Tereny poprzemysłowe inwestycyjne na sprzedaż są atrakcyjne dla inwestorów. Grunty tego rodzaju mogą zostać powtórnie wykorzystane przez inwestora. Istotne jest, aby posiadał on pomysł na nadanie terenowi poprzemysłowemu nowej funkcji. Dodatkową zaletą terenów poprzemysłowych jest to, że inwestor nie tylko nadaje na powrót życie określonej działce, ale również może tym sposobem zaoszczędzić, minimalizując ogólne koszty inwestycji.
Spis treści:
Rynek komercyjny w Polsce wciąż się rozwija
Sektor mieszkaniowy się uspokoił
Definicja terenów poprzemysłowych
Tereny poprzemysłowe atrakcyjne dla inwestorów
Duży potencjał zapomnianych gruntów
Bariery, jakie czekają na inwestorów
Projekty typu brownfield zapełniają mapę nieruchomości komercyjnych w Polsce
Przyszłość terenów poprzemysłowych w Polsce
Rynek komercyjny w Polsce wciąż się rozwija
Pandemia koronawirusa i wojna na Ukrainie wpływają na rynek nieruchomości w Polsce. Sektor komercyjny póki co dobrze radzi sobie w nowych realiach, opierając się trudnościom i niepewnej sytuacji gospodarczej. Na rynek wciąż dostarczane są kolejne nieruchomości komercyjne, takie jak magazyny, hale, obiekty handlowe czy biurowce. Widoczne jest jednak zwiększenie ostrożności wśród inwestorów. Zanim przystąpią oni do realizacji kolejnych inwestycji, dokładnie analizują bieżącą sytuację oraz biorą pod uwagę trudności, jakie mogą wystąpić w procesie realizacji inwestycji.
Decydując się na realizację projektu, inwestorzy prywatni i deweloperzy sprawdzają dostępność gruntów na rynku. Wielu z nich bierze pod uwagę możliwość nabycia terenu poprzemysłowego, który spełnia warunki pod budowę inwestycji.
Sektor mieszkaniowy się uspokoił
W sektorze mieszkaniowym dostrzegalne jest spowolnienie. Sytuacji tej nie ma się co dziwić, gdyż stopy procentowe wzrastają od ubiegłego roku. Odbija się to negatywnie na zdolności kredytowej Polaków, którzy planowali zaciągniecie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Wiele osób nawet, jeśli mogłoby zaciągnąć hipotekę, wstrzymuje się z podjęciem tej decyzji z obawy o niestabilne raty kredytów. Te w ostatnim casie wzrosły niebotycznie. Ostrożność kupujących nie powinna więc nikogo dziwić.
Deweloperzy, pomimo widocznego spowolnienia w sektorze, nie rezygnują z poszukiwania gruntów, które byłyby atrakcyjne pod realizację kolejnych projektów w przyszłości. Ci, którzy posiadają odpowiedni kapitał, właśnie teraz starają się poświęcić czas na budowanie portfeli gruntów. W kręgu ich zainteresowania często znajdują się właśnie tereny poprzemysłowe, w których dostrzegają duży potencjał inwestycyjny. Działki te, często zaniedbane i niedostrzegane, mogą stać się idealnym miejscem pod realizację projektu mieszkaniowego. Wielu deweloperów zdaje sobie z tego sprawę, i włącza tereny poprzemysłowe do swoich portfeli grutnów.
Definicja terenów poprzemysłowych
Tereny poprzemysłowe określane są również mianem brownfield. Pod definicją tego słowa kryją się tereny niezagospodarowane, na terenie których dawniej znajdowały się budynki, lub które były w jakikolwiek sposób używane. Na terenach tych potwierdzone lub podejrzewane jest skażenie terenu. Grunty te jednak posiadają potencjał do ponownego ich wykorzystania pod nowe funkcje. Na ich terenie powstawać mogą inwestycje o różnej funkcji, od osiedli mieszkalnych, po centra handlowe. Inwestycje określane mianem brownfield dają inwestorowi możliwość realizacji projektu inwestycyjnego, a także minimalizacji kosztów związanych z realizacją tejże inwestycji.
Tereny poprzemysłowe atrakcyjne dla inwestorów
W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie terenami poprzemysłowymi wśród inwestorów. Powody tego są proste. Poza możliwością minimalizacji kosztów poprzez ponowne wykorzystanie gruntu, inwestorzy borykają się z jeszcze jednym poważnym problemem. Ilość gruntów inwestycyjnych, które z punktu widzenia deweloperów uznawane są za atrakcyjne, wciąż maleje. Jeśli jednak przy poszukiwaniach deweloperzy wezmą pod uwagę tereny poprzemysłowe, to wachlarz wolnych gruntów na sprzedaż się rozszerza i deweloperzy mogą wybrać grunt, który najbardziej będzie spełniał ich oczekiwania.
Duży potencjał zapomnianych gruntów
Tereny poprzemysłowe często posiadają duży potencjał inwestycyjny. Niejednokrotnie są one zlokalizowane w obrębie dużych aglomeracji miejskich, w atrakcyjnych punktach miast. Doskonała lokalizacja stanowi dla inwestorów bardzo ważny aspekt. Dodatkowo deweloperzy często nie są ograniczeni, jeśli chodzi o wybó nowej funkcji, jaką chcą nadać terenowi. Oczywiście należy pamiętać o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania, a także zabudowy terenu. Niemniej po uwzględnieniu MPZP, fakt że grunt jest terenem poprzemysłowym, nie wpływa negatywnie na jego możliwe zagospodarowanie. Na terenach poprzemysłowych mogą powstawać inwestycje mieszkaniowe. Inwestorzy mogą realizować także inwestycje komercyjne, takie jak budowa biurowców, magazynów, centrów logistycznych, galerii itp.
Bariery, jakie czekają na inwestorów
Poza oczywistymi zaletami, tereny poprzemysłowe stawiają przed inwestorami również pewne bariery.
Rewitalizacja terenów poprzemysłowych musi być dokonywana w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Deweloperzy, którzy planują zakup terenu poprzemysłowego, muszą liczyć się z koniecznością wykonania remediacji, aby tereny stały się na powrót bezpieczne dla zdrowia. Proces remediacji polega na poddaniu gleby oraz wód gruntowych działaniom, których celem jest całkowite usunięcie, lub dostateczne zmniejszenie ilości substancji szkodliwych.
Projekty typu brownfield zapełniają mapę nieruchomości komercyjnych w Polsce
Zalety, jakie płyną z realizacji inwestycji na terenach poprzemysłowych, corocznie przyciągają kolejnych inwestorów. Ponowne wykorzystanie zapomnianych i zaniedbanych terenów sprawia, że otoczenie na powrót zyskuje przyjemną w odbiorze otoczkę. Na terenach poprzemysłowych, które zlokalizowane są w dużych miastach, często powstają obiekty rekreacyjne oraz osiedla mieszkalne. Na inwestycjach tych korzystają więc mieszkańcy, co stanowi poświadczenie, że warto inwestować w tereny poprzemysłowe, by przywrócić im świetność i użyteczność.
Przyszłość terenów poprzemysłowych w Polsce
Tereny poprzemysłowe posiadają duży potencjał, który zdaje się dostrzegać coraz większa liczba deweloperów i prywatnych inwestorów. Decydując się na remediację gruntu, inwestorzy mogą zyskać doskonałe działki pod realizację swoich projektów komercyjnych i mieszkaniowych. To właśnie duży potencjał terenów poprzemysłowych stoi za rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów działających na polskim rynku nieruchomości. Oczywiście inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z trudności, jakie wiążą się z dostosowaniem terenu poprzemysłowego do realizacji projektu. Grunty te są niejednokrotnie zanieczyszczone i konieczne jest poddanie gleby działaniom mającym na celu usunięcie lub zminimalizowanie do bezpiecznej dla zdrowia ilości zanieczyszczeń, które występują w glebie.
Podsumowując, można się spodziewać, że na przestrzeni najbliższych lat popularność terenów poprzemysłowych będzie w dalszym ciągu rosła, a deweloperzy i prywatni inwestorzy będą włączali tego rodzaju działki do swoich portfeli gruntów, które będą mogli wykorzystać pod przyszłe inwestycje.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl
Dobrze napisane, tereny poprzemysłowe mają duży potencjał inwestycyjny.