komentarze, opinie, gospodarka

To musisz wiedzieć o najmie krótkoterminowym mieszkań

Łozowicka.M

Posiadasz lokal mieszkalny, z którego nie korzystasz? A może często wyjeżdżasz w podróże służbowe, i Twoje mieszkanie stoi wówczas puste? W takiej sytuacji możesz pokusić się o wynajem, dzięki czemu Twoje M. stanie się dodatkowym źródłem przychodów. Zanim jednak przystąpisz do przygotowań w celu wynajęcia lokum, zasięgnij niezbędnych informacji. Oto, co musisz wiedzieć o najmie krótkoterminowym mieszkań.

Spis treści:
Lokale mieszkalne jako źródło przychodów
Najem długoterminowy kontra najem krótkoterminowy – jakie są różnice?
Minusy najmu krótkoterminowego
Pamiętaj o konieczności zapłacenia podatku
Mieszkania na wynajem krótkoterminowy – gdzie ich szukać?

Lokale mieszkalne jako źródło przychodów

Mieszkania i apartamenty na wynajem mogą stanowić dla swoich właścicieli doskonałe źródło przychodów. Coraz częściej można się spotkać nie tylko z wynajmowaniem posiadanych już mieszkań. Przybywa inwestorów indywidualnych, którzy kupują lokale mieszkalne nie na użytek własny, lecz z myślą o ich wynajmie.
Mieszkania do wynajęcia mogą stanowić bardzo atrakcyjne źródło przychodów. Najem krótkoterminowy nakłada wprawdzie na właściciela M. więcej obowiązków, jednak może również przynieść mu większe zyski, niż tradycyjny najem długoterminowy.

Najem długoterminowy kontra najem krótkoterminowy – jakie są różnice?

Warto wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy najmem długoterminowym, a najmem krótkoterminowym. Jak sama nazwa wskazuje, najem długoterminowy polega na wynajęciu lokalu mieszkalnego na dłuższy czasu. Przykładem mogą być mieszkania studenckie, gdzie żakowie wynajmują je najczęściej na cały okres studiowania. Z kolei najem krótkoterminowy polega na wynajęciu mieszkania na krótki czasu, na przykład jako apartamentu wakacyjnego, a więc na okres na przykład od 1 do 2 tygodni.
Mogłoby się wydawać, że najem długoterminowy będzie bardziej pożądaną przez wszystkich właścicieli nieruchomości firmą wynajmu. Nic bardziej mylnego. Wielu inwestorów, nabywając lokum mieszkalne, z góry zakłada wynajmowanie go na krótkie okresy czasu. Dlaczego? Powód jest prosty – najem krótkoterminowy może przynieść większe zyski.
Wynajmując lokale mieszkalne w formie najmu długoterminowego, właściciele M. muszą dostosowywać ceny do średnich rynkowych, aby były one atrakcyjne dla przyszłych najemców. Z kolei w przypadku najmu krótkoterminowego najemcy często są w stanie zapłacić wyższe stawki. Wynika to z faktu, że nie cena najmu stanowi główne kryterium wyboru. Często bardziej istotna jest lokalizacja mieszkania, na przykład w niewielkiej odległości od morza czy gór. Kolejnym kryterium wyboru jest często rozkład pomieszczeń, ilość pokoi oraz typowo domowe udogodnienia, jak dostęp odpowiednio do wyposażonej kuchni, łazienki z pralką itp. Najemcy chętnie wybierają lokale mieszkalne znajdujące się na parterze oraz takie, które zlokalizowane są w obrębie osiedli gwarantujących dostęp do nieodpłatnych miejsc parkingowych.

Minusy najmu krótkoterminowego

Właściciele mieszkań, które mają przynosić przychody z tytułu najmu krótkoterminowego, muszą zdawać sobie sprawę z wad takiej formy najmu. Przede wszystkim czerpanie zysków z tytułu najmu na krótkie okresy czasu będzie wymagało od nich poświęcenia większej ilości czasu na znalezienie najemców na kolejne, następujące po sobie okresy czasu. Kolejną kwestią jest zachowanie najemców. O ile w przypadku najmu długoterminowego najemcy często czują się w mieszkaniu jak u siebie i dbają o dobre relacje międzysąsiedzkie, o tyle lokale mieszkalne wynajmowane na krótkie okresy czasu często traktowane są jak hotele na jednorazowy pobyt. W efekcie zdarza się, że lokatorzy nie zwracają uwagi na sąsiedztwo, hałasują do późnych godzin wieczornych itp. To może powodować konflikty międzysąsiedzkie, o naprawę których będzie musiał zadbać właściciel lokalu mieszkalnego.
Ponadto właściciel mieszkania musi liczyć się z kosztami, jakie mogą czekać go po odbiorze M. Sezonowe odświeżanie ścian, wymiana sprzętów, remonty – przy wynajmie krótkoterminowym, podczas którego urlopowicze aktywnie korzystają z lokalu mieszkalnego, takie prace remontowo-odświeżeniowe należy wliczyć w kosztorys.
Kolejną kwestią, o jakiej właściciel lokalu mieszkalnego powinien pamiętać, jest konieczność ubezpieczenia mieszkania. Warto ubezpieczyć lokal mieszkalny nie tylko od kradzieży czy zdarzeń losowych, ale również od zniszczeń. Nigdy nie wiadomo, jakiego rodzaju najemcom właściciel przekaże klucze do drzwi. Jedni będą dbali o lokal mieszkalny jak o własne mieszkanie, zaś inni wręcz przeciwnie. Z tego względu, aby nie stresować się tym co zastaniemy przy odbiorze, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Pamiętaj o konieczności zapłacenia podatku

Inwestor, który uzyskuje przychody ciągłe przychody z tytułu najmu krótkoterminowego, powinien prowadzić działalność gospodarczą. Do wyboru ma kilka form opodatkowania: podatek liniowy, na zasadach ogólnych, ryczałt oraz kartę podatkową. Nie ma przy tym znaczenia, czy właściciel lokalu mieszkalnego uzyskuje regularne przychody. Nawet, jeśli zdarzy mu się nie znaleźć klienta na krótki okres wynajmu, zobowiązany jest do terminowych rozliczeń.

Mieszkania na wynajem krótkoterminowy – gdzie ich szukać?

Jakiego rodzaju lokale mieszkalne nabywane w celach inwestycyjnych szybko znajdują właścicieli? Zdecydowanie najszybciej z rynku znikają kompaktowe kawalerki, które są często najtańszą opcją zakupową. Popularnością cieszą się też rozkładowe mieszkania dwupokojowe. Większe lokale nabywane są rzadziej, jednak cieszą się one dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych najemców.
Wybierając lokal mieszkalny inwestor powinien przemyśleć, kto stanowi jego grupę docelową. Czy chce wynajmować lokum singlom lub parom, grupie znajomych poszukujących niedrogiego noclegu, czy może rodzinom z dziećmi. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ reguluje cechy, jakie powinno posiadać nabywane mieszkanie. Na przykład jeśli grupą docelową mają być rodziny z dziećmi, to z pewnością lepszym wyborem będą lokale parterowe, do których łatwiej wnieść wózek. Istotny będzie w takim przypadku rozkład pokoi, wyposażenie kuchni i możliwość wydzielenia odpowiednio dużej powierzchni na strefę jadalnianą. Bardzo istotna jest także lokalizacja. Im bliżej atrakcyjnych punktów w mieście lub miejscowości turystycznej, tym lepiej. Na przykład w przypadku kurortów nadmorskich,najemcy zwracają uwagę na bliskość plaży lub molo, poziom rozbudowania infrastruktury otoczenia, odległość od parków i typowo turystycznych lokali usługowych itp. Istotny jest także dostęp do nieodpłatnych miejsc parkingowych- ich gwarancja stanowi bardzo dużą wartość dodaną.
Wybierając odpowiedni lokal mieszkalny do zakupu, inwestor powinien oszacować, jakie zyski może przynieść mu dany lokal mieszkalny, oraz jak szybko zwróci mu się inwestycja w wybranej lokalizacji. W tym celu warto przyjrzeć się ofercie pobliskiej konkurencji – nie tylko cenom najmu, ale również warunkom, jakie w wybranym przedziale kosztowym są oferowane.

Podsumowując, najem krótkoterminowy może stanowić bardzo owocne źródło przychodów. Inwestor powinien jednak dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu chce nabyć M. Powinien również oszacować, jakich zysków może się spodziewać, oraz na jakie straty powinien się nastawić (remonty, sezonowe odświeżanie wnętrz, modernizacja lokalu mieszkalnego do nowszych standardów itp.).

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl