Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lutym 2018 o 31,4 proc. rdr. Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrost produkcji budowlano-montażowej rdr w lutym odnotowano po trzech latach spadków.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w lutym br. wyższa zarówno w porównaniu z lutym ub. roku – o 31,4 proc. (przed rokiem notowano spadek o 5,3 proc.), jak i styczniem br. – o 3,3 proc. – podał GUS w komunikacie.
W okresie styczeń – luty 2018 produkcja budowlano-montażowa była o 32,3 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 1,6 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 31,2 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1 proc. niższym w porównaniu ze styczniem br.
Wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 65 proc., w zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 31,2 proc., a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków – o 12,1 proc.” – czytamy w komunikacie.
W porównaniu ze styczniem 2018 wzrost produkcji wystąpił w jednostkach realizujących roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 19 proc. oraz w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – o 6,7 proc. Spadek nastąpił natomiast w firmach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków – o 9,3 proc.
Wzrosły ceny budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (po 0,1 proc.). Zanotowano natomiast spadek cen robót budowlanych specjalistycznych (o 0,1 proc.). W porównaniu z lutym ub. roku ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 1,6 proc. Podniesiono ceny budowy budynków (o 1,9 proc.), robót budowlanych specjalistycznych (o 1,6 proc.), oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,4 proc.).