rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Ulice handlowe w stolicach Europy Środkowej – dominuje Praga

BNP_raportWarszawa ma najwięcej lokali handlowych przy ulicach, ale jednocześnie najmniejszy udział sektora handlu, spośród trzech badanych miast – stolic Europy Środkowej: Warszawy, Budapesztu i Pragi.

Wnioski z badania zaprezentowano w raporcie  Opowieść o trzech miastach: ulice handlowe w stolicach Europy Środkowej i Wschodniej  autorstwa BNP Paribas Real Estate.

Celem raportu było  przedstawienie różnic i podobieństw w zakresie podaży lokali handlowych, struktury najmu, a także czynszów i poziomu pustostanów.

 Według wyników Warszawa mimo, iż ma największą ilość lokali (450) przy ulicach handlowych, a mieszkańcy dysponują najwyższą siłą nabywczą wśród analizowanych miast, posiada najmniejszy udział sektora handlu, który wynosi 52% wobec 62% w Pradze, gdzie ilość lokali wynosi ok. 250. Liczba lokali w Budapeszcie wynosi ok. 230, a udział sektora handlu jest na poziomie 59%, jednocześnie mieszkańcy dysponują najniższą siłą nabywczą.

Jak podaje BNP Paribas: analizowane miasta różnią się także pod względem wysokości czynszów. Praga od lat pozostaje liderem, osiągając stawki na poziomie €160-180 za mkw. miesięcznie. W Warszawie i Budapeszcie najlepsze lokale można wynająć za €80-100 za mkw. miesięcznie.

Zdecydowanie największą koncentracją marek luksusowych i segmentu premium może pochwalić się Praga. Za nią plasuje się Budapeszt. W Warszawie strefa ta, zlokalizowana w rejonie Placu Trzech Krzyży i Mokotowskiej, rozwija się dynamicznie, jednak pozostaje w tyle za porównywanymi miastami.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora