komentarze, opinie, gospodarka

Warszawa kontra największe miasta regionalne – gdzie biurowce przyciągają najwięcej najemców?

Łozowicka.M
W jakich regionach biurowce przyciągają najwięcej najemców? Stolica kraju trzyma mocną pozycję w sektorze nieruchomości komercyjnych. Warszawskie biura stanowią inwestycyjne perełki na mapie Polski. Stolica musi jednak pamiętać o rosnącej konkurencji ze strony pozostałych dużych miast.

Spis treści:
Warszawa wciąż popularna
W centrum nie zawsze kolorowo…
W miastach regionalnych jest nieco spokojniej
Bliskość granicy to atut dla wielu przedsiębiorców międzynarodowych
Miasta regionalne także z nowoczesnymi inwestycjami biurowymi
Flexy zyskują popularność
Co jest ważne dla najemców?
Warszawa wciąż najwyżej, ale konkurencja rośnie

Warszawa wciąż popularna

Stolica kraju broni swojej wysokiej pozycji nowoczesnymi inwestycjami biurowymi. Nie da się ukryć, że to właśnie tutaj powstaje wiele flagowych inwestycji pochodzących spod szyldu znanych deweloperów. Przedsiębiorcom znane są takie inwestycje jak The Warsaw Hub, Mennica Legacy Tower, Generation Park Y czy Skyliner. To właśnie dzięki tak wielu zrealizowanym projektom najemcy chętnie wybierają to miasto.
Warszawa posiada obecnie kilka biznesowych kolebek, które rozlokowane są w różnych dzielnicach. Oczywiście największą uwagę najemców przyciąga ścisłe centrum, czyli dzielnica Śródmieście, które dla najemców jest prestiżową lokalizacją. Jednak oferta w pozostałych dzielnicach w ostatnich latach na tyle urosła, że również bardziej skrajne lokalizacje stają się dla ów najemców atrakcyjną alternatywą. Należy też pamiętać o tym, że o ile ścisłe centrum posiada zalety, to nie jest również wolne od wad.

W centrum nie zawsze kolorowo…

Posiadanie biura w ścisłym centrum miasta, zwłaszcza w Warszawie, stanowi oznakę prestiżu i pozycji przedsiębiorcy. Taka lokalizacja posiada sporo zalet. Kontrahenci, klienci i pracownicy mogą łatwo dostać się do biura za pomocą komunikacji miejskiej, która w Warszawie jest mocno rozwinięta. Niemniej dla osób poruszających się samochodem ścisłe centrum miasta nie prezentuje się już tak atrakcyjnie. O ile biurowce w Warszawie posiadają miejsca parkingowe w podziemnych garażach, to ich liczba jest jednak ograniczona. Z tego względu wiele osób, które chce dostać się do biura, musi szukać naziemnego miejsca parkingowego, a to może okazać się nie lada wyzwaniem. Należy do tego dodać, że miejsca parkingowe w centrum Warszawy są płatne i osoba odwiedzająca centrum musi się liczyć z koniecznością poniesienia opłaty parkingowej.

W miastach regionalnych jest nieco spokojniej

Powiedzenie, że Warszawa tętni życiem, nie jest przesadzonym sformułowaniem. Nie tylko w ścisłym centrum miasta, ale również w innych dzielnicach, gdzie strefy biznesowe są mocno rozwinięte, panuje duży tłok i hałas. Nie każdemu przedsiębiorcy takie warunki odpowiadają. Ci, którzy wolą prowadzić biznes w spokojniejszym otoczeniu, chętniej wybierają mniejsze miasta, w których natężenie ruchu i generowane w związku z nim niedogodności są mniejsze.

Przedsiębiorcy, którzy nastawieni są na wynajęcie biura w Warszawie, a którzy chcą zminimalizować niedogodności związane z hałasem i natężonych przepływem osób, chętniej wybierają skrajne lokalizacje. Obrzeża miasta są zdecydowanie bardziej spokojne i zapewniają przedsiębiorcy oraz jego pracownikom wykonywanie służbowych obowiązków w bardziej sprzyjającym otoczeniu.

Bliskość granicy to atut dla wielu przedsiębiorców międzynarodowych

Lokalizacja biura na wynajem jest często uzależniona od profilu działalności firmy. Nie dla każdego Warszawa będzie pod tym kątem atrakcyjna. Dla przykładu, Szczecin i Gorzów Wielkopolski to miasta coraz bardziej doceniane przez najemców biznesowych. Przedsiębiorcy, którym zależy na przykład na bliskości granicy niemieckiej ze względu na profil działalności ich firmy, chętnie wybierają przygraniczne lokalizacje. Firmy, które współpracują z Niemcami i Czechami, chętnie zwracają oczy ku biurowcom zlokalizowanym również w Bolesławcu, Legnicy, Wrocławiu, Wałbrzychu czy Zielonej Górze. Są to miasta mniejsze od Warszawy, a mimo wszystko broniące swojej pozycji zupełnie innymi atutami.

Miasta regionalne także z nowoczesnymi inwestycjami biurowymi

O ile Warszawa może poszczycić się wspaniałymi, nowoczesnymi biurowcami oferującymi biura na wynajem w standardzie klasy A, posiadającymi ekologiczne certyfikaty BREEAM oraz LEED, wyposażonymi w szereg udogodnień, o tyle coraz częściej projekty takie realizowane są również poza stolicą.
Dla przykładu, Szczecin może pochwalić się nowoczesnymi kompleksami biurowymi takimi jak Baltic Business Park, Storrady Park Offices czy Cukrowa Office.
We Wrocławiu najemców przyciągają takie biurowce, jak kompleks biurowy Business Garden, Infinity czy MidPoint71.
Również mniejsze miasta przyciągają najemców nowoczesnymi powierzchniami na wynajem. Zielona Góra posiada atrakcyjne dla najemców biurowce, a przykładem mogą być inwestycje: LIT Premium, Matejki 19 czy Streamsoft.
Innymi przykładami innowacyjnych projektów biurowych poza Warszawą są inwestycje: .KTW I w Katowicach, Brama Miasta w Łodzi, High5ive w Krakowie oraz 3T Office Park w Gdyni.

Flexy zyskują popularność

Bieżąca sytuacja w kraju jest na tyle niestabilna, że przedsiębiorcy często nie chcą wiązać się na długie lata z jedną lokalizacją. Podpisanie długoletniej umowy na wynajem określonej powierzchni może okazać się w obecnych realiach ryzykowne. Coraz więcej osób pracuje w systemie zdalnym lub hybrydowym. Takie rozwiązanie zmniejsza zapotrzebowanie na stacjonarne biura. Z tego względu rosnącą popularnością cieszą się wśród najemców elastyczne powierzchnie biurowe, tzw. flex office. Tego rodzaju biura umożliwiają podpisanie umowy na krótki czasu a także dają możliwość zmiany ilości metrów kwadratowych, jakie chce wynająć przedsiębiorca.
Nie oznacza to oczywiście, że tradycyjne biurowce poszły w odstawkę. Niemniej widoczne jest, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu przystosowują się do zmieniającego się systemu pracy, co odbija się na umowach najmu i ich preferencjach.

Co jest ważne dla najemców?

Przedsiębiorcy poszukujący biura na wynajem zwracają baczną uwagę przede wszystkim na cenę za metr kwadratowy. Istotny jest też minimalny okres najmu oraz elastyczność warunków umowy.
Od biurowców najemcy oczekują zapewnienia miejsc do swobodnego parkowania. Doskonałym rozwiązaniem jest przypisanie dla najemcy prywatnych miejsc parkingowych, z których mogą korzystać zarówno pracownicy jak również klienci. Istotna jest też bliskość komunikacji miejskiej, zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw, gdzie zapewnienie miejsc parkingowych dla wszystkich pracowników byłoby niemożliwe.
Uwagę najemców zwracają biurowce, które oferują nowoczesne powierzchnie w standardzie klasy A. Dużym atutem jest również posiadanie prze biurowiec certyfikatu BREEAM lub LEED, które świadczą o jego ekologii.

Warszawa wciąż najwyżej, ale konkurencja rośnie

Warszawa nieprzerwanie przyciąga do siebie największą liczbę biurowych najemców. Niemniej konkurencja na rynku rośnie, a coraz bardziej nowoczesne projekty biurowe realizowane w innych miastach przyciągają spojrzenia przedsiębiorców. Część z nich jest w stanie zrezygnować z biura w Warszawie, ponieważ więcej korzyści okazuje się mieć dla nich posiadanie biura w innym mieście.
O ile biurowce w Warszawie są uznawane za najbardziej nowoczesne i reprezentacyjne, o tyle najemcy zdają sobie sprawę z ich największej wady – biura w Warszawie są w dalszym ciągu uznawane za najdroższe na mapie kraju. Oferty biurowców w innych miastach, poza atutami samej nieruchomości, przyciągają przedsiębiorców również niższymi cenami za metr kwadratowy biura na wynajem.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl