Trendy zmieniają się dynamicznie, co roku przychodzi moda na coś innego, nowego, dlatego warto łączyć ze sobą elementy w taki sposób, aby były one ponadczasowe lub można je było zmodyfikować w sposób prosty i niekosztowny.
Biuro stanowi wizytówkę przedsiębiorstwa. Za jego pomocą można wykreować wizerunek marki. Ważne jest zatem, aby wygląd biura był spójny z działalnością firmy.
Uniwersalne i ponadczasowe, czy trendy i z akcentem?
Zanim przejdziemy do projektowania wnętrza biura, musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy. Czy chcemy, aby nasze biuro było ponadczasowe, wyposażone w uniwersalne meble, które nigdy się nie znudzą, ale też nie wyróżniają się szczególnie na tle całości? Czy może zależy nam na tym, aby biuro było urządzone w sposób nowoczesny, nawiązujący do najnowszych trendów – pamiętając przy tym, że za kilka lat będzie ono wymagało modernizacji i przemeblowania?
Już na samym początku należy określić, czy biuro ma być stonowane, czy charakterne.
Żywe akcenty kolorystyczne
Warto, aby kolorystyka wnętrza nawiązywała do działalności firmy lub np. kolorów z logo. Jeśli jednak nic nie określa nam kolorystyki biura, to w bieżącym roku wyraźnie modne stały się żółć, zieleń i błękit. Dużą popularnością cieszy się obecnie kolor miętowy, który jest zarówno wyrazisty, jak i stonowany względem mocnej zieleni czy błękitu.
Jeśli zależy nam na tym, aby żywe kolory nie zdominowały wnętrza, możemy zdecydować się na subtelne akcenty kolorystyczne, takie jak wazony, donice, krzesła biurowe w określonej kolorystyce. Możemy także pomalować na wybrany kolor jedną ze ścian w biurze, co doda wnętrzu charakteru.
Geometria znów w modzie
Do łask wracają również geometryczne wzory. Kwadraty, koła, prostokąty i trójkąty królują choćby na tkaninach. Doskonałym pomysłem jest także przyozdobienie geometrycznymi kształtami wybranej ściany – wówczas sama w sobie będzie stanowiła wspaniałą ozdobę na przestrzeni biurowej.
Geometria wkracza nie tylko na tkaniny czy dywany, ale także płytki ceramiczne. Z powodzeniem możemy zastosować je w pomieszczeniu socjalnym lub toalecie, dzięki czemu pomieszczenia te nie będą nudne. Jeśli boimy się, że geometryczne wzory zdominują pomieszczenie, możemy zastosować je wyłącznie w formie detali.
Niebanalne oświetlenie
Niezmiernie ważnym aspektem w przypadku powierzchni biurowych jest rozmieszczenie oświetlenia. Spędzając wiele godzin przy komputerze w zamkniętym pomieszczeniu powinniśmy zadbać o to, aby oświetlenie nie męczyło wzroku i nie wprowadzało pracowników w zły nastrój.
Doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie kilku źródeł światła o zróżnicowanym natężeniu. Dzięki temu pracownicy będą mogli w ciągu dnia dostosowywać moc oraz źródło światła do swoich potrzeb.
Naturalne meble
Podobnie jak w poprzednim roku, trend na naturalne meble w dalszym ciągu się utrzymuje. Zdecydowanie królują proste i subtelne meble, które nadają wnętrzu harmonii i lekkości. Naturalne drewno stanowi zdecydowanie ponadczasowy element, zatem warto zainwestować w porządne umeblowanie, które przetrwa lata.
Dobrze, jeśli zapewnimy pracownikom odpowiednią ilość miejsca do pracy – biurka powinny być dostatecznie duże, aby pracownicy mogli swobodnie rozmieścić na nich potrzebne do pracy przedmioty.
Doskonale sprawdzają się także meble modułowe, które dają większą swobodę aranżacyjną i można je w prosty i łatwy sposób zdemontować lub przemieścić, wedle aktualnych potrzeb pracowników.
Wykładziny kontra kafle
O ile kafle podłogowe są znacznie bardziej praktyczne (łatwo utrzymać je w czystości i są wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia), to jednak zdecydowanie do łask wracają miękkie wykładziny, które sprawiają, że wnętrza biur stają się bardziej przytulne. Najlepszym rozwiązaniem są jednokolorowe wykładziny, które nie przyciągają zbytnio uwagi.
Jeśli natomiast wolimy, aby na podłodze w naszym biurze gościły kafle, to warto pokusić się o te imitujące drewniane panele. Sprawią one, że wnętrze biura nabierze bardziej naturalnego wyglądu i wyda się bardziej przytulne.
Dodatki wisienką na torcie
Warto zainwestować w dodatki, które podkreślą charakter biurowego wnętrza. Jeśli w biurze znajduje się sofa dla klientów, można przyozdobić ją poduszkami wykonanymi z naturalnych tkanin. Doskonale sprawdzą się także ozdobne donice lub figurki.
Obraz jest elementem, który każdorazowo dodaje wnętrzu charakteru. Warto wybrać taki, który będzie pasował do wnętrza i zaciekawi swoim wyglądem osoby przychodzące do naszego biura. Świetnie sprawdzą się także obrazy prezentujące wspomniane wcześniej wzory geometryczne, które będą stanowiły wyrazistą ozdobę.
Open-space czy gabinety?
Decyzja o tym, czy nasze biuro powinna stanowić duża, otwarta przestrzeń, czy może pojedyncze gabinety, zależy od profilu działalności przedsiębiorstwa. Jeśli pracownicy potrzebują prywatności, gdyż tego wymaga charakter ich pracy, zdecydowanie dogodniejszym rozwiązaniem będzie podzielenie dostępnej powierzchni na pojedyncze biura. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownicy znajdowali się w jednym pomieszczeniu, zdecydowanie lepiej jest postawić na open-space.
Takie rozwiązanie sprawi, że biuro wyda się większe, bardziej przestronne. Pracownicy z pewnością będą się czuli lepiej w dużym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dodatkowo przy tego typu rozwiązaniach układu pomieszczeń pracownicy mają ułatwioną drogę komunikacji, co często znacznie usprawnia proces pracy, zwłaszcza przy grupowych projektach.
Zieleń zawsze na topie
Kiedy nasze biuro jest już urządzone, warto – na zakończenie – wzbogacić je zielenią. Biura, w których znajduje się bujna roślinność są dużo bardziej przytulne i zachęcają do spędzania w nich czasu.
Możliwości jest wiele. Od dużych roślin donicowych, które można ustawić w pustych rogach pomieszczeń, bo bardziej spektakularne rozwiązania, jak zielona ściana, czyli tzw. ogród wertykalny. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu ogrodów. Dodatkowo możemy dokonać wyboru pomiędzy prawdziwym, naturalnym ogrodem wertykalnym a ‘wiecznym”, wykonanym ze sztucznych zasadzeń.
Ponadczasowa biel i drewno
Jak wiadomo, biel jest ponadczasowa i pasuje do wszystkiego. Sprawdza się doskonale w niewielkich i słabo doświetlonych pomieszczeniach sprawiając, że wnętrze biura wyda się jaśniejsze i bardziej przestronne. Ponadto doskonale komponuje się z innymi kolorami, zatem może stanowić doskonałe uzupełnienie całości wnętrza.
Biel wygląda bardzo efektownie w połączeniu z naturalnym drewnem. Tego typu wnętrza zachowują klasyczny szyk i ponadczasowość. Stanowią doskonałe połączenie, jeśli zależy nam na uniwersalnym wnętrzu i klasycznym wystroju.
Aranżacja biura to przyjemny, aczkolwiek wcale niełatwy proces. Należy w sposób umiejętny połączyć ze sobą kolory, struktury i detale, aby otrzymać spójne i efektowne wnętrze. Jeśli zależy nam na maksymalnym wydobyciu potencjału wnętrza naszego biura, warto pokusić się o wsparcie projektanta wnętrz, który przygotuje profesjonalny projekt wnętrza biura wraz z wizualizacją.
Redakcja
Komercja24.pl