komentarze, opinie, gospodarka

W jakie nieruchomości komercyjne warto inwestować?

coins-1726618_640

W 2017 roku, w obliczu Brexitu, inwestorzy będą koncentrowali się na porównywaniu ryzyk, poszukując stabilnych źródeł dochodu. Savills, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości, identyfikuje dziesięć najlepszych klas aktywów, które będą cieszyły się zainteresowaniem kupujących.

  • Obiekty biurowe poza Centralnym Obszarem Biznesu i na rynkach regionalnych – wzrost zainteresowania inwestorów tymi samymi aktywami w tych samych lokalizacjach spowodował zwyżkę cen. W 2017 roku należy szukać okazji gdzie indziej.

  • Finansowanie typu “forward funding” projektów spekulacyjnych – na najlepszych rynkach, gdzie dostępność aktywów typu „prime” zmniejsza się coraz bardziej, zarówno dla najemców, jak i inwestorów. W Europie w 2017 roku spodziewany jest wzrost aktywności developerów o 25%

  • Budownictwo wielorodzinne w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Niemczech i Holandii – gdzie widoczny jest silny trend urbanizacyjny, co w połączeniu z niską aktywnością deweloperów skutkuje dużą nierównowagą między podażą a popytem.

  • Najlepsze obiekty handlowe w najlepszych lokalizacjach – spodziewany wzrost sektora sprzedaży internetowej na poziomie 16% w Unii Europejskiej w 2017 roku spowoduje duży popyt na lokale, które będą działać jako punkty odbioru w celu skrócenia czasu dostawy.

Inwestycje o wysokiej wartości dodanej:

  • Miejskie centra logistyczne – zlokalizowane blisko największych europejskich miast oraz obiekty typu „SBU” (ang. Small Business Units – obiekty magazynowe oferujące małe moduły) w ramach „near-shoringu” dla centrów Londynu, Paryża, Sztokholmu czy Dusseldorfu.

  • Domy studencie na rynkach o rosnącej populacji studentów zagranicznych – zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Austrii i Portugalii. Niska podaż w obliczu rosnącego zapotrzebowania napędza aktywność deweloperów.

  • Domy opieki w Niemczech, Francji i krajach skandynawskich – z uwagi na starzejące się społeczeństwo, silny trend urbanizacyjny i ponadprzeciętnie zamożną populację. Zwłaszcza domy opieki w Niemczech, Francji i Finlandii, gdzie w zeszłym roku osiągnięto rekordowo wysoki wolumen inwestycji, domy starości w Niemczech i kliniki lecznicze we Francji.

  • Powierzchnie coworkingowe – ten sektor nadal rozwija się w kontekście nierównowagi podaży/popytu na rynku typowych powierzchni biurowych. Główne lokalizacje to Hiszpania, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia i Belgia.

Inwestycje oportunistyczne:

  • Centra danych – napędzane wzrostem rozwiązań w chmurze i związaną z nimi wielką infrastrukturą. Wzrost jest zauważalny zwłaszcza w krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii i Belgii, gdzie można znaleźć lokalizacje oferujące: naturalną wydajność chłodzenia, wysoką jakość łączności, niskie koszty energii, duże zasoby energii odnawialnej i zachęty podatkowe.

  • Powierzchnie biurowe w Europie Środkowo-Wschodniej – gdzie w krajach takich jak Polska, Węgry, Rumunia i Słowacja istnieją duże zasoby dobrze wyszkolonej, konkurencyjnej i utalentowanej siły roboczej, a liczba firm poszukujących projektów w ramach „near-shoringu” w celu wsparcia funkcji zaplecza administracyjnego stale rośnie.