Jak wynika z najnowszego raportu specjalnego Wiecznie młode? Analiza rynku dojrzałych biurowców w Warszawie, Budapeszcie i Pradze, BNP Paribas Real Estate Poland, budynki wybudowane przed rokiem 2000 mogą być atrakcyjnym produktem inwestycyjnym, pod warunkiem przeprowadzenia gruntownej modernizacji i repozycjonowania.
Najwięcej w naszym regionie tzw. dojrzałych biurowców znajduje się w Warszawie (niemal 1.2 mln m kw), jakkolwiek pod względem procentowym przoduje Budapeszt, gdzie stanowią one 31% całkowitych zasobów.
Wg BNP Paribas Real Estate Poland w perspektywie kolejnych kwartałów ponad 30% dojrzałych biurowców w regionie CEE czeka metamorfoza, która w połączeniu z aktywnym zarządzaniem, prowadzić powinna do wzrostu ich wartości. Zakres prac będzie bardzo różny. Niektórym budynkom wystarczy drobne odświeżenie, ale niektóre będą musiały ulec gruntownej modernizacji, a czasem nawet przebudowie.
Nie chodzi tylko o zwiększenie wygody, czy atrakcyjności wizualnej.
– Najemcy coraz lepiej zdają sobie sprawę, że starszy budynek może odbiegać jakością rozwiązań technicznych od najnowszych biurowców i w związku z tym generować wyższe koszty utrzymania, które na końcu transferowane są na najemców. Zauważamy, że w coraz większym stopniu poddają oni wnikliwej analizie całość kosztów operacyjnych związanych z najmem, nie tylko samą stawkę czynszu. Dojrzałe biurowce, które poddano gruntownej modernizacji, mogą z powodzeniem konkurować z nowszymi, gdyż spełniają wszelkie normy efektywności.” – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.