEĘ w Lublinie i Galerię Północną w Warszawie, a daty otwarcia kolejnych galerii handlowych już zostały wyznaczone na kolejne miesiąca IV kwartału. To dzięki wielkoskalowym projektom takim jak m.in. Serenada w Krakowie czy Wroclavia we Wrocławiu rok 2017 powinien zamknąć się z podażą porównywalną do wolumenu z 2016 roku.
Rośnie zainteresowanie segmentami alternatywnymi pośród nieruchomości komercyjnych, takimi jak hotele czy apartamenty na wynajem. W okresie I-III kw. 2017 w sektorze hotelowym ulokowano 334 mln euro i był to jak dotąd rekordowy wynik.
Stopy kapitalizacji pozostają na stabilnym poziomie i oscylują pomiędzy 5,25%, a 5,50% dla nieruchomości handlowych, 5,25% dla najlepszych obiektów biurowych w centrum Warszawy oraz 6,25%-7,00% dla nieruchomości biurowych zlokalizowanych w miastach regionalnych. Z kolei obiekty magazynowe wycenianie są przy stopach kapitalizacji na poziomie 6,75%.”
Najnowszy raport Knight Frank „Polska – Rynek komercyjny III kw. 2017”