Informacje dnia

Średnie ceny mieszkań na sprzedaż w II kwartale 2022 roku

rawpixel-1053187-unsplash

Średnie ceny mieszkań na sprzedaż w II kwartale 2022 roku poszybowały w górę. Zarówno dla kupujących, jak i deweloperów, jest to trudny czas. Wyraźne wzrosty cen były obserwowalne już od wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Od tego czasu ceny szły w górę, a kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, wraz ze wzrostami cen za mieszkania, w górę poszybowały też ceny za materiały budowlane i wykończeniowe. Obecnie w nabyciu własnego lokum mieszkalnego nie pomaga również zaostrzona polityka bankowa.

Spis treści:
Wzrosty cen za mieszkania na sprzedaż w polskich miastach widoczne jak na dłoni
Zakup mniejszego mieszkania ucieczką od wysokich cen?
Hipoteki bankowe stały się trudniej dostępne
Inwestorzy wciąż kupują
Czy deweloperzy wciąż będą dostarczać na rynek nowe inwestycje mieszkaniowe?

Wzrosty cen za mieszkania na sprzedaż w polskich miastach widoczne jak na dłoni

We wrześniu 2022 roku Narodowy Bank Polski opublikował raport: „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2022 r.” [1].
Raport ten został opracowany przez zespół pod kierownictwem Jacka Łaszka. Na zespół autorski składają się eksperci: Hanna Augustyniak – Departament Stabilności Finansowej, Arkadiusz Derkacz – OO Łódź, Krystyna Gałaszewska – OO Gdańsk, Jacek Łaszek – Departament Stabilności Finansowej, Krzysztof Olszewski – Departament Stabilności Finansowej, Łukasz Mikołajczyk – OO Opole, Anna Stołecka – OO Rzeszów, Robert Tyszkiewicz – OO Łódź, Joanna Waszczuk – Departament Stabilności Finansowej, Marzena Zaczek – Departament Stabilności Finansowej.
Jak zaznaczono w raporcie, informacje w nim zawarte zostały przygotowane w Departamencie Stabilności Finansowej na potrzeby organów NBP. Opinie wyrażone w niniejszej publikacji są opiniami autorów i nie przedstawiają stanowiska organów Narodowego Banku Polskiego.

Dynamika nominalnych cen za metr kwadratowy mieszkania w kilku miastach miastach w drugim kwartale 2022 roku, rok do roku, według raportu „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2022 r.”, prezentowała się następująco:
Gdańsk – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 19,8 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 6,3 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 11,8 proc., natomiast ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 15,3 proc.;
Gdynia – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 17 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 26,6 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 15,6 proc., zaś ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 14,1 proc.;
Kraków – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 12,3 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 18 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 17,4 proc., natomiast ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 11,8 proc.;
Łódź – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 14,5 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 18,8 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 16 proc., a ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 14,7 proc.;
Poznań – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 20,7 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 20,1 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 17 proc., natomiast ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 7,6 proc.;
Wrocław – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 14,9 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 20,5 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 16,4 proc., natomiast ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 13,8 proc.;
Warszawa – ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 14,1 proc., ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły o 15,6 proc., ceny ofertowe na rynku wtórny wzrosły o 12,8 proc., natomiast ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 5,2 proc.

Jak zaznaczają autorzy raportu „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2022 r.”, dynamiki wynikające ze średniej ceny transakcyjnej są niedoszacowane z uwagi na ograniczoną liczebność transakcji z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości – RCiWN (mniejsza liczba droższych mieszkań).

Z powyższej informacji wynika, że największy wzrost cen ofertowych na rynku pierwotnym można było zaobserwować w Poznaniu, natomiast cen transakcyjnych – w Gdyni. Z kolei najwyższe ceny ofertowe na rynku wtórnym osiągnął Kraków, zaś transakcyjne – ponownie Gdynia. Ogólnie ceny we wszystkich wymienionych w raporcie, dużych miastach regionalnych oraz stolicy kraju, wyraźnie wzrosły.

Zakup mniejszego mieszkania ucieczką od wysokich cen?

Część osób, które planowały zakup własnego mieszkania, a równocześnie nie mogło zwiększyć na ten cel budżetu, postanowiło kupić tańsze M. Wybór może w takim przypadku padać na mniejszą powierzchnię mieszkania na sprzedaż, lub gorszą lokalizację. Podjęcie takiej decyzji nigdy nie jest łatwe, ponieważ każdy chce kupić lokal mieszkalny, który będzie w pełni spełniał jego oczekiwania. Pójście na pewne ustępstwa jest jednak rozsądnym wyjście z sytuacji. Jest to o tyle rozsądna decyzja, że nie wiadomo dokładnie, kiedy można spodziewać się odczuwalnych obniżek cen mieszkań na sprzedaż. Co więcej, nie wiadomo, czy w ciągu najbliższych lat można w ogóle oczekiwać, że ceny wyraźnie spadną. Sceptycy obstawiają, że mogą one wprawdzie przestać rosnąć, jednak utrzymają się na wysokim poziomie.

Hipoteki bankowe stały się trudniej dostępne

Ceny mieszkań poszły w górę, a to nie koniec złych wiadomości dla kupujących. Banki zaostrzyły politykę kredytową, przez co hipoteki stały się jeszcze trudniej dostępne. Osoby, które planowały zakup mieszkania przy wsparciu kredytu hipotecznego, mogą mieć obecnie prawdziwy problem z uzyskaniem pożyczki od banku. W zależności od banku, wymagany jest 10 lub nawet 20 procentowy minimalny wkład własny. Dla wielu potencjalnych klientów banków jest to mur nie do przebicia. Osoby takie muszą wstrzymać się najczęściej z zakupem nieruchomości.

Inwestorzy wciąż kupują

Sektor mieszkań na wynajem rozwija się cały czas. Po części popyt ustanawiają uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy zatrzymali się w Polsce na dłuższy czas i szukają lokum do wynajęcia. Inwestorzy stale nabywają kawalerki i niewielkie mieszkania dwupokojowe z myślą o ich późniejszym wynajmie. Powodzeniem cieszą się również mieszkania do remontu, które cechują się niską ceną. Po remoncie będą stanowiły doskonałe mieszkania pod wynajem, których plusem będzie nowoczesny wygląd i świeżo przeprowadzony remont.

Czy deweloperzy wciąż będą dostarczać na rynek nowe inwestycje mieszkaniowe?

Powyższe zestawienie procentowe wzrostów cen, opracowane przez ekspertów NBP, jasno pokazuje, że ceny mocno podrosły. Co więcej, trudno dostępne kredyty hipoteczne nie pomagają w podjęciu decyzji o zakupie własnego lokum. Wielu Polaków zmuszonych jest do odłożenia w czasie zakupu własnego lokum mieszkalnego. Co na to deweloperzy? Zdaje się, że zachowują oni spokój i stale monitorują zmieniającą się na rynku sytuację. W dalszym ciągu zapowiadane są budowy nowych projektów mieszkaniowych, jednak można się spodziewać, że liczba nowych inwestycji będzie w najbliższym okresie mniejsza. Deweloperzy będą chcieli zaspokoić podaż na rynku, jednak budowanie na zapas nie jest obecnie bezpiecznym rozwiązaniem. Nie wiadomo bowiem, w jakim czasie lokale mieszkalne znalazłyby nabywców.

[1] źródło: https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_06_2022.pdf

Redakcja
Komercja24.pl