rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

W co warto inwestować?

Zdania na temat inwestycji w nieruchomości są podzielone. Najpopularniejsze pozostaje inwestycja w mieszkania: flipy, wynajem, apartamenty na krótkie terminy. A co z pozostałymi segmentami rynku nieruchomości?

Najtrudniej inwestować w nieruchomości zabytkowe. Nakład pracy, środków i czasu, jaki trzeba poświęcić, aby uzyskać odpowiedni efekt finansowy, jest olbrzymi.

Stosunkowo łatwiej jest inwestować w lokale usługowe, na które zapotrzebowanie w największych miastach stopniowo wzrasta. Możliwe są w przypadku lokali usługowych do uzyskania stopy zwrotu w wysokości ponad 10% rocznie.

Dużą popularnością cieszą się mieszkania i apartamenty, które są uważane za najbezpieczniejszą formę lokowania kapitału, aczkolwiek coraz chętniej inwestorzy decydują się na kupno domów albo niewielkich budynków biurowych lub kamienic, które dają możliwość podziału na mniejsze lokale – najczęściej użytkowane jako biurowe.

Nowym trendem w inwestowaniu w nieruchomości jest wynajmowanie przestrzeni biurowych przeznaczonych na coworking, wynajem biurek na godziny i udostępnianie tak zwanych wirtualnych adresów. Mogą z tego korzystać indywidualni przedsiębiorcy albo freelancerzy, którzy potrzebują przede wszystkim ujawnić adres korespondencyjny, a niekoniecznie chcą ujawniać adres zamieszkania, a także małe i średnie przedsiębiorstwa działające pod filiami w różnych miastach, które jednak nie chcą wynajmować lokalu na stałe, a jedynie potrzebują adresu do korespondencji.

Ciekawym trendem jest także zarządzanie najmami, prowadzenie hosteli czy pokoi gościnnych lub przeznaczonych na zakwaterowanie pracowników w prywatnych lokalach o zróżnicowanych powierzchniach. Pojawiła się już kilka lat temu grupa prywatnych inwestorów, którzy zawierają umowy najmu jako najemcy z właścicielami lokali lub mieszkań spełniających określone kryteria i zajmują się zarządzaniem noclegami. Podnajem na krótkie terminy może generować dochód kilka razy wyższy od kwoty czynszu najmu, jaki przedsiębiorca musi płacić, nie inwestując w zakup własnych nieruchomości. Trzeba posiadać w swoim portfelu co najmniej od kilku do kilkunastu tego typu mieszkań, żeby prowadzenie takiej działalności w zakresie zarządzania najmem było opłacalne.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora