rynek nieruchomości na wynajem

Sytuacja na rynku biurowym we Wrocławiu w 2022 roku

austin-li-201808-unsplash

Sytuacja na rynku biurowym we Wrocławiu w 2022 roku prezentuje się całkiem dobrze. Jak wykazywali eksperci, zwłaszcza w pierwszym kwartale bieżącego roku najemcy zachowywali dużą aktywność. Biura we Wrocławiu cieszyły się dużym zainteresowaniem, pomimo faktu, że obecnie wielu pracowników pozostaje przy zdalnym systemie pracy.

Spis treści:
Wrocław atrakcyjny dla najemców
Duże i małe biura na wynajem
Reprezentatywne budynki blisko centrum miasta
Kameralne biurowce na obrzeżach
Cena za wynajem nie jest bez znaczenia
Innowacje technologiczne w cenie
Certyfikowane budynki na topie
Przyszłość sektora biurowego w stolicy Dolnego Śląska

Wrocław atrakcyjny dla najemców

Biura na wynajem we Wrocławiu wciąż pozostają łakomym kąskiem dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje firmy. Wielu z nich wybiera stolicę Dolnego Śląska na siedzibę swojego przedsiębiorstwa. Nie brakuje również firm, które lokują w tym mieście swoje oddziały. Wrocławskie biurowce oferują na tyle wysoki poziom na rynku krajowym, że można się spodziewać, iż zainteresowanie ich ofertą będzie utrzymywało się na wysokim poziomie.

Duże i małe biura na wynajem

Wrocław charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną ofertą biurową. Oznacza to, że biura można wynająć zarówno w dużych, flagowych inwestycjach, jak i bardziej kameralnych projektach. Co więcej, budynki biurowe rozsiane są po całym mieście. Zróżnicowana lokalizacja sprawia, że każdy z potencjalnych najemców jest w stanie znaleźć tak usytuowany budynek, który będzie spełniał jego oczekiwania. Dla jednych najemców ważniejsza jest bliskość centrum miasta, dla innych duży, nieodpłatny parking, z którego będą korzystali klienci, jeszcze inni zwracają baczną uwagę na bliskość środków komunikacji miejskiej oraz poziom rozbudowania infrastruktury otoczenia.

Reprezentatywne budynki blisko centrum miasta

Dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, które liczą na dalszą, sukcesywną ekspansję, istotny jest image przedsiębiorstwa. Z tego względu właściciele takich firm często poszukują reprezentatywnych lokalizacji, które dodadzą ich firmom większego prestiżu i będą stanowiły poświadczenie sukcesów odniesionych przez przedsiębiorcę. Z tego względu atrakcyjne dla nich będą prestiżowe, nowoczesne wysokościowce. Inwestycje takie często zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta lub w dzielnicach uznawanych na biznesowe. Są to nowoczesne budynki, z nowoczesną elewacją, często uznawane są za wizytówkę miasta. Zazwyczaj są to nowe obiekty, do budowy których wykorzystano innowacyjne technologie.

Kameralne biurowce na obrzeżach

Nie wszystkich przedsiębiorców przyciągają flagowe inwestycje deweloperskie, które kojarzą się z prestiżem i nowoczesnością. Dla niektórych przedsiębiorców bardziej oczekiwany jest kameralny, bardziej przytulny klimat. W takim wypadku lepiej sprawdzają się na przykład biura na wynajem zlokalizowane w historycznych kamienicach. Dla niektórych najemców lokalizacja w ścisłym centrum nie jest pożądana. Dotyczy to na przykład firm, które działają w branży logistycznej i istotny jest dla nich szybki dostęp do dróg krajowych i autostrad. Znaczenie istotniejsze są też dla takich przedsiębiorców przestronne parkingi i place manewrowe.

Cena za wynajem nie jest bez znaczenia

Nie da się ukryć, że jednym z kryteriów, które kierują wyborem przedsiębiorców, jest cena za wynajem biura. Biurowce w ścisłym centrum często charakteryzują się wysokimi opłatami za wynajem. Tutaj przewagę mają biurowce zlokalizowane na obrzeżach miast, które mogą niejednokrotnie zaoferować bardziej atrakcyjne czynsze. Nie jest jednak regułą, że im dalej od centrum, tym taniej. Niekiedy można trafić na atrakcyjne cenowo biuro zlokalizowane blisko ścisłego centrum miasta, innym razem inwestycja zlokalizowana na obrzeżu miasta może charakteryzować się wysoką ceną wynajmu za metr kwadratowy biura. Przedsiębiorcy powinni zatem każdorazowo weryfikować pełną ofertę na rynku regionalnym.

Innowacje technologiczne w cenie

Dużym plusem na inwestycji biurowych jest zastosowanie nowoczesnych technologii. Możliwość zarządzania zużyciem mediów, monitoring, alarm, ochrona obiektu i parkingu – wszystko to traktowane jest jako zalety inwestycji. Jeśli biurowiec posiada zewnętrzny parking, to plusem jest zdalne otwieranie szlabanu. Wewnątrz budynku dobrze sprawdza się oświetlenie LED z czujnikami ruchu. Dużym uznaniem cieszą się biura modułowe, których powierzchnię można dostosowywać do aktualnych potrzeb przedsiębiorcy wynajmującego przestrzeń biurową.

Certyfikowane budynki na topie

Nowe inwestycje biurowe często starają się uzyskać pozytywne oceny w procesach certyfikacji budynków komercyjnych. Najemcy często zwracają bowiem uwagę na to, czy biurowiec posiada pozytywną ocenę w certyfikacji BREEAM lub LEED.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to metoda, która weszła w życie w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. Certyfikat o nazwie Building Research Establishment Environmental Assessment Method został wprowadzony przez firmę BRE Global. W ramach procesu certyfikacji BREEAM należy wynająć asesora, który przeprowadzi proces weryfikacji. System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM został podzielony kilka schematów: New Construction, In-Use, Refurbishent & Fit-Out, Communities. W Polsce o certyfikację w systemie BREEAM mogą ubiegać się obiekty o charakterze biurowym, logistycznym, mieszkalnym, handlowym i magazynowym.

Z kolei system certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) dla zielonych budynków został stworzony w 1998 roku przez organizację Green Building Council (USGBC). System ten weryfikuje, w jakim zakresie nieruchomości przechodzące proces certyfikacji wpływają na środowisko naturalne. W systemie certyfikacji LEED ocenie podlegają następujące kryteria:
– sustainable sites (zrównoważony plac budowy);
– energy and atmosphere (energia i atmosfera);
– materials and resources (materiały i zasoby);
– water efficiency (efektywność zużycia wody);
– indoor environmental quality (jakość środowiska wewnętrznego w obiekcie).
Jeśli nieruchomość poddawana jest procesowi certyfikacji LEED, może uzyskać dodatkowe punkty w dwóch kategoriach, którymi są: innovation in desig (innowacje w projektowaniu) oraz regional priority (wzięcie pod uwagę lokalnych priorytetów).

Przyszłość sektora biurowego w stolicy Dolnego Śląska

Stolica Dolnego Ślaska cały czas utrzymuje wysoką pozycję, wśród biur na wynajem w Polsce. Przedsiębiorcy cenią Wrocław i różnorodne inwestycje biurowe, jakie oferuje to miasto. Czy zatem we Wrocławiu cały czas będzie przybywać nowoczesnych biurowych wysokościowców, oraz kameralnych biur na wynajem? Można się spodziewać, że deweloperzy i prywatni inwestorzy w dalszym ciągu z chęcią będą inwestować w województwie dolnośląskim. Wrocław cały czas przyciąga do siebie firmy, które w mieście tym dostrzegają możliwość dalszej ekspansji.
Ze względu na trudną sytuację gospodarczą i wysokie ceny materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych, deweloperzy i prywatni inwestorzy trzymają rękę na pulsie i z rozwagą podchodzą do nowych pomysłów inwestycyjnych. Nie oznacza to jednak, aby we Wrocławiu przestały się pojawiać nowe projekty biurowe. Wręcz przeciwnie, można się spodziewać, że ich liczba będzie w dalszym ciągu rosła, jednak w rozsądnym stopniu, w zależności od popytu ze strony najemców.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora