Firma doradcza Colliers International przyjrzała się w tym roku ciekawym projektom iluminacji oraz wybranym przykładom inicjatyw świątecznych realizowanych w budynkach biurowych w największych polskich aglomeracjach. Zebrane dane opublikowano w raporcie pt.: „Święta w wielkim mieście.”
Jak podaje Colliers International, liczba budynków biurowych przystrojonych przez zewnętrzne dekoracje świąteczne spada w porównaniu z poprzednimi latami. Funkcje dekoracyjne w okresie świątecznym pełnią obecnie ulice miejskie, biurowce natomiast skupiają się na organizacji projektów charytatywnych oraz wydarzeń umożliwiających wspólne spędzanie czasu przez najemców i mieszkańców – zgodnie z rozwijającym się trendem łączenia przestrzeni biurowej z przestrzenią miejską.
Jednym z przywoływanych przykładów jest trójmiejski projekt Olivia Business Centre w Gdańsku, który dba o świąteczną atmosferę wśród swoich najemców proponując rozbudowany grudniowy program wydarzeń. Charytatywny Kiermasz Świąteczny, Wielki Świąteczny Konkurs Ozdób wykonanych własnoręcznie, Wigilijne Rodzinne Spotkanie Rezydentów, konkurs na najzabawniejszy sweterek świąteczny czy chóralny koncert kolęd na patio – to tylko niektóre atrakcje na liście grudniowych inicjatyw.
Świąteczny Jarmark, ulokowany malowniczo nad jeziorem pomiędzy budynkami odbywa się w Platinium Business Park zlokalizowanym na Mokotowie. Z kolei w warszawskim budynku Astoria Premium Offices świąteczny targ był okazją do aktywizacji społecznej i pomocy innym poprzez wzięcie udziału w zbiórce charytatywnej na rzecz fundacji Omnibus, która wspiera uzdolnione dzieci z niezamożnych rodzin.
W biurze Colliers już od sześciu lat prowadzona jest zbiórka pieniędzy dla dzieci z Domu Dziecka w Równem. W akcję angażują się najemcy warszawskiego budynku Metropolitan oraz innych projektów biurowych zarządzanych przez Colliers International. Dla dzieci przygotowywane są wymarzone prezenty świąteczne według ich życzeń, a uzbierane fundusze przeznaczane są na zakup artykułów pierwszej potrzeby.
– Okres przedświąteczny to czas, w którym pracownicy chętnie angażują się w akcje charytatywne. Zarządcy i deweloperzy mogą wykorzystać ten fakt, aby zbudować wizerunek projektu w oczach najemców, klientów, czasem również lokalnych mieszkańców dzięki odpowiednio zaplanowanych wydarzeniom – mówi Dominika Jędrak, dyrektor działu Badań i Doradztwa w Colliers International.
W drugiej części raportu „Święta w wielkim mieście” jego autorzy wzięli pod lupę ciekawe projekty oświetlenia świątecznego w siedmiu największych polskich aglomeracjach. Iluminacja w stolicy, nazwana „Sen o zimowej Warszawie”, to największy w Polsce i jeden z najbardziej okazałych w Europie projektów świątecznej iluminacji miejskiej. Łączna długość tegorocznych instalacji to ponad 20 km. Świąteczne dekoracje obejmują nie tylko główne ulice miasta, lecz także miejsca takie jak Łazienki Królewskie czy pałac w Wilanowie. Motywem przewodnim są płatki śniegu i kryształy lodowe.
Z kolei Iluminacje świąteczne w Krakowie nawiązują do stylu Art Deco, inspirowanego polską sztuką ludową. W instalacjach dominują motywy ornamentalne, gwiazdy, kule i śnieżynki. Specjalna świąteczna animacja jest wyświetlana na fasadzie Wieży Ratuszowej oraz na Rondzie Mogilskim. Łódzkie dekoracje świąteczne wyróżnia w tym roku motyw baldachimów z sopli i śniegu oraz ośmioramienne gwiazdy. Ozdoby świąteczne skoncentrowane są w obrębie ulicy Piotrkowskiej.
Motywem przewodnim wrocławskich iluminacji jest Gwiazda Turonia. Obejmują one 300 dekoracji zainstalowanych na obszarze starówki od fosy miejskiej do Ostrowa Tumskiego. Ulice Poznania ozdabia z kolei 600 świątecznych światełek z motywem w formie śnieżynek. W Gdańsku choinka tradycyjnie usytuowana jest na Długim Targu. Dużą popularnością cieszą się także wolnostojące dekoracje, np. zaprzężona w dwa świetlne renifery Zaczarowana Kareta. Katowice, oprócz olbrzymiej 15 – metrowej choinki, mogą w tym roku poszczycić się iluminacjami świątecznymi nawiązującymi do sopli lodu i padających płatków śniegu.
inf. prasowa Colliers