Nieruchomości premium to nadal znakomity pomysł na bezpieczną inwestycję kapitału. Analizy rynkowe mówią, że wyceny luksusowych domów i mieszkań w Polsce i w Europie rosną znacznie szybciej niż mieszkań standardowych. Niezależnie od koniunktury rynkowej wartość wysokiej klasy nieruchomości w naszym kraju idzie w górę co najmniej 10 proc. rocznie. Mieszkaniowy luksus dostępny jest od 40 tys. zł/mkw., a w najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych lokalizacjach metr kosztuje nawet 100 tys. zł i więcej.
Luksusowy zysk
– Nieruchomości premium, nie tylko trzymają wartość, ale stale na niej zyskują. Grupa osób, która jest nimi zainteresowana to wytrawni negocjatorzy i znawcy rynku. Wiedzą, że luksusowe nieruchomości są najbardziej odporne na wahania rynku, skoki koniunktury i wszelkie kryzysy. Grono konsumentów na tym rynku rośnie. W Polsce najwyższej jakości produktów jest ograniczona ilość, dlatego ich ceny konsekwentnie wzrastają. Nabywcy notują kilkudziesięcioprocentowe zyski z inwestycji, a rentowość najmu sięga 9-10 proc. w skali roku. Nie ma bardziej dochodowej opcji niż rynek nieruchomości premium – zapewnia Katarzyna Goryszewska, Head of Luxury Residential Agency, nowej linii biznesowej Walter Herz.
Na naszym rynku ceny luksusowych nieruchomości są znacznie niższe niż w zachodniej części Europy. W Wielkiej Brytanii obowiązują jedne z najwyższych stawek na kontynencie. Na londyńskim rynku średnia cena za metr w tym sektorze nieruchomości wynosi około 30 000 euro. Ceny kształtują się podobnie w Monako, czy w najdroższych, światowych lokalizacjach, jak Nowy Jork i Hongkong. Przykładowo, Amsterdam jest o połowę tańszy. Wysokie stawki dyktowane w Londynie powodują, że pod względem ilości transakcji dystansują go tańsze pod tym względem Paryż czy Madryt. W stolicy Francji za metr kwadratowy na rynku premium trzeba zapłacić średnio 23 000 euro, co jest porównywalnie m.in. z Sydney.
W obecnej sytuacji geopolitycznej na znaczeniu zyskują miasta europejskie, kosztem innych, światowych lokalizacji, popularnych wśród klientów premium. W ostatnich latach w Europie widoczny jest większy napływ inwestorów z Ameryki Północnej. Rośnie także grupa zamożnych nabywców azjatyckich, którzy preferują lokalizacje europejskie i stawiają na takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, czy Włochy. Globalni inwestorzy celują teraz znacznie częściej w europejskie miasta, szczególnie te zlokalizowane na południu. Znaczenie Europy wzrasta względem Ameryki Północnej i Azji, które tradycyjnie uważane są za kluczowe rynki dla inwestycji w segmencie premium.
Warszawa skupia jedną trzecią krajowego luksusu
W Polsce sektor nieruchomości premium stale zwiększa swój potencjał, choć dynamika wzrostu mocno spadła, wpisując się w trendy globalne. Polski rynek luksusowych nieruchomości jest relatywnie młody, a jego zasoby stanowią zaledwie drobny procent całego rynku mieszkaniowego. Wartość nieruchomości premim w naszym kraju szacuje się na 3,5 mld zł.
Około 30 proc. luksusowych zasobów w Polsce skupionych jest w Warszawie. Oferty w tym standardzie należy poszukiwać przede wszystkim w największych miastach. Zdecydowana większość nieruchomości znajduje się w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Gdyni. Mieszkaniowy luksus dostępny jest też w kurortach.
[fragment artykułu]
Autorka: Katarzyna Goryszewska, Head of Luxury Residential Agency, nowej linii biznesowej Walter Herz
materiał prasowy