Rekordowe transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 r. to między innymi sprzedaż warszawskich Złotych Tarasów i łódzkiej Manufaktury. Zdaniem wielu analityków wartość transakcji na koniec roku może wynieść nawet 2,5 mld euro wobec 2,75 mld euro w ubiegłym roku. Największą transakcją na rynku nieruchomości handlowych w Polsce w 2012 r. była do tej pory sprzedaż warszawskich Złotych Tarasów za 475 mln euro. Na drugim miejscu znalazła się, sfinalizowana ostatnio, sprzedaż centrum handlowego Manufaktura za 390 mln euro. Analitycy podkreślają, że transakcje te należą do największych pod względem wartościowym na rynku nieruchomości handlowych nie tylko w Polsce, ale także w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Wśród rekordowych transakcji na rynku biurowym wymieniane są dwie transakcje w Warszawie: sprzedaż Platinium Business Park za 138 mln euro oraz biurowiec WFC (Warsaw Financial Center) za 210 mln euro.
„Dzięki stabilnej sytuacji gospodarczej naszego kraju oraz pozytywnym prognozom co do popytu na powierzchnie ze strony najemców oraz rozwojowi rynku, Polska jest nadal atrakcyjna dla inwestorów lokujących swój kapitał w nieruchomości komercyjne” – powiedział PAP dyrektor w dziale rynków kapitałowych w firmie doradczej CBRE Przemysław Felicki. Zdaniem ekspertów CBRE, rok 2012 będzie prawdopodobnie rekordowy pod względem transakcji inwestycyjnych także w sektorze logistyki. „Wolumen dotychczasowych transakcji inwestycyjnych w sektorze logistyki w tym roku wynosi 214 mln euro, a do końca roku planowane są transakcje na kolejne 230 mln” – powiedział PAP dyrektor w dziale rynków kapitałowych CBRE Sean Doyle. Dodał, że dzieje się tak m.in. dlatego, że najważniejsze fundusze aktywne na polskim rynku, chcąc dywersyfikować swoje portfele i równoważyć ryzyko, aktywnie poszukują nieruchomości logistycznych.
Analitycy podkreślają, że w ostatnich kilku latach polski rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych wyrósł na jedną z gwiazd w skali Europy i nie tylko. Inwestorzy z całego świata postrzegają nasz kraj jako miejsce z potencjałem, które dodatkowo oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa. „Na październikowych targach nieruchomości Expo Real w Monachium Polska została uznana za czwarty najbardziej atrakcyjny rynek dla europejskich funduszy inwestycyjnych, po Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji” – podkreślił Doyle.
Według danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle, wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w 2012 r. może osiągnąć sumę 2,5 mld euro, wobec 2,75 mld euro uzyskanych w 2011 r., kiedy to odnotowano bardzo wysoką aktywność inwestorów na polskim rynku.
„W ciągu trzech minionych kwartałów w Polsce wartość transakcji w sektorze nieruchomości komercyjnych osiągnęła nieco ponad 1 mld euro, co stanowi około 60 proc. całości transakcji zarejestrowanych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej” – powiedział dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie CEE w Jones Lang LaSalle Tomasz Trzósło. Dodał, że mimo iż znacząca część inwestycji w Warszawie dokonywana jest przed firmy europejskie, to coraz częściej stolicą interesuje się kapitał z innych regionów świata. „Międzynarodowy kapitał będzie jednak prawdopodobnie inwestował pośrednio, poprzez fundusze europejskie” – uważa Trzósło.