Student housing w Polsce jest stale w fazie rozwoju. Na mapie całego kraju sukcesywnie przybywa nowoczesnych domów dla studentów. Na rosnące zapotrzebowanie na domy studenckie wpływa demografia oraz sytuacja na rynku nieruchomości na wynajem.
Spis treści:
Wybór mieszkania nie taki prosty
Mieszkania nie spełniają kryteriów
Domy studenckie przychodzą z pomocą
Student housing ma swoje zalety
Nie tylko mieszkanie, ale i nowe znajomości
Deweloperzy dostrzegają potencjał
Akademiki w największych polskich miastach
Każdy student nie mieszkający już przy rodzinie poza wyborem odpowiedniej uczelni, musi także znaleźć lokum, w którym będzie mieszkał. W Polsce stale rośnie liczba osób studiujących, w związku z czym również zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem wzrasta.
Wybór mieszkania nie taki prosty
Znalezienie odpowiedniego dla żaka mieszkania wcale nie jest obecnie takie łatwe. Właściciele prywatnych mieszkań i domów stale podnoszą ich standard, aby móc dyktować wyższe stawki czynszowe. Konkurencja w wynajmie także rośnie, dlatego standard mieszkań zwiększa się, aby przyciągnąć najemców. Za tym idzie jednak wspomniana wcześniej cena. Nie każdy student może pozwolić sobie na prywatne mieszkanie.
Mieszkania nie spełniają kryteriów
Mieszkań na wynajem na rynku jest obecnie sporo. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele z nich nie spełnia kryteriów, które studenci biorą pod uwagę. W przypadku kawalerek często jest to zbyt wysoka cena lub mało dogodna lokalizacja, daleko od uczelni żaka. W przypadku studentów, którzy planują wynajmować mieszkanie z innymi żakami, często na przeszkodzie staje choćby niekorzystny rozkład mieszkania.
Domy studenckie przychodzą z pomocą
W sytuacji, kiedy żak nie może znaleźć odpowiedniego dla siebie mieszkania na wynajem, z pomocą przychodzą domy dla studentów. Oferują one atrakcyjne warunki najmu lokum mieszkalnego. Tego rodzaju kwatery mają sporo zalet i – jak pokazuje sytuacja na rynku – stale są chętnie wybierane przez studentów.
Student housing ma swoje zalety
Do zalet domów studenckich zaliczyć należy ich lokalizację. Często powstają w pobliżu uczelni wyższych, tak, aby zapewnić studentom łatwy i szybki dostęp do uczelni. W przypadku domów studenckich oddalonych nieco dalej od uczelni wyższych deweloperzy dbają o to, aby ich mieszkańcy mieli zapewniony dogodny dostęp do komunikacji miejskiej, którą dojadą do swojej szkoły.
Kolejną z zalet domów studenckich jest cena mieszkania. O ile nie są to już tak niskie stawki jak dawniej, gdyż obecnie domy studenckie oferują naprawdę wysoki standard, to jednak w dalszym ciągu możemy mówić tu o konkurencyjnej na rynku kwocie za wynajem metra kw. mieszkania.
Nie tylko mieszkanie, ale i nowe znajomości
Wielu studentów ceni sobie nie tylko komfortowe mieszkanie, ale także bliskość innych żaków. Dzięki mieszkaniu blisko siebie, w domach studenckich często tworzą się wspólnoty. Studenci pomagają sobie w kolejnych etapach nauki, wspólnie spędzają wolny czas itp. To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza dla osób, które są przyjezdne i nie znają nikogo w mieście, w którym podjęli się nauki studenckiej.
Nowoczesne prywatne akademiki przyciągają studentów
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ceny pokoi w domach studenckich wzrosły. Wynika to z faktu, że stale rośnie ich standard. Studenci często mają zapewnione dodatkowe udogodnienia, za które chętnie płacą. To doskonałe mieszkania dla osób, którym zależy na bliskości innych osób studiujących, niższej cenie wynajmu i bliskości uczelni wyższej.
Deweloperzy dostrzegają potencjał
Rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne domy studenckie nie pozostało bez odpowiedzi. Deweloperzy szybko dostrzegli lukę na rynku i zaczęli ją wypełniać. Obecnie na mapie całego kraju, w niewielkiej odległości od szkół wyższych, powstają nowoczesne akademiki oferujące wysoki standard zamieszkania. Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje deweloperskie.
Akademiki w największych polskich miastach
Student Depot ma w swojej ofercie prywatne akademiki zlokalizowane w największych metropoliach miejskich w Polsce. Domy studenckie Student Depot znajdują się w: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Lublinie.
Akademiki te wyróżniają się bardzo dobrą lokalizacją na mapie swoich miast. Zlokalizowane są blisko uczelni oraz centrum danego miasta. Ponadto studenci mają zapewniony dostęp do szybkiego Internetu, co z punktu widzenia studenta jest bardzo istotną kwestią. Pokoje studenckie Student Depot wyróżniają się wysokim standardem, a wszystkie media wliczone są w cenę wynajmu. Bezpieczeństwo swoim studentom zapewnia całodobowa ochrona obiektu. Ponadto studenci mają dostęp do stref WORK&CHILL, gdzie można zarówno w spokoju oddać się nauce, jak i spędzić spokojnie wolny czas.
Jeśli chodzi o ceny, to są one mocno uzależnione od miasta, w którym znajduje się akademik. Dla przykładu, w Warszawie za pokój typu twin trzeba zapłacić 985 złotych miesięcznie, a już za jednoosobowe studio – 1740 złotych miesięcznie. Natomiast w Łodzi za apartament z dwiema sypialniami student zapłaci 12509 złotych miesięcznie, zaś za studio dwuosobowe – 845 złotych miesięcznie. W Lublinie ceny są jeszcze bardziej atrakcyjne. Studenci mogą tu wynająć pokój dwuosobowy w apartamencie dwupokojowym za 615 złotych miesięcznie. Natomiast pokój jednoosobowy w apartamencie dwupokojowym można wynająć za kwotę 1125 złotych miesięcznie. Jak widać, ceny oraz rozkład pokoi jest uzależniony od lokalizacji akademika. Każdy z nich oferuje też inny rozkład pomieszczeń.
Innym akademikiem godnym uwagi jest LivinnX w Krakowie. Jest to prywatny dom studencki, który mieści się w bardzo dobrze skomunikowanej części miasta. Budynek liczy siedem kondygnacji i oferuje 290 jednostek mieszkalnych. Dostępne są one w konfiguracjach od jednego do czterech pokoi. LivinnX charakteryzuje się unikalnym klimatem i wysokim standardem.
Na jakie udogodnienia mogą liczyć studenci? LivinnX zapewnia stały dostęp do bezprzewodowego Internetu, strefę nauki, siłownię, jacuzzi, saunę, salę gier, taras na dachu budynku, pokój do jogi, sala telewizyjna, strefę artystyczną czy pokój muzyczny. Do dyspozycji studentów jest ponadto wspólna kuchnia, pralnia, na terenie obiektu znajduje się także miejsce na urządzenie grilla. Na terenie domu studenckiego znajduje się parking dla rowerów. Akademik posiada całodobową ochronę. Media wliczone są w comiesięczny czynsz.
Czteroosobowe jednostki mają do swojej dyspozycji salon z kanapą, prywatną łazienkę, prywatne sypialnie, lodówkę, kuchnię z jadalnią, szafę, biurko do nauki, mikrofalówkę, TV + Chromecast, co czyni je komfortowym miejscem do studenckiego życia.
Na co warto zwrócić uwagę, to jednostka dla osoby niepełnosprawnej, którą można wynająć za 2295 złotych miesięcznie. Jeśli chodzi o pozostałe dostępne w akademiku jednostki, to jednostkę jednoosobową można wynająć również od kwoty 2295 złotych miesięcznie. Cena za jednostkę dwuosobową z antresolą wynosi 1283 złote miesięcznie. Prywatny pokój w jednostce dwuosobowej bez antresoli to koszt 1958 złotych miesięcznie. Również prywatny pokój, jednak już w trzyosobowej jednostce to cena 1553 złote miesięcznie, natomiast prywatny pokój w jednostce czteroosobowej można wynająć na kwotę rzędu 1643 złote.
Student housing w Polsce stale jest w fazie rozkwitu. W największych polskich miastach, gdzie znajduje się największa liczba żaków, przyrost prywatnych akademików jest najbardziej zauważalny. Ceny wahają się w zależności od lokalizacji na mapie kraju, ilości pomieszczeń dostępnych dla studenta a także uzależnione są od oferowanego standardu.
Redakcja
Komercja24.pl