rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

W co lepiej inwestować – lokale użytkowe, czy mieszkania na wynajem?

deborah-cortelazzi-615800-unsplash
Inwestowanie kapitału w nieruchomości jest rozsądnym wyborem. To lokata, która będzie procentować na długie lata i – o ile odpowiednio zarządzana – będzie przynosić właścicielowi stały, comiesięczny dochód.

Dysponując odpowiednim budżetem możemy pokusić się o jego zainwestowanie w zakup mieszkania lub lokalu użytkowego pod wynajem. Niemniej należy przemyśleć, czy lepszą inwestycją będzie zakup mieszkania czy lokalu. Obie opcje mają swoje zalety i wady, zatem warto mieć świadomość, która będzie dla nas bardziej odpowiednia.

Mieszkanie na wynajem
Na zakup mieszkania z myślą o późniejszym wynajmie decyduje się coraz większa liczba osób dysponująca odpowiednim budżetem. Jakie mieszkanie sprawdzi się najlepiej? To zależy, czy ma to być mieszkanie stricte na wynajem, czy może ma ono być wynajmowane wyłącznie przez kilka lat, do zwrotu z inwestycji, a później przekazane np. dzieciom. Jeśli w przyszłości chcemy korzystać w zakupionego mieszkania lub udostępnić je członkom rodziny, warto pokusić się o zakup rozkładowego, co najmniej dwupokojowego mieszkania z dostępem do windy i parkingu. Lokalizacja powinna odpowiadać naszym indywidualnym preferencjom.
Jeśli natomiast mieszkanie ma przynosić wyłącznie zyski, warto wybrać taką lokalizację, która będzie atrakcyjna dla większej ilości osób poszukujących M do wynajęcia. Z pewnością najłatwiej można wynająć mieszkanie zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, blisko rynku lub punktów handlowo-usługowych oraz dużych galerii handlowych. Takie lokalizacje często przyciągają młode osoby, które prowadzą aktywne życie towarzyskie oraz pracujące, dla których istotny jest szybki dostęp do centrum miasta.
Bardzo dobrze sprawdzają się także mieszkania usytuowane blisko uczelni wyższych. Takie lokalizacje są szczególnie atrakcyjne dla studentów, którzy często chcą mieszkać blisko swojej uczelni.
Opłacalne jest zakupienie mieszkania do remontu, które można dostosować do współczesnych standardów. Zdecydowanie najlepiej poszukiwać mieszkań rozkładowych, gdzie wejście do każdego pokoju możliwe jest bezpośrednio z korytarza. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkanie będzie mogło zostać wynajęte większej liczbie osób. Jeśli mieszkanie jest nierozkładowe, najpewniej na jego wynajem zdecydują się raczej pary.
Osobna kuchnia może w tym przypadku stanowić dodatkowy atut, gdyż w sytuacji, gdy mieszkanie będą zamieszkiwać dwie lub trzy osoby, będą mogły one niezależnie od siebie przygotować dla siebie posiłek i udać się do swojego pokoju.
Istotne, aby mieszkanie było usytuowane w okolicy o bogatej infrastrukturze. Bliskość sklepów, lokali usługowych, aptek, przychodni itp. z pewnością będzie stanowiło duży atut. Bardzo istotną kwestią jest także bliskość komunikacji miejskiej, natomiast w przypadku osób zmotoryzowanych – dostęp do nieodpłatnego parkingu w pobliżu bloku.
Winda w budynku będzie z pewnością udogodnieniem, na które wielu najemców zwróci uwagę.

Inwestowanie w mieszkania do wynajęcia niewątpliwie zyskało na popularności. Przyczyniło się to do większej dostępności lokali mieszkalnych na rynku. Najemcy mogą wybierać spośród licznych ofert, co z punktu widzenia najemcy jest oczywiście atrakcyjne, jednak dla wynajmujących stanowi to konkurencję. Często aby wyróżnić swoje mieszkanie i przyciągnąć najemców, właściciele mieszkań na wynajem decydują się na obniżenie ceny wynajmu, pobieranie niższej kaucji lub zachęcają wyższym standardem.

gyorgy-bakos-255338-unsplash

Lokal użytkowy na wynajem
Inną opcją inwestycji kapitału jest zakup lokalu użytkowego z myślą o późniejszym wynajmie. Jest to oczywiście również bardzo atrakcyjna i procentująca w dłuższej perspektywie lat inwestycja. Oferta lokali użytkowych do wynajęcia jest przy tym zdecydowanie bardziej uboga, niż oferta mieszkań na wynajem. Oznacza to, że konkurencja na rynku nie jest tak duża, jak w przypadku segmentu mieszkaniowego. Niemniej jednak decydując się na zakup lokalu użytkowego, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników.
Kluczowa w przypadku lokali użytkowych wydaje się być lokalizacja. Nie zawsze ścisłe centrum miasta będzie najlepszym wyborem. Z racji tego, że coraz większa liczba Polaków jako środka komunikacji używa własnego samochodu, ścisłe centrum miasta, często mocno zakorkowane, nie zachęca do odwiedzin. Osoby zmotoryzowane coraz chętniej wybierają lokale, które posiadają własny parking (lub nieodpłatny parking położony w pobliżu lokalu użytkowego) oraz dojazd do nich nie wiąże się z koniecznością stania w długiej kolejce samochodów.
Oczywiście ścisłe centrum broni się swoją atrakcyjnością – w zależności od miasta, na przykład w przypadku Wrocławia  w ścisłym centrum doskonale sprawdzają się kawiarnie, restauracje oraz inne lokale gastronomiczne czy kluby.
Kolejną ważną rzeczą jest wspomniany wyżej parking. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup lokalu, który posiada choćby jedno lub dwa miejsca parkingowe, które najemca mógłby przeznaczyć na potrzeby klientów. Zadowalająca będzie także lokalizacja, gdzie w niewielkiej odległości od lokalu istnieje możliwość zaparkowania pojazdu bez przeszkód.
Opłaty w przypadku lokali użytkowych także stanowią fundamentalne kryterium wyboru. Najemcy poza lokalizacją zwrócą uwagę na to, z jakimi comiesięcznymi opłatami będą musieli się liczyć. Istotny jest zarówno czynsz, jak również opłaty za media oraz kaucja.
Nie należy zapominać o rozkładzie samego lokalu. Najlepiej sprawdzi się lokal o otwartej przestrzeni, co da najemcy możliwość samodzielnej aranżacji i ewentualnego postawienia ścianek działowych (o ile istnieje taka możliwość). Najemcy zwrócą również uwagę na to, czy lokal posiada duże, przeszklone witryny. W wielu branżach jest to istotna kwestia, która daje możliwość dodatkowego zareklamowania swojej oferty w witrynie lokalu.
Dość istotną chociaż często zapominaną kwestią jest umowa. O ile w przypadku mieszkań umowy często są dość proste, zawierają jedynie informację o wysokości czynszu i opłat za media, okresu wypowiedzenia itp., o tyle w przypadku umów z firmami (a to nimi będą najemcy lokalu użytkowego), umowy są najczęściej dużo bardziej skomplikowane i zawierają szczegółowe informacje oraz zapisy prawne. Konieczne jest także sporządzenie protokołu na temat stanu lokalu. Niejednokrotnie potrzebna może okazać się pomoc prawna lub notarialna, co stanowi dla właściciela lokalu na wynajem dodatkowy koszt, z którym musi się liczyć.

Wybór odnośnie tego, czy lepiej zainwestować w lokal użytkowy czy może mieszkanie do wynajęcia, nie jest wcale prosty. Należy wciąż pod uwagę, jaka grupa odbiorcza byłaby dla nas bardziej odpowiednia – osoby prywatne, czy może firmy poszukujące lokalu pod swoją działalność. Dodatkowo ważny jest kapitał, jaki dysponujemy. Oferta w segmencie mieszkaniowym jest obecnie zdecydowanie bardziej bogata, a co za tym idzie, możemy zakupić mieszkanie na możliwości naszego portfela. W przypadku lokali użytkowych wybór jest mniejszy i obecni właściciele, którzy nie posiadają aż tak dużej konkurencji na rynku, mogą dyktować wyższe ceny sprzedaży.
Przemyślana inwestycja – zarówno w przypadku mieszkania jak i lokalu użytkowego – może stanowić bardzo atrakcyjne źródło comiesięcznego dochodu, która w dalszej perspektywie czasu będzie procentować.

Redakcja
komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora