rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Sytuacja na rynku magazynowym korzystna – najemcy poszukują atrakcyjnych magazynów na wynajem

hannes-egler-360942-unsplash
Sytuacja na rynku magazynów w Polsce jest korzystna. Najemcy nieprzerwanie poszukują atrakcyjnych powierzchni magazynowych na wynajem. Co więcej, w tym roku znacznie wzrosła liczba najmowanych powierzchni, w porównaniu do roku ubiegłego.

Spis treści:
Magazyny potrzebne od zaraz
Koronawirus odpowiedzialny za zmiany na rynku magazynów?
E-commerce motorem napędowym rynku nieruchomości magazynowych
Polacy polubili zakupy przez Internet
Magazynów przybywa, oczekiwania najemców rosną
Rynek magazynowy bezpieczny

Rynek magazynowy radzi sobie bardzo dobrze ze skutkami pandemii. Biorąc pod uwagę niepewną sytuację gospodarczą fakt ten może zaskakiwać, jednak rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe na wynajem stanowi odpowiedź na szybki rozwój sektora e-commerce w naszym kraju.

 Magazyny potrzebne od zaraz

Eksperci firmy Cresa opracowali raport „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I kw. 2021 r.” , z którego jasno wynika, że w pierwszym kwartale zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce powiększyły się o 12,9 proc.  i wynosiły 21,5 mln mkw. W okresie od stycznia do marca 2021 roku najemcy wynajęli łącznie 1,6 mln mkw. (z wyłączeniem umów krótkoterminowych), co stanowi wynik o 50,8 proc. większy, niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Skąd tak duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe do wynajęcia? Wyjaśnienie jest proste – pandemia koronawirusa zamknęła Polaków w domach i zmusiła do dokonywania zakupów zdalnie. Większości osób robienie zakupów online przypadło do gustu. Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce musieli szybko przystosować się do rosnącej liczby zamówień, stąd wzrosło ich zainteresowanie powierzchniami do magazynowania towaru.

Koronawirus odpowiedzialny za zmiany na rynku magazynów?

Wybuch pandemii koronawirusa wyraźnie odcisnął się na krajowej gospodarce. Wprowadzony lockdown zmodyfikował dotychczasowy system pracy, tryb życia a także zwyczaje zakupowe. Znacząco rozwinął się sektor e-commerce, dzięki czemu rynek magazynów na wynajem udźwignął trudną sytuację.  Obecnie zainteresowanie magazynami do wynajęcia stale rośnie, co stanowi dobrą prognozę również na przyszły rok.

E-commerce motorem napędowym rynku nieruchomości magazynowych

Dynamiczny rozwój handlu Internetowego przyczynił się do szybszego rozwoju rynku magazynów. Krótko po tym, jak w Polsce wprowadzony został lockdown, dało się zauważyć zwiększającą się liczbę transakcji zakupowych dokonywanych drogą online. Polacy szybko przekonali się, że zakupy przez Internet są nie tylko bezpieczne, ale i łatwe. Nie trzeba wychodzić z domu, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas, ceny produktów można porównywać, by wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Zamówiony towar przyjedzie wprost pod drzwi zamawiającego, a w razie gdyby nie spełniał jego oczekiwań, można go bezproblemowo odesłać. Nie dziwi więc fakt, że firmy działające w branży e-commerce odnotowały wzrost przychodów. Przełożyło się to oczywiście na potrzebę większego zatowarowania, czyli wynajęcia większej powierzchni magazynowej.

guilherme-cunha-222318-unsplash

Polacy polubili zakupy przez Internet

Gemius opracowało dla e-Commerce Polska raport „E-commerce w Polsce 2020”, który odnosi się do bieżącej sytuacji na rynku e-commerce. Z raportu tego wynika, że pandemia koronawirusa zmienia zwyczaje zakupowe polskich konsumentów. Zakupy przez Internet coraz chętniej robią osoby, które do niedawna nie były przekonane do takiej formy robienia zakupów.

„W porównaniu do poprzedniej fali badania, w tym roku mamy do czynienia ze znaczącym wzrostem liczby kupujących online: w stosunku do 2019 roku zwiększyła się ona aż o 11 p.p. Niecodzienne doświadczenie, jakim jest pandemia oraz związane z nią obostrzenia w życiu społecznym i gospodarczym, niewątpliwie wpłynęło bezpośrednio na codzienne zachowania Polaków, również te w internecie. Nasze badanie realizowane było pod koniec marca 2020, więc zmiany nawyków, które zaszły w tym okresie, znalazły odzwierciedlenie w wynikach raportu. Okazało się, że wiele osób, które do tej pory nie kupowały online, przekonało się do tej formy zakupów. Po raz kolejny potwierdzenie znalazła teza, że czynnikami, które są szczególnie istotne dla konsumentów, są bezpieczeństwo i szybkość realizacji zamówień (…)” –  komentuje ekspert Katarzyna Binert, E-commerce Manager, Gemius w swoim komentarzu do raportu E-commerce w Polsce 2020 (raport Gemius dla e-Commerce Polska).

Dla wielu osób zakupy przez Internet są nie tylko proste i przyjemne, ale również bezpieczne. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które boją się zarażenia koronawirusem. Dokonywanie zakupów online umożliwia im pozostanie w domowym zaciszu, zaś zamówiony towar kurier może zostawić pod drzwiami, lub kupujący może go zamówić do paczkomatu. Nie dziwi więc fakt, że taka forma robienia zakupów zaczyna sobie zjednywać coraz większą liczbę zwolenników.

Magazynów przybywa, oczekiwania najemców rosną

W całej Polsce stale przybywa nieruchomości o charakterze magazynowym. Najemcy zwracają uwagę nie tylko na atrakcyjną lokalizację obiektu. Co więcej, atrakcyjność lokalizacji to kwestia bardzo indywidualna, gdyż dla jednych przedsiębiorców bardziej atrakcyjna będzie lokalizacja magazynu blisko dróg krajowych i autostrad, z dala od miejskiego gwaru, a jeszcze inni preferują magazyny miejskie, budowane blisko aglomeracji miejskich lub na ich obszarze. Dla najemców bardzo istotny jest obecnie standard techniczny budynku. Dużą wartością dodaną są rozwiązania energooszczędne i ekologiczne, jak na przykład oświetlenie LED. Najemcy zwracają też uwagę na bezpieczeństwo obiektów i nie chodzi tu o ochronę czy monitoring, ale sterylność. Zaletą są obiekty dające możliwość odseparowania od siebie pracowników, tak aby w dobie trwającej pandemii czuli się oni bezpieczniej i bardziej komfortowo. Istotne jest także to, czy potencjalni pracownicy będą mieli do magazynu łatwy dojazd.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się magazyny szyte na miarę, tj. nieruchomości build-to-suite. Na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorcy, którzy planują na dłużej związać się z jednym miejscem i zależy im na tym, aby obiekt maksymalnie odpowiadał ich potrzebom i oczekiwaniom.
Do zalet, na które najemcy zwracają uwagę, należy dodać także monitoring obiektu, całodobową ochronę, dużą liczbę miejsc parkingowych, przestronne place manewrowe itp.
Najemcy często poszukują obiektów, w których będą mogli wynająć nie tylko przestronne magazyny, ale i powierzchnie biurowe oraz socjalne. Takim wymaganiom sprostają z pewnością centra logistyczne, których również stale przybywa na mapie całego kraju.

Rynek magazynowy bezpieczny

Czy sektor magazynowy może czuć się bezpiecznie? Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie najemców nie zabraknie. Sektor e-commerce w dalszym ciągu się rozwija, zatem rosnąć będzie także zapewne zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Na terenie całego kraju oddawane do użytku oddawane są kolejne inwestycje magazynowe, których proces komercjalizacji z powodzeniem rozpoczyna się jeszcze na etapie budowy. Zdarza się, że obiekty są w pełni wynajęte jeszcze zanim inwestycja zostanie oddana do użytku. Nic nie wskazuje na to, aby deweloperzy mieli zwolnić tempo, gdyż nowych projektów inwestycyjnych stale przybywa. Możemy się więc spodziewać, że sytuacja na rynku magazynowym pozostanie korzystna.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora