rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

W jakie nieruchomości warto zainwestować w 2022 roku?

jhon-jim-5BIbTwXbTWk-unsplash
W jakie nieruchomości warto zainwestować w 2022 roku? Co przyniesie możliwie najszybszy zwrot i inwestycji i pomnoży kapitał? Możliwości, jakie daje rynek nieruchomości, jest naprawdę sporo. Wiele zależy od zasobu portfela inwestorskiego oraz wiedzy na temat nieruchomości komercyjnych.

Spis treści:
Trudna sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Polsce
Budżet to podstawa
Inwestowanie w mieszkania na wynajem może się opłacić
Luksusowy apartament na wynajem
Nieruchomości inwestycyjne do remontu
Lokal handlowy lub usługowy do wynajęcia
Biurowiec z powierzchniami do wynajęcia
Hotelowe nieruchomości komercyjne wracają do łask

Wielu inwestorów staje przed dylematem, w jaki rodzaj nieruchomości powinni zainwestować. Wszystkie nieruchomości, w zależności od tego z jakiego segmentu pochodzą, wymagają odpowiedniego zarządzania. Tylko w takim przypadku inwestor może liczyć na zwrot z inwestycji i uzyskiwanie przychodów.

Trudna sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych w Polsce

Obecnie rynek nieruchomości inwestycyjnych boryka się z pewnymi trudnościami. Pandemia powoli odchodzi w zapomnienie, jednak jej skutki dalej są na rynku odczuwalne. Obecnie, w świetle toczącej się wojny oraz napływu Ukraińskich uchodźców wojennych, rynek nieruchomości ponownie przechodzi zmiany.
Z punktu widzenia inwestorów jest to trudny okres, ponieważ niestabilny rynek nie może zagwarantować trafionej inwestycji. Niemniej dla inwestorów, którzy nie obawiają się ryzyka, może być to bardzo dobry czas na zainwestowanie w nieruchomości.

Budżet to podstawa

Inwestorzy, którzy planują ulokowanie swoich środków finansowych w nieruchomości komercyjne, powinni wiedzieć, jak dużym budżetem muszą dysponować. W zależności od tego, w jaki segment osoba taka będzie chciała zainwestować, musi określić, ile pieniędzy z jej budżetu to pochłonie oraz jak duże zaplecze finansowe musi posiadać na okres po zakupie nieruchomości.
Brak wystarczających środków finansowych może szybko pogrążyć inwestora, który nie był przygotowany na nadprogramowe wydatki lub konieczność utrzymywania nieruchomości przez kilka miesięcy, kiedy nie jest ona jeszcze rentowna.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem może się opłacić

Fala uchodźców wojennych, jaka napłynęła do Polski, odbije się na kondycji segmentu mieszkaniowego. Obecnie, kiedy w dalszym ciągu Ukraińców przybywa, potrzebna jest duża liczba mieszkań na wynajem. Może być to dobry moment na wejście w inwestycję i szybkie znalezienie najemcy. Oczywiście z racji tego, że sytuacja jest dynamiczna i wielu uchodźców opuszcza Polskę udając się na dalsze poszukiwania miejsca do życia, nie jest pewne, czy obecne, bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia długo się utrzyma.

Luksusowy apartament na wynajem

Niezależnie od tego, do jakiej grupy docelowej kierowana ma być oferta inwestora, zakup lokalu mieszkalnego z myślą o jego późniejszym wynajmie w dalszym ciągu stanowi chętnie wybieraną lokatę kapitału. Dobrym pomysłem jest zakup luksusowego apartamentu, który będzie mógł być wynajmowany zarówno jako miejsce noclegowe, jak i lokal pod imprezy okolicznościowe. Bardzo popularne jest obecnie wynajmowanie przez młode osoby luksusowego mieszkania, na przykład jako miejsce spotkania przed rozpoczęciem wieczoru panieńskiego itp.

Nieruchomości inwestycyjne do remontu

Inwestycją, która często przynosi oczekiwane zyski, jest zakup nieruchomości do remontu. Najczęściej jest to mieszkanie lub biuro, które wymaga gruntownej renowacji. Nieruchomość taką inwestor może nabyć po stosunkowo niskiej cenie. Musi on jednak mieć na względzie, że jeśli prace przy odnawianiu nieruchomości mają zostać zlecone profesjonalnym podwykonawcom, to w koszt zakupu nieruchomości powinien wliczyć ich wynagrodzenia. W innym przypadku może się okazać, że inwestor przeszacował możliwe do osiągnięcia zyski finansowe.
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy to inwestor sam podejmie się wykonania części prac remontowych. Wówczas, z uwagi na brak konieczności opłacania robocizny pracownikom zewnętrznym, poniesie on jedynie koszty materiałów budowlanych i wykończeniowych. Takie rozwiązanie jest dużo bardziej korzystne finansowo, jednak wymaga od inwestora posiadania fachowej wiedzy oraz odpowiedniej ilości wolnego czasu.

Lokal handlowy lub usługowy do wynajęcia

Kolejnym pomysłem na zainwestowanie kapitału jest nabycie lokalu handlowego lub usługowego z myślą o późniejszym wynajmie. Takie rozwiązanie jest o tyle interesujące, że nawet jeśli inwestor nie będzie już chciał czerpać zysków finansowych z wynajmu lokalu, to będzie mógł sprzedać go z zyskiem.
Inwestor powinien w takim przypadku wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Kluczowa jest przede wszystkim lokalizacja lokalu handlowego lub usługowego. Musi ony przy tym pamiętać, że ścisłe centrum nie dla każdego będzie atrakcyjną lokalizacją. Problemem jest tu bowiem swobodne parkowanie. Jeśli do lokalu nie przynależą prywatne miejsca parkingowe, lub w okolicy nie ma wystarczająco dużo miejsc do parkowania, to inwestor powinien przemyśleć, czy nie będzie to kwestia problematyczna. Kolejną ważną rzeczą są comiesięczne opłaty oraz wysokość czynszu. Najemcy poza lokalizacją zwrócą uwagę na to, z jakimi opłatami będą musieli się zmierzyć w każdym miesiącu prowadzenia swojej działalności biznesowej.

Biurowiec z powierzchniami do wynajęcia

Kolejną propozycją, skierowaną do inwestorów z zasobniejszym portfelem, jest zakup biurowca. Taka inwestycja może obecnie wydawać się ryzykowaną, gdyż sektor biurowy odbudowuje się dopiero po kryzysie, jaki odczuł przez pandemię koronawirusa. Niemniej pracownicy wracają do stacjonarnych biur i z pewnością dynamika wynajmów w sektorze biurowym wzrośnie.
Posiadając na własność biurową nieruchomość komercyjną, inwestor może zdecydować, czy chce wynajmować pojedyncze, małe biura, czy może woli stworzyć przestrzenie coworkingowe. Dużą popularnością cieszą się obecnie biura modułowe z elastycznymi umowami najmów.

Hotelowe nieruchomości komercyjne wracają do łask

Poprzedni rok był dla sektora hotelowego bardzo udany. Przez pandemię koronawirusa wielu Polaków zrezygnowało z zagranicznych urlopów i skierowało wzrok ku ofertom krajowych hoteli. W efekcie hotele, pensjonaty i prywatne kwatery zanotowały bardzo dużą liczbę zapytań o oferty noclegowe. Wiele wskazuje na to, że w bieżącym roku okres wakacyjny będzie podobny. Poza obawami przed koronawirusem, wiele osób odczuwa stres na myśl o wojnie, przez co będą wolały pozostać w kraju w okresie wakacyjnym. Z punktu widzenia inwestorów może to być dobry moment na wejście w ten sektor rynku nieruchomości komercyjnych.

Wybór odnośnie tego, czy lepiej zainwestować w lokal handlowy, biurowy, hotel czy może mieszkanie do wynajęcia, nie jest prostą decyzją. Inwestor zainteresowany zakupem nieruchomości inwestycyjnej powinien przemyśleć, jaka będzie jego grupa docelowa. Musi również wziąć pod uwagę budżet, jaki dysponuje. Równie istotny jest poziom wiedzy inwestora na temat poszczególnych segmentów rynku nieruchomości. Specyfika rynku, ceny za metr kwadratowy, preferencje najemców i kupujących – na to wszystko inwestor powinien zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru o zakupie konkretnego obiektu.
Jeśli inwestor w sposób przemyślany wybierze najbardziej dla siebie odpowiedni sektor nieruchomości i będzie należycie zarządzał swoją nieruchomością, może liczyć na zwrot z inwestycji i sukcesywne niepomnażanie kapitału.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora