rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Sytuacja na rynku magazynowym w Polsce wciąż korzystna dla inwestorów

claudio-schwarz-purzlbaum-B5Uxl-QEGOE-unsplash
Sytuacja na rynku magazynowym w Polsce wciąż jest korzystna dla inwestorów. Najemcy nie mają zamiaru rezygnować z nowych powierzchni magazynowych do wynajęcia. Stale poszukują atrakcyjnych lokalizacji pod prowadzenie swoich filii. Ilość powierzchni magazynowych dostarczanych na polski rynek nieruchomości stale się zwiększa. Najemcy mają więc w czym wybierać. Czy oznacza to, że podaż zaspokaja w pełni bieżący popyt?

Spis treści:
Coraz więcej magazynów na mapie Polski
Magazyny miejskie zyskują zwolenników
Centra logistyczne w pobliżu dużych aglomeracji miejskich również mają zwolenników
Magazyny szyte na miarę
Przyszłość sektora magazynowego maluje się korzystnie

Sektor magazynowy jest tym segmentem rynku nieruchomości w Polsce, który z pandemii koronawirusa wyszedł obronną ręką. Z uwagi na dynamiczny rozwój sektora e-commerce w tamtym okresie, bardzo wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe pod wynajem. Deweloperzy i prywatni inwestorzy nie zamierzali długo czekać i szybko ruszyli z nowymi projektami inwestycyjnymi.

Coraz więcej magazynów na mapie Polski

Może zaskakiwać, że w obliczu tak niesprzyjających warunków gospodarczo-ekonomicznych, w Polsce ciągle spore jest zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe pod wynajem. Z czego ono wynika? Zapotrzebowanie to jest po części efektem szybkiego rozwoju sektora e-commerce, który swój rozkwit przeżył krótko po wybuchu pandemii koronawirusa, w czasie pełnego lockdownu. Polacy zostali wówczas zamknięci w domach i jedynym sposobem na zakup wielu rzeczy okazały się zakupy online. Firmy działające w branży e-commerce po dziś dzień kontynuują ekspansję. Przedsiębiorcy otwierają filie i poszukują przestrzeni, którą będą mogli zatowarować. Bardzo ważny jest dla nich bowiem dostęp do towarów, które w szybkim czasie będą mogli spakować i wysłać.

Magazyny miejskie zyskują zwolenników

Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie dużych aglomeracji miejskich, potrzebuje magazynu zlokalizowanego na tyle blisko swojego sklepu stacjonarnego, aby móc w szybkim czasie przewieźć towary z magazynu do sklepu i odwrotnie. Idealne w tym celu są niewielkie magazyny miejskie. Kompaktowe powierzchnie magazynowe pozwalają na przechowanie towarów, a także stanowią hub transportowy w przypadku zwożenia towarów z różnych zakątków kraju.
Magazyny miejskie są oczywiście droższe, niż magazyny położone na obrzeżach miast lub zupełnie poza ich granicami. Posiadają jednak tak istotną z punktu przedsiębiorców lokalizację, że wielu z nich decyduje się na wynajem. Dogodny jest fakt, że istnieje możliwość wynajęcia małych boxów magazynowych, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą maksymalnie ograniczyć ilość wynajmowanych metrów kwadratowych do absolutnego minimum. To z kolei przekłada się odpowiednio na redukcję zbędnych kosztów.
Posiadanie magazynu w mieście jest o tyle korzystne, że pozwala zaoszczędzić paliwo, jakie normalnie kierowcy musieliby spożytkować na dojazdy do magazynu poza miastem. Do tego dochodzi oszczędność czasu, co stanowi bardzo istotną wartość dodaną.

Centra logistyczne w pobliżu dużych aglomeracji miejskich również mają zwolenników

Wśród przedsiębiorców nie brakuje również zwolenników dużych centrów logistycznych, które poza nowoczesnymi powierzchniami magazynowymi, oferują również komfortowe powierzchnie biurowe i socjalne. Tego rodzaju duże obiekty komercyjne zlokalizowane są najczęściej poza granicami dużych aglomeracji miejskich. Takie lokalizacji wymaga kubatura nieruchomości a także konieczność wydzielenia terenu pod place manewrowe oraz parkingi. Dodatkowym plusem lokalizacji poza miastem jest niższa cena najmu za metr kwadratowy powierzchni komercyjnej. Oczywiście magazyn poza miastem wiąże się z koniecznością dojazdów, jednak w przypadku części przedsiębiorców jest to bardziej korzystne rozwiązanie. Tym bardziej, jeśli ilość towarów jest duża i pociąga za sobą konieczność wynajęcia dużej hali magazynowej w budynku wysokiego składowania. Lokalizacja poza miastem jest też dobrym wyborem, jeśli zatowarowanie magazynu ma przebiegać szybko i sprawnie. Lokalizacja blisko dróg krajowych i autostrady jest dodatkową wartością dodaną.

Magazynów jest coraz więcej, więcej chcą też najemcy

Na terenie całego kraju cały czas przybywa nieruchomości komercyjnych o charakterze magazynowym. Dla najemców bardzo ważnym kryterium wyboru jest cena za wynajem magazynu oraz jego lokalizacja. Nie są to jednak jedyne kryteria wyboru, jakie przedsiębiorcy biorą pod uwagę.
Bardzo istotną kwestią jest zastosowanie w budynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na zmniejszenie comiesięcznych opłat za media, jak na przykład energooszczędne oświetlenie LED. Ważny jest także standard techniczny budynku. W myśl powiedzenia „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, przedsiębiorcy wybierają lokalizacje, które automatycznie stają się wizytówkami i świadczą o pozycji przedsiębiorcy na rynku.
W przypadku centrów logistycznych oraz magazynów położonych poza miastem, przedsiębiorcy weryfikują, czy potencjalni pracownicy będą mieli możliwość swobodnego dojazdu do miejsca pracy.
Istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy, który planuje wynająć przestrzeń magazynową, jest całodobowa ochrona oraz monitoring obiektu. Bardzo ważne są także przestronne place manewrowe oraz odpowiednio duże parkingi, z których będą mogli korzystać pracownicy firmy.

Magazyny szyte na miarę

Rośnie popularność inwestycji szytych na miarę. Mowa tutaj o nieruchomościach realizowanych pod wytyczne konkretnego najemcy długoterminowego (build-to-suite), oraz inwestycji magazynowych, które po wybudowaniu w całości przechodzą na własność przedsiębiorcy (build-to-own). Tego rodzaju obiekty mają wiele zalet. Przede wszystkich przedsiębiorcy zyskują nieruchomość skrojoną pod ich konkretne wymagania i potrzeby. Dzięki temu będą mogli maksymalnie wykorzystać przekazaną im przestrzeń magazynową.
Z punktu widzenia inwestora, który realizuje taki projekt inwestycyjny, również jest to korzystna opcja. Po wybudowaniu nieruchomości inwestor nie musi bowiem poświęcać czasu na proces komercjalizacji. Najemca już czeka bowiem na oddanie mu do użytku świeżo wykończonej przestrzeni. Inwestycje typu build-to-own także niosą ze sobą szereg korzyści, ponieważ przedsiębiorca zyskuje gotowy i skrojony na miarę swoich potrzeb magazyn, natomiast inwestor może poświęcić się kolejnych projektom inwestycyjnym.

Przyszłość sektora magazynowego maluje się korzystnie

Sektor magazynowy na polskim rynku nieruchomości radził sobie w ostatnich latach bardzo dobrze i nic nie wskazuje, aby sytuacja ta miała ulec diametralnej zmianie. Najemców nie brakuje, a dalszy, sukcesywny rozwój sektora e-commerce wskazuje, że nowoczesne powierzchnie magazynowe będą w dalszym ciągu potrzebne.
Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla właścicieli starszych obiektów magazynowych, które w obecnych czasach muszą rywalizować z nowszymi obiektami. Jest to jednak zachęta dla właścicieli takich obiektów, aby stale modernizować i unowocześniać swoje projekty inwestycyjne.
Sektor magazynowy miał się w ubiegłym roku dobrze i wszystko wskazuje, że 2023 rok również będzie dla sektora magazynowego łaskawy. Na rynek w dalszym ciągu trafiać będą nowe projekty komercyjne, dzięki czemu najemcy będą mieli coraz szersze pole wyboru.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora