Według prognoz Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych na globalnym rynku nieruchomości wzrośnie w 2016 r. o 4% do rekordowego poziomu 1,34 biliona USD. Wpłyną na to m.in. nowe źródła kapitału, silny popyt i łatwy dostęp do finansowania dłużnego.
Firma Cushman & Wakefield przedstawiła dziś swój najnowszy raport na targach MIPIM zatytułowany Atlas Outlook 2016.
Z zaprezentowanego raportu wynika, że po raz pierwszy od sześciu lat globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne zmniejszył się w ubiegłym roku o 2% i wyniósł 1,29 biliona USD. Z wyłączeniem gruntów wartość transakcji inwestycyjnych w ujęciu globalnym wzrosła o 8%. Dotyczy to szczególnie sektora nieruchomości mieszkaniowych wielorodzinnych i hotelowych oraz logistycznych.
Zmiany na rynku walutowym również miały znaczący wpływ, skłaniając inwestorów do inwestowania w USA i zmniejszając wzrost obrotów mierzonych w innych walutach.
Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w ubiegłym roku, eksperci firmy Cushman & Wakefield przewidują, że w 2016 r. wolumeny obrotów wzrosną do rekordowych poziomów.
Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny działu globalne rynki kapitałowe i usługi dla inwestorów, Cushman & Wakefield, powiedział: „Czynniki takie jak sytuacja geopolityczna, etap cyklu koniunkturalnego, niestabilność i wzrost niepewności skutkują różnicami w podejściu do alokacji aktywów i wyboru najlepszych sposobów inwestowania. Rośnie pula środków przeznaczanych na inwestycje w nieruchomości, co skutkuje wzrostem popytu. W obecnej sytuacji gospodarczej obserwujemy również coraz większe zainteresowanie sprzedażą posiadanych aktywów wśród inwestorów dążących do realizacji zysków. Z tego względu przewidujemy, że w bieżącym roku wolumen obrotów wzrośnie o 4%, przy czym skala wzrostu mogłaby być nawet większa, gdyby się ustabilizował lub zmniejszył poziom niepewności na światowych rynkach.
Stopy kapitalizacji nie osiągnęły jeszcze najniższego poziomu, a stopniowy wzrost popytu wśród najemców będzie powoli przekładać się na wyższe stawki czynszów. Cykl krótkoterminowy sprzyja rynkowi nieruchomości biurowych, na którym czynsze za najlepsze powierzchnie wzrosną o 4-5% w głównych miastach USA takich jak Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles i Boston. Podobnych wzrostów należy oczekiwać także w Londynie, Dublinie, Sztokholmie, Madrycie, Sydney, Szanghaju i Tokio”.
James Chapman, Partner i dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Cushman & Wakefield, komentuje: „Brak równowagi pomiędzy działaniami stymulującymi wzrost a niestabilnością na światowych rynkach może przyczynić się do wydłużenia obecnego cyklu. To dobrze wróży dla Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ inwestorzy będą mogli skorzystać na aktualnych trendach na rynku najmu oraz utrzymującym się wzroście gospodarczym w regionie w 2016 r. W pierwszym kwartale stopy kapitalizacji pozostały na stabilnym poziomie dzięki większej podaży aktywów. Jednak naszym zdaniem ze względu na rosnące wolumeny obrotów stopy kapitalizacji spadną w drugim i trzecim kwartale we wszystkich kategoriach aktywów”.